settings icon
share icon
سوال

از کجا مطمئن شوم کتاب مقدس افسانه نیست؟

جواب


کتاب مقدس از زبان خداوند جاری شده است و این ویژگی آن را به یک کتاب منحصر به فرد در میان بقیه کتاب ها و هچنین یک گنجینه منحصر به فرد تبدیل کرده است. کتاب مقدس برنامه ابدی خداوند برای نجات انسان سقوط کرده را آشکار می کند. میلیون ها نسخه از کتاب مقدس چاپ و در سرتاسر جهان توزیع شده است اما همچنان حقیقت و درستی آن توسط بسیاری از مردم مورد تردید قرار می گیرد. آیا کتاب مقدس افسانه ای است و یا کلام حقیقی و الهام شده خداوند است؟ این باید مهمترین سوال همه انسان ها باشد حتی اگر کتاب مقدس را نشناسند.

کتاب های دینی زیادی ادعا می کنند که حاوی پیام الهی برای بشر می باشند. اما کتاب مقدس هیچ جایی برای شک و تردید در الهی بودن آن نمی گذارد. اگر کتاب مقدس را صادقانه بررسی کنید، نشانه و امضای خداوند را در سرتاسر آن مشاهده خواهید کرد. دقیقا همان زبانی که دستور به آفرینش «جهان» داد کتاب مقدس را به ما داده است.

کتاب مقدس بر خلاف افسانه ها دارای یک چارچوب تاریخی می باشد. شخصیت های آن افرادی حقیقی بودند که در زمان و مکان مشخصی زندگی می کردند. کتاب مقدس نام افرادی مانند نبوکدنصر، سناخریب، کوروش بزرگ، هرود، فلیکس، پیلاطوس و بسیاری از افراد دیگر را عنوان کرده است. همچنین نام ملتهای زیادی مانند مصری ها، حیتی ها، پارسیان، بابلی ها و امپراطوری روم را آورده است. رویدادهای کتاب مقدس در محل هایی مانند کنعان، سوریه، مصر، بین النهرین و دیگر مکان ها اتفاق افتاده است. همه این جزئیات قابل اثبات و معتبر کتاب مقدس، ایده افسانه ای بودن آن را کاملا رد می کند.

کتاب مقدس، برخلاف افسانه ها مورد تایید علوم زیست شناسی، زمین شناسی، ستاره شناسی و باستان شناسی می باشد. بُعد باستان شناسی کتاب مقدس طی یک و نیم قرن اخیر بسیار گسترش پیدا کرده است، در این مدت محصولات دستی بسیار زیادی کشف شده اند. به عنوان مثال، شک گرایان از تمدن حیتی به عنوان سندی برای افسانه خواندن کتاب مقدس استفاده می کردند. بر اساس داده های علمی آن زمان، تمدنی به نام حیتی وجود نداشت. اما اولین کشفیات در سال 1876 انجام شد و وجود تمون حیتی ها را اثبات کرد. باستان شناسی همچنان سندیت تاریخی کتاب مقدس را اثبات می کند. همانطور که دکتر هنری موریس خاطرنشان می کند: «امروز حتی یک کشف باستان شناسی نیز وجود ندارد که بتواند خطا داشتن کتاب مقدس را در هر زمینه ای اثبات کند».

کتاب مقدس، برخلاف کتاب های افسانه ای، مانند یک کتاب تاریخی نوشته شده است. لوقا برای نوشتن کتاب خود «از مطالبی استفاده كرده‌اند كه از طريق شاگردان او و شاهدان عينی وقايع، در دسترس ما قرار گرفته است. اما از آنجا كه من خود، اين مطالب را از آغاز تا پايان، با دقت بررسی و مطالعه كرده‌ام، چنين صلاح ديدم كه ماجرا را به طور كامل و به ترتيب برايتان بنويسم، تا از درستی تعليمی كه يافته‌ايد، اطمينان حاصل كنيد» (لوقا فصل 1 آیه های 1 تا 4). آیا لوقا حرفی از معجزات در کتاب خود زده است؟ بله، از بسیاری از آنها سخن گفته است. آنها معجزات توسط شاهدان عینی تایید شده بودند. امروز ممکن است یک شک گرا آن را افسانه بخواند اما با کوهی از اسناد روبرو می شود. این گزارش (کتاب لوقا) به دقت و با تکیه بر اسناد تاریخی بررسی شده است.

کتاب مقدس بر خلاف افسانه ها شامل تعداد بسیاری از پیش گویی های محقق شده است. کتاب مقدس شامل بیش از 1800 پیشگویی در مورد بیش از 700 موضوع مختلف است که در بیش از 8300 آیه عنوان شده اند. عهد قدیم فقط شامل بیش از 300 پیشگویی درباره عیسی مسیح است که بسیاری از آنها دارای جزئیات دقیق هستند. بسیاری از پیشگویی ها همانطوری که گفته شده بود به حقیقت پیوستند. بر اساس قانون احتمالات ریاضی کسی نمی تواند این تعداد از وقایع آینده را پیشگویی کند و همه آنها را محقق سازد، این توانایی هزاران سال نوری با قدرت بشری فاصله دارد. این پیشگویی های معجزه آمیز فقط می توانستند توسط کسی (خداوند) عنوان شوند که پایان را از آغاز می بیند (اشعیا فصل 46 آیه های 9 تا 10).

کتاب مقدس، بر خلاف کتاب های افسانه ای، زندگی انسان های زیادی را تغییر داده است. با این حال بسیاری از مردم اجازه می دهند تا کسانی که حتی یک بار هم کتاب مقدس را نخوانده اند عقیده آنها را تحت تاثیر خود قرار دهند. هریک از ما باید کتاب مقدس را برای خودمان مطالعه کنیم. آن را امتحان کنیم. با قوانین و تجربیات پویا و دگرگون کننده این کتاب زندگی کنیم. آموزش های او در مورد بخشش را اجرا کنیم تا به چشم خود ببینیم که چگونه می تواند رابطه های از بین رفته بین انسان ها را دوباره برقرار سازد. اصول نظارت مالی آن را بکار بگیریم تا شاهد بهبود شرایط اقتصادی خود شویم. آموزش های او در مورد ایمان را بکار ببریم تا حضور آرامش بخش آن را در آزمایش های سخت زندگی خود احساس کنیم. کتاب مقدس کاربردی است. در اینکه بسیاری از مسیحیان در کشورهای مختلف جان خود را به خطر می اندازند تا دیگران را با حقیقت حیات بخش کلام خدا آشنا کنند دلیلی وجود دارد.

در آخر، دلیل اینکه بسیاری خداوند و کلام او را انکار می کنند، غرور است. آنها با نادیده گرفتن شواهد و مدارک آشکار در مورد درستی کتاب مقدس، خیلی بر روی عقاید شخصی خود حساب باز می کنند. آنها برای پذیرفتن صحت و درستی کتاب مقدس باید به طور جدی در مورد خدا و مسئولیت خود در برابر او فکر کنند. برای پذیرش درستی کتاب مقدس باید روش زندگی خود را تغییر داد. کشیش الوین لوتسر می گوید: «حقیقت این است که تعداد کمی از مردم روشنفکر هستند، به خصوص در مورد مسائل دینی.... بنابراین، نظریه های منحرف و غرض ورزی ها به راحتی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند».

سالانه میلیون ها نفر زندگی ابدی خود را به خطر می اندازند و با این عقیده که کتاب مقدس واقعی نیست می میرند. با این امید که کتاب مقدس افسانه ای بیش نیست و خداوند وجود ندارد. این یک قمار بسیار خطرناک و رایج است. ما از همه می خواهیم که کتاب مقدس را با ذهنی روشن و باز مطالعه کنند، اجازه دهند تا خود کتاب مقدس حرفش را بزند، تا به این نتیجه برسند که کلام خدا حقیقی است (یوحنا فصل 17 آیه 17).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

از کجا مطمئن شوم کتاب مقدس افسانه نیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries