settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس در مورد استرس چه می گوید؟

جواب


فرهنگ لغت استرس را به عنوان «فشار و تنش روحی، احساسی و جسمانی» تعریف می کند. برخی از انواع فشارها و استرس ها لازم و حتی خوب هستند – مانند فشارهای فیزیکی که باعث تقویت عضلات ما می شوند. اما وقتی درباره استرس صحبت می کنیم معمولا به فشار ها و تنش های شدید و منفی روحی اشاره می کنیم. استرس به طور مستقیم در کتاب مقدس نیامده است اما از نگرانی، اضطراب و سختی (مواردی که ما در آنها با استرس دست و پنجه نرم می کنیم) صحبت شده و چگونگی مقابله با آن را به وضوح به ما می گوید.

همه ما گاهی از استرس رنج می بریم. چگونگی برخورد با آن به میزان زیادی به شخصیت ما بستگی دارد. برای برخی، استرس روحی باعث بیماری های جسمانی می شود. برخی دیگر ممکن است تحت استرس بسیار مفید و کارآمد شوند. از طرف دیگر، برخی از کسانی که زیر فشار و استرس هستند از نظر روحی و احساسی خاموش می شوند. البته واکنش های متعدد و متفاوت دیگری هم وجود دارد. تجربه استرس برای انسان یک امر عادی و معمولی است، مخصوصا در دنیایی که تمامی وقت و توجه ما را می طلبد. کار، سلامتی، خانواده، دوستان و حتی فعالیت های کلیسایی می توانند ما را در خودشان غوطه ور کنند. راه حل نهایی برای غلبه بر استرس این است که زندگی خود را به خدا تسلیم کنیم، در طلب حکمت او برای رسیدگی به اولویت های زندگی باشیم و به دنبال نیرو و قدرتی باشیم که او به ما هدیه می دهد تا کارهایی که از ما می خواهد را انجام دهیم. او همیشه به اندازه کافی به ما می دهد، بنابراین استرس نباید بر ما غلبه کند.

یکی از دلایل استرس مسائل مالی است. ما همیشه نگران پول هستیم برای اینکه همیشه فکر می کنیم به مقدار کافی پول نداریم. ما نگران پرداخت قبض ها و اینکه تا آخر ماه برسانیم هستیم. و یا مادی گرایی ما را از پا در آورده است و نگران حفظ استایل زندگی خود هستیم. برخی از مردم هم به این دلیل تحت فشار استرس مسائل مالی قرار می گیرند که به خدا برای تامین نیازهایشان اعتماد ندارند. اما عیسی مسیح می گوید، «نصيحت من اين است كه برای خوراک و پوشاک غصه نخوريد. برای همين زندگی و بدنی كه داريد شاد باشيد. آيا ارزش زندگی و بدن، بيشتر از خوراک و پوشاک نيست؟ ... آيا غصه خوردن می‌تواند يک لحظه عمرتان را طولانی‌تر كند؟» (متی فصل 6 آیه های 25، 27). درست است که از ما خواسته شده تا پول را به خوبی به خدمت بگیریم و خانواده خود را تامین کنیم (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 8)، اما هرگز نباید از یاد ببریم که تامین کننده اصلی خداوند است. اگر به او تعلق داریم، پس دیگر نباید این باشیم که مبادا ما را ترک کند. از طرف دیگر، استرس مالی برخی از مردم هم به دلیل حرص و طمع و مادی گرایی است تا نیازهای واقعی آنها. مادی گرایی در نهایت به استرس منجر می شود، وقتی به دنبال متعلقات دنیوی می رویم در دام فریبندگی ثروت می افتیم (مرقس فصل 4 آیه 19)، دروغی که دنیا به ما می گوید این است که چنین چیزهایی باعث خوشبختی، رضایت و شادی می شود؛ حرفی که حقیقت ندارد.

ما در برابر سختی ها و آزمایش های نیز ممکن است زیر فشار استرس قرار بگیریم. یعقوب فصل 1 آیه های 2-4 به ما توصیه می کند، «برادران عزيز، وقتی مشكلات و آزمايشهای سخت از هر سو بر شما هجوم می‌آورند، بسيار شاد باشيد، زيرا در آزمايش و سختیهاست كه صبر و تحملتان بيشتر می‌شود. پس بگذاريد صبرتان فزونی يابد و نكوشيد از زير بار مشكلات شانه خالی كنيد، زيرا وقتی صبرتان به حد كمال رسيد، افرادی كامل و بالغ خواهيد شد و به هيچ چيز نياز نخواهيد داشت.» استرس سختی ها نمی تواند ما را از پای درآورد و تسلیم کند، ما باید آنها را به چشم ابزاری نگاه کنیم که خدا برای تقویت ایمان و شکل دادن به شخصیت ما از آنها استفاده می کند (رومیان فصل 5 آیه های 3-5، فصل 8 آیه های 28-29). وقتی تمرکز و توجه خود را بر روی خدا قرار می دهیم، در غم ها و سختی ها آرامش داریم و صبور هستیم (دوم قرنتیان فصل 1 آیه های 3-4، فصل 12 آیه های 9-10).

نقطه آغاز مقابله با استرس بدون توجه به نوع و اندازه آن، عیسی مسیح است. عیسی مسیح در یوحنا فصل 14 آیه 1 به بهترین شکل ما را تشویق می کند، « خاطرتان آسوده باشد. شما كه به خدا ايمان داريد، به من نيز ايمان داشته باشيد .» ما در زندگی شدیدا به او نیاز داریم، برای اینکه او تنها کسی است که می تواند به ما قدرت تحمل و مقابله با مشکلات زندگی را بدهد. ایمان به او به این معنی نیست که دیگر هیچ مشکلی در زندگی نخواهیم داشت و یا اینکه دیگر استرس نخواهیم داشت؛ بلکه به این معنی است که زندگی بدون مسیح، کنار آمدن با استرس را به کاری غیر ممکن و فرساینده تبدیل می کند.

ایمان به اعتماد منجر می شود. امثال فصل 3 آیه های 5-6 به ما می گوید، «با تمام دل خود به خداوند اعتماد كن و بر عقل خود تكيه منما. در هر كاری كه انجام می‌دهی خدا را در نظر داشته باش و او در تمام كارهايت تو را موفق خواهد ساخت.» تکیه بر عقل و فهم انسان اغلب به این معنی است که برای رهایی از استرس به روش های دنیوی مانند استفاده از مشروبات الکلی، مواد مخدر و سرگرمی های غیرعاقلانه روی می آوریم. به جای آن، باید به کلام او اعتماد کنیم تا ما را به سمت یک زندگی با استرس کمتر هدایت کند. داوود می گوید، «خداوند را به كمک طلبيدم و او مرا اجابت فرمود و مرا از همهٔ ترسهايم رها ساخت» (مزامیر فصل 34 آیه 4). داوود می دانست که از راه کمک خواستن از خدا و سهیم شدن مشکلات با اوست که می تواند مورد لطف خدا قرار گیرد. خداوند در پاسخ به دعای داوود به او اطمینان خاطر و آرامش داد.

شاید هیچ متن دیگری در کتاب مقدس بهتر از فیلیپیان فصل 4 آیه های 6-7 نتواند در مدیریت استرس به ما کمک کند: «برای هيچ چيز غصه نخوريد؛ در عوض برای همه چيز دعا كنيد و هر چه لازم داريد به خداوند بگوييد و فراموش نكنيد كه برای جواب دعاها، از او تشكر نماييد. اگر چنين كنيد، از آرامش خدا بهره‌مند خواهيد شد، آرامشی كه فكر انسان قادر به درک آن نيست. اين آرامش الهی به فكر و دل شما كه به عيسی مسيح ايمان آورده‌ايد، راحتی و آسايش خواهد بخشيد .» عیسی مسیح به ما می گوید که غصه هیچ چیزی را نخوریم و همه غصه ها را با دعا بر روی دوش او قرار دهیم. ابراز مشکلات و نگرانی هایمان به خدای مقدس و قرار دادن آنها بر روی دوش او، استرس را در زندگی ما کمک رنگ تر یا حذف خواهد کرد. مزامیر فصل 55 آیه 22 به ما می گوید که مشکلات خود را به خدا واگذار کنیم، برای اینکه او همیشه از ما محافظت می کند و هرگز ما را نا امید نخواهد کرد (همچنین نگاه کنید به اول پطرس فصل 5 آیه های 6-7). عیسی مسیح به ما قول داده که اگر مشکلات و نگرانی های خود را به او واگذار کنیم، به ما آرامش خواهد داد. «من هديه‌ای نزد شما می‌گذارم و می‌روم. اين هديه، آرامش فكر و دل است. آرامشی كه من به شما می‌دهم، مانند آرامش‌های دنيا بی‌دوام و زودگذر نيست. پس آسوده‌خاطر باشيد! نترسيد!» (یوحنا فصل 14 آیه 27).

استرس ها و نگرانی ها بخش عادی و طبیعی زندگی انسان هستند (ایوب فصل 5 آیه 7، فصل 14 آیه 1؛ اول پطرس فصل 4 آیه 12؛ اول قرنتیان فصل 10 آیه 13). اما روش برخورد با آنها به خود ما بستگی دارد. اگر برای غلبه بر آنها به خودمان تکیه کنیم به راه حل و آرامش همیشگی نخواهیم رسید. عیسی مسیح تنها راه حل پایدار و موفق مواجه با استرس است. اول، باید به او ایمان بیاوریم. دوم، باید به او اعتماد کرده و از او اطاعت کنیم. ما باید به راه و روش های او اعتماد کنیم چون همیشه بهترین راه حل برای ما هستند. نافرمانی و گناه می توانند باعث به وجود آمدن استرس شده و ما را از تنها وسیله آرامش و شادی جدا کند. با اطاعت از دستورات عیسی مسیح، هدیه رضایت و خشنودی واقعی از طرف خدای حقیقی را دریافت می کنیم. در آخر، ما باید هر روز ذهن خود را از کلام او پر کنیم، همه چیز را در دعا به او بسپاریم، و با احترام در برابر او زانو بزنیم. تنها از طریق لطف، مهربانی و عشق اوست که می توانیم استرس را در زندگی خود مدیریت کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس در مورد استرس چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries