settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره استقامت چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس مطالب زیادی درباره استقامت عنوان کرده است، به وضوح به ما می گوید کسانی که در ایمان خود استقامت و پایداری دارند، پیروز می شوند و صاحب زندگی ابدی خواهند شد (مکاشفه فصل 2 آیه 7). این حقیقت در کولسیان فصل 1 آیه 23 نیز بیان می شود که مردم پاک و بیگناه خواهند شد اگر «به طور كامل به حقيقت ايمان داشته باشيد و در آن محكم و ثابت بمانيد و نگذاريد اميدی كه به هنگام شنيدن پيغام انجيل در شما بوجود آمد، متزلزل شود.» بنابراین همه مسیحیان بر سر این موضوع توافق دارند که کسانی در نهایت نجات پیدا می کنند که در ایمان خود ثابت قدم باقی خواهند ماند.

دو دیگاه مشخص در مورد پایداری قدیسان در بین مسیحیان وجود دارد. دیدگاه اول دیدگاه آرمینی است که می گوید مسیحیان واقعی هم احتمال دارد از خدا رویگردان شوند واستقامت خود را از دست بدهند. این دیدگاه با مفهوم نجات مبتنی بر اختیار انسان سازگاری دارد. این مطلب قابل قبول است که اگر اختیار انسان عامل تعیین کننده در نجات او باشد، پس این امکان نیز وجود دارد که بعدها تصمیم بگیرد خدا را رد کند و در نتیجه نجات را از دست بدهد.

با این وجود، کتاب مقدس به روشنی می گوید، وقتی به عیسی مسیح ایمان می آوریم توسط روح القدس دوباره متولد می شویم. همه کسانی که دوباره متولد می شوند دارای ضمانت ابدی هستند و پایداری می کنند. عقیده استقامت قدیسان را می توان در قولی که در فیلیپیان فصل 1 آیه 6 داده شده، « اطمينان دارم خدا كه اين عمل نيكو را در شما آغاز نمود، شما را ياری خواهد داد تا در فيض او رشد كنيد تا به هنگام بازگشت عيسی مسيح، كار او در شما تكميل شده باشد » و گفته عیسی مسیح «ولی بعضی نزد من خواهند آمد و ايشان كسانی هستند كه پدرم خدا به من داده است و ممكن نيست هرگز ايشان را از دست بدهم ... و خدا از من می‌خواهد كه حتی يک نفر از كسانی را كه به من عطا كرده است از دست ندهم، بلكه ايشان را در روز قيامت به زندگی جاويد برسانم» (یوحنا فصل 6 آیه های 37، 39) پیدا کرد.

کتاب مقدس گذشته از استقامت و پایداری در نجات، ایمانداران را به استقامت در زندگی مسیحی نیز تشویق کرده است. پولس در نامه خود به تیموتائوس به این کشیش جوان یادآوری می کند که « به دقت مراقب زندگی و تعاليمی كه می‌دهی باش، و آنچه را كه راست و درست است انجام بده، تا خدا تو را بركت دهد و برای كمک به ديگران به کار برد» (اول تیموتائوس فصل 4 آیه 16). تیموتائوس شخصیتی خداشناس داشت و تعالیمش درست و کتاب مقدسی بود. پولس به او گوشزد می کند که به دقت مراقب هر دوی آنها باشد، برای اینکه – این هشدار برای همه مسیحیان است – استقامت در زندگی خداپسندانه و ایمان به حقیقت، همیشه همگام با مسیحیت واقعی حرکت خواهند کرد (یوحنا فصل 8 آیه 31، رومیان فصل 2 آیه 7).

یعقوب هم ما را تشویق می کند که در زندگی مسیحی خود استقامت داشته باشیم و همینطور گوشزد می کند که فقط شنونده کلام خدا نباشیم بلکه به آن عمل کنیم، «اما فراموش نكنيد كه اين كلام را نه فقط بايد شنيد، بلكه بايد به آن عمل كرد. پس خود را فريب ندهيد، زيرا كسی كه كلام را فقط می‌شنود ولی به آن عمل نمی‌كند، مانند شخصی است كه صورت خود را در آينه نگاه می‌كند؛ اما به محض اينكه از مقابل آينه دور می‌شود، چهرهٔ خود را فراموش می‌كند» (یعقوب فصل 1 آیه های 22-24). این آیه ها این مفهوم را به ما منتقل می کنند که استقامت در شیوه زندگی خداپسندانه و مسیحی برکت داده می شود. هرچه بیشتر در زندگی مسیحی استقامت نشان دهیم، خداوند برکت بیشتری به ما می دهد، بنابراین می توانیم پایدارتر باشیم. نویسنده مزامیر به ما می گوید، هر کسی که از دستورات خدا اطاعت کند به او پاداش عظیم (مزامیر فصل 19 آیه 11)، آرامش خاطر، وجدانی آسوده و شهادتی گویاتر از هزاران حرف داده خواهد شد.

یعقوب هم ما را تشویق می کند تا در ایمان خود پایداری داشته باشیم، برای اینکه تاج حیات به کسانی داده می شود که استقامت می کنند، «خوشا به حال كسی كه آزمايشهای سخت زندگی را متحمل می‌شود، زيرا وقتی از اين آزمايشها سربلند بيرون آمد، خداوند تاج حيات را به او عطا خواهد فرمود، تاجی كه به تمام دوستداران خود وعده داده است» (یعقوب فصل 1 آیه 12). همانطوری که نجات یک ایماندار تا ابد تضمین شده است، ایمان او نیز در بیماری ها، شکنجه ها، آزمایش و سختی های زندگی، پایدار و ثابت قدم خواهد ماند. اگر می خواهیم زندگی مسیحی داشته باشیم، آزار و اذیت خواهیم شد (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 12)، اما ما ایمانداران استقامت می کنیم و توسط روح القدسی که نجات ما را تضمین کرده حفظ خواهیم شد و او ما را تا به آخر قوی و محکم نگه خواهد داشت تا هنگام بازگشت عیسی مسیح از هر گونه خطا و گناهی مبرا باشیم (اول قرنتیان فصل 1 آیه 8).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره استقامت چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries