settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره تروریسم چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس به طور مستقیم به بحث تروریسم – حداقل تروریسمی که ما در دنیای امروز می شناسیم – نپرداخته است. تروریسم واقعی به ایجاد ترس و وحشت به طور خشونت آمیز در بین مردم گفته می شود. هدف اعمال ترورریستی قلدری در برابر حکومت یا یک جامعه به منظور تحقق خواسته های تروریست ها است. در برخی موارد، قتل عام فقط برای کشتن یا تنبیه یا انتقام صورت می گیرد.

بسیاری از ابزارهای جنگی مورد استفاده در حملات تروریستی امروزی مانند مواد منفجره، سلاح شیمیایی، و سلاح گرم در زمان کتاب مقدس وجود نداشت. روند گردش اخبار حملات بسیار کند و تنها به صورت شفاهی یا توضیحات نوشتاری بود. برای ایجاد خسارت آنی و مصیبت بار نیاز به انتشار سریع اخبار – به خصوص ویدئویی و عکس – است و این همان چیزی است که امکان تروریسم امروزی را فراهم کرده است. این امکانات و همچنین تروریسم امروزی در زمان کتاب مقدس وجود نداشت. با این وجود، بیانه های عهد قدیم در باره مسئولیت های اسرائیل هنگام جنگ، مطالب کتاب مقدس درباره حمله به بی گناهان، و اخلاقیات کلی مسیحیت همگی بر ضد آنچه امروزه به نام تروریسم می شناسیم، سخن می گویند.

بسیار بعید بود که سپاهیان باستانی عمدا بی گناهان را مورد هدف حملات خود قرار دهند؛ در واقع، آسیب رساندن به زنان و کودکان در جنگ های باستانی خاور نزدیک کاملا بی سابقه بود. دستورعمل های مشخصی که برای جنگ به اسرائیل داده شده بود، عملیات جنگی آنها را به مقدار بسیار زیادی جوانمردانه می کرد. اگر سربازان تازه ازدواج کرده بودند، ترسیده بودند و یا به هر صورت برای جنگیدن آمادگی نداشتند این حق را داشتند که به خانه بازگردند. آنها تشویق نمی شدند که به صورت انتحاری و به شکل خودکشی به زور وارد جنگ بشوند (تثنیه فصل 20 آیه های 5-8). به اسرائیلی ها دستور داده شده بود تا قبل از هر نوع حمله ای به طرف مقابل پیشنهاد صلح – همراه با هشدار- داده شود (تثنیه فصل 20 آیه 10). این فرایند نه تنها شرایط را برای صلح فراهم می کرد بلکه به غیرجنگجویان نیز فرصت فرار از جنگ را میداد.

اسرائیلی ها هرگز ترغیب نمی شدند که به جای سربازان به غیرنظامیان حمله کنند، کاری که تروریسم امروزی انجام می دهد. به اسرائیلی ها دستور حمله - که محدود و فقط برای یک مرتبه بود - بر اساس شرارت دشمنان داده میشد نه برتری اسرائیل، و این موضوع مرتبا به آنها یادآوری میشد (تثنیه فصل 9 آیه های 4-6).

کتاب مقدس ریخته شدن خون بی گناهان را به شدت محکوم می کند؛ بارها و بارها کسانی را که در حق افراد بیچاره و بی آزار خشونت به خرج می دهند محکوم کرده است (تثنیه فصل 27 آیه 25، امثال فصل 6 آیه های 16-18). کسانی که از تاکتیک ها معمول تروریستی مانند حمله به غیرنظامیان و ایجاد وحشت استفاده می کنند نیز توبیخ شده اند (ارمیا فصل 7 آیه 6، فصل 19 آیه 4، فصل 22 آیه های 3، 17). حتی در مقیاس کوچکتر نیز کمین برای کشتن کسانی که از آنها تنفر داریم نیز برابر با قتل دانسته شده است (تثنیه فصل 19 آیه 11).

این روند در عهد جدید نیز ادامه پیدا کرده و به مسیحیان گفته شد که برای دفاع از مسیح دست به خونریزی نزنند (متی فصل 26 آیه 52). تلاش برای براندازی یا تحت تاثیر قرار دادن حکومت به شکل خشونت آمیز نیز ممنوع است (رومیان فصل 13 آیه 1). مسیحیان فراخوانده شده اند تا با خوبی بر بدی غلبه کنند (رومیان فصل 12 آیه 21).

روی هم رفته، تروریسم بر ضد جهان بینی کتاب مقدسی است. مخالفت و ضدیت با تروریسم در عهد جدید و قدیم عنوان شده است. این اصول هم برای ملت ها و هم تک تک انسان ها به کار می رود. کتاب مقدس به طور مستقیم به مفهوم قرن بیست و یکمی تروریسم اشاره نمی کند اما آشکارا همه ابعاد آن را محکوم می کند.

English



بازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره تروریسم چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries