settings icon
share icon
سوال

چرا باید کتاب مقدس را بخوانیم و مطالعه کنیم؟

جواب


ما باید کتاب مقدس را بخوانیم و مطالعه کنیم چون کلام و سخن خدا با ما می باشد. کتاب مقدس در معنای واقعی و حقیقی "نفس خداست" (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16). به عبارت دیگر، دقیقا تمامی کلماتی است که از زبان خدا جاری شده است. فلاسفه سوالات زیادی کرده اند که خدا جواب آنها را در کتاب مقدس به ما داده است. هدف از زندگی چیست؟ من از کجا آمدم؟ آیا زندگی بعد از مرگ وجود دارد؟ چطور به بهشت بروم؟ چرا دنیا پر از شرارت و بدی است؟ چرا من برای خوبی کردن تقلا می کنم؟ در کنار این سوالات بزرگ، کتاب مقدس توصیه های کاربردی در موارد زیر نیز می دهد: من در یک همسر باید دنبال چه چیز بگردم؟ من چطور یک ازدواج موفق داشته باشم؟ من چطور می توانم یک دوست خوب باشم؟ من چطور می توانم پدر و مادر خوبی باشم؟ موفقیت چیست و من آنرا چطور بدست بیاورم؟ من چطور عوض شوم؟ در زندگی واقعا چه چیز مهم است؟ من چطور زندگی کنم که مجبور نشوم با پشیمانی به عقب نگاه کنم؟ من چطور موقعیتهای ناعادلانه و وقایع بد زندگی را پیروزمندانه حل و فصل کنم ؟

ما باید کتاب مقدس را بخوانیم و مطالعه کنیم، چون بدون عیب و کاملا قابل اعتماد است. کتاب مقدس در میان کتابهایی که "مقدس" خوانده شده اند منحصر بفرد است، چون فقط درس اخلاق نمی دهد و نمی گوید به من اعتماد کن، بلکه ما می توانیم صدها پیشگویی را که با جزئیات آنها در کتاب مقدس ، وقایع تاریخی که در آن ذکر شده، و امور علمی که به آنها اشاره شده است را بررسی کنیم. کسانی که می گویند کتاب مقدس اشتباه دارد گوششان را به روی حقیقت بسته اند. روزی عیسی پرسید کدام آسان تر است، "گناهانت بخشیده شد یا بلند شو و رختخوابت را بردار و برو." بعد ثابت کرد که قدرت دارد گناهان را ببخشد (چیزی که ما نمی توانیم با چشممان ببینیم) او اینکار را با شفای مرد فلج انجام داد (چیزی که اطرافیان او می توانستند به چشم ببینند.). به همین منوال، به ما اطمینان داده شده است که کلام خدا درباره مسائل روحانی که قابل دیدن و آزمایش کردن نیست حقیقت دارد و این کار را از طریق اثبات حقیقی بودن خود در مواردی مانند صحت و دقت وقایع تاریخی، موارد علمی و درستی و صحت پیش گویی ها که قابل بررسی کردن می باشند انجام می دهد.

ما باید کتاب مقدس را بخوانیم و مطالعه کنیم، چون خدا عوض نمی شود و طبیعت انسان هم عوض نمی شود، کتاب مقدس همان اندازه به زندگی ما مربوط است که در زمان نوشته شدن به زندگی مردم آن زمان مربوط بود. در حالیکه تکنولوژی عوض می شود، طبیعت و خواسته های انسان عوض نمی شود. ما وقتی روند تاریخ کتاب مقدسی را می خوانیم، چه در روابط فردی و چه در جوامع، می بینیم "زیر آفتاب هیچ چیز تازه ای نیست" (جامعه فصل 1 آیه 9). و در حالیکه انسان بطور کلی همیشه دنبال محبت و رضایت در جاهای اشتباه می گردد، خدا-خالق خوب و پر محبت ما-به ما می گوید که برای ما شادی ابدی می آورد. کتاب مقدس ،کلام آشکار شده او، آنقدر مهم است که عیسی درباره آن گفت، "نه، من چنين نخواهم كرد، زيرا كتاب آسمانی می‌فرمايد نان نمی‌تواند روح انسان را سير كند؛ بلكه فقط كلام خداست كه می‌تواند نياز درونی او را برآورده سازد" (متی فصل 4 آیه 4). بعبارت دیگر، اگر بخواهیم زندگی کاملی داشته باشیم، چنانکه خدا می خواهد، باید به کلام خدا گوش داده و به آن عمل کنیم.

ما باید کتاب مقدس را بخوانیم و مطالعه کنیم، چون تعالیم غلط بسیار زیادی در دنیا وجود دارند. کتاب مقدس برای ما مانند یک وسیله سنجش عمل می کند تا بوسیله آن بتوانیم حقیقت و اشتباه را تشخیص دهیم. به ما می گوید که خدا کیست. داشتن تصور غلط از خدا مثل پرستیدن یک بت و یا پرستیدن خدای دروغین است یعنی ما چیزی را می پرستیم که او آن کسی که ما انتظار داریم نیست. کتاب مقدس به ما می گوید که چطور حقیقتا می توان به بهشت رفت و این با اعمال خوب، با غسل تعمید و یا با کارهای دیگری که ما انجام می دهیم نیست (یوحنا فصل 14 آیه 6؛ افسسیان فصل 2 آیه های 1 تا 10؛ اشعیا فصل 53 آیه 6؛ رومیان فصل 3 آیه های 10 تا 18، فصل 5 آیه 8، فصل 6 آیه 23، فصل 10 آیه های 9 تا 13). در همین راستا، کلام خدا به ما نشان می دهد چقدر خدا ما را دوست دارد (رومیان فصل 5 آیه های 6 تا 8 ؛ یوحنا فصل 3 آیه 16). و درک این مطلب ما را بسوی عشق به او سوق می دهد (اول یوحنا فصل 4 آیه 19).

کتاب مقدس ما را برای خدمت به خدا مجهز می کند (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 17؛ افسسیان فصل 6 آیه 17؛ عبرانیان فصل 4 آیه 12). به ما کمک می کند که چطور از گناهانمان و نتایج آنها نجات یابیم (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 15). تمرکز روی کلام خدا و اطاعت از تعالیم آن در زندگی ما موفقیت به بار می آورد (یوشع فصل 1 آیه 8؛ یعقوب فصل 1 آیه 25). کلام خدا به ما کمک می کند که گناه را در زندگیمان ببینیم و از آنها رهایی یابیم (مزامیر فصل 119 آیه های 9 و 11). کلام خدا راهنمای ما در زندگی است و ما را از معلمان خود داناتر می سازد (مزامیر فصل 32 آیه 8، فصل 119 آیه 99، امثال فصل 1 آیه 6 ). کتاب مقدس ما را از تلف کردن وقت و زندگیمان بر روی چیزهای ناپایدار باز می دارد (متی فصل 7 آیه های 24 تا 27).

خواندن و مطالعه کتاب مقدس به ما کمک می کند تا ماورای آن وسوسه جذابی را که مانند یک طعمه به یک قلاب دردناک آویزان شده ببینیم تا از اشتباهات دیگران یاد بگیریم و خودمان آنها را تکرار نکنیم. تجربه معلم بزرگیست، اما وقتی زمان درس گرفتن از گناه فرا می رسد، خواهیم دید که او معلم بسیار سرسختی خواهد بود. خیلی بهتر است که از اشتباهات دیگران درس بگیریم. در کتاب مقدس شخصیت های زیادی هستند که می توان از آنها یاد گرفت. خیلی از آنها در مراحل مختلف زندگیشان هم الگوی مثبت و هم الگوی منفی هستند. مثلا داوود وقتی جلیات را شکست داد، به ما یاد می دهد که خدا بزرگتر از همه چیزهایی است که از ما می خواهد با آنها مواجه شویم (اول سموئیل فصل 17)، در حالیکه وقتی با بتشبع زنا کرد نشان می دهد که نتیجه یک لحظه لذت گناه چقدر طولانی و وحشتناک است (دوم سموئیل فصل 11).

کتاب مقدس کتابی فقط برای خواندن نیست، بلکه کتابی است برای مطالعه و یادگیری تا آنرا بکار ببریم. وگرنه، مثل این است که غذا را در دهان گذاشته بدون اینکه آنرا بجویم، تف کرده بیرون بدهیم- در اینصورت هیچ ماده غذایی به بدن ما نمی رسد. کتاب مقدس کلام خداست. به همین منوال مثل قوانین طبیعت محکم و استوار است. ما می توانیم آنرا نادیده بگیریم، اما به ضرر خود کار می کنیم، مثل اینکه قوانین جاذبه زمین را ندیده بگیریم. هر چقدر بگوییم هنوز هم نمی توانیم به اندازه کافی به اهمیت کتاب مقدس را در زندگیمان تاکید کنیم. یادگیری کتاب مقدس را می توان با استخراج طلا مقایسه کرد. اگر ما کم تلاش کنیم و فقط در جویبارها شنها را الک کنیم، فقط کمی خاک طلا بدست می آوریم. اما وقتی تلاش بیشتری نماییم و عمیق تر حفاری کنیم، برای آن زحمتی که کشیدیم طلای بیشتری بدست می آوریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا باید کتاب مقدس را بخوانیم و مطالعه کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries