settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره اعتدال چه می گوید؟

جواب


اعتدال از افراط و تفریط اجتناب و خودداری می کند، و به خویشتن داری مربوط است. اعتدال خوب است اما زندگی معتدل چالش های خودش را نیز دارد. بیشتر فرهنگ غربی غرق در زیاده روی است. کتاب مقدس به ما می گوید که زیاده روی کارایی خوبی ندارد، و به ما کمک می کند تا چگونگی و چرایی زندگی در اعتدال را درک کنیم.

جامعه کتاب بسیار خوبی در کتاب مقدس است و درباره موضوع اعتدال حرف می زند. سلیمان خردمندترین پادشاهی بود که بر اسرائیل حکومت کرد و با زیاده روی مورد آزمایش قرار گرفت. ما می توانیم از نتیجه گیری های این پادشاه مطالب زیادی فرا بگیریم. سلیمان در جامعه فصل 2 فهرستی از کارها و لذت های مختلفی که تجربه کرده است را عنوان می کند: «هر چه خواستم به دست آوردم و از هيچ خوشی و لذتی خود را محروم نساختم. از كارهايی كه كرده بودم لذت می‌بردم و همين لذت، پاداش تمام زحماتم بود » (آیه 10). با این وجود، در آخر همچنان ناراضی بود: «اما وقتی به همه كارهايی كه كرده بودم و چيزهايی كه برای آنها زحمت كشيده بودم نگاه كردم، ديدم همهٔ آنها مانند دويدن به دنبال باد بيهوده است، و در زير آسمان هيچ چيز ارزش ندارد» (آیه 11). سلیمان نه تنها خوشی ها و لذت ها را تجربه کرد بلکه همه چیزهایی که از نظر ما خوب هستند مانند حکمت (جامعه فصل 1 آیه های 12-18) و سخت کوشی (جامعه فصل 2 آیه های 17-23) را نیز تجربه کرد. سلیمان به این نتیجه رسید که همه تلاش های او بی نتیجه بود. توانایی استفاده خوب از زندگی و برکات خداوند، هدیه ای از طرف خداوند است (جامعه فصل 5 آیه 19). ارزش قائل شدن برای این امور بیش از خداوند همچنان نیاز واقعی ما به او را ارضاء نخواهد کرد.

حتی چیزهای خوب هم اگر معتدلانه استفاده نشوند می توانند به سنگی جلوی پای ما تبدیل شوند. شکلات خوب است اما مصرف بیش از اندازه آن ضرر دارد. خواب ضروری است اما کتاب مقدس می گوید که خواب بیش از حد باعث فقر می شود (امثال فصل 6 آیه های 9-11). بچه ها به طور طبیعی بی اعتدال هستند – آنها تمایل دارند که یک داستان را بارها بشنوند، بیش از اندازه از یک چیز بخورند، در ابراز احساسات نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند. بخشی از بلوغ انسان، توانایی در «نه گفتن» به خود است، یعنی فراگیری ارزش اعتدال.

یکی از رایج ترین موضوعات مرتبط به اعتدال، مصرف الکل است. افسسیان فصل 5 آیه 18 به ما دستور می دهد، «از مستی بپرهيزيد زيرا مستی انسان را به راههای زشت می‌كشاند.» اعتدال در این اندازه که حتی عیسی مسیح خود را از نوشیدن به طور کامل منع نکرد (نگاه کنید به متی فصل 11 آیه 19) و حرفی که پولس به تیموتائوس زد، «خوبست كه به‌جز آب، گاهی نيز برای ناراحتی معده‌ات، كمی شراب بنوشی، زيرا اغلب بيمار می‌شوی» (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 23). این آیه ها مشخص می کنند که کتاب مقدس اجازه مصرف نوشیدنی های الکلی را می دهد اما مستی را که زیاده روی در نوشیدن است ممنوع می کند. برخی از مردم به این نتیجه می رسند که بهتر است اصلا الکل مصرف نکنند و این طرز فکر هم کاملا قابل قبول است.

تمرین تعادل، کار خوبی است. در حقیقت، خویشتن داری یکی از ویژگی هایی است که روح القدس در زندگی ایماندار تولید می کند (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23). وقتی در اعتدال زندگی نمی کنیم – در برخی از نواحی زندگی خویشتن دار نیستیم – به این معنی است که به خدا به طور کامل اجازه ورودبه آن ناحیه را نمی دهیم. اما ما نباید شکست خورده زندگی کنیم. خداوند فرزندان خود را محکوم نمی کند (رومیان فصل 8 آیه 1)، او به ما توانایی پیروزی بر گناهان را داده است (اعمال رسولان فصل 13 آیه های 38-39). علاوه بر این، روح القدس به ما هدیه خویشتن داری می دهد. وقتی خود را به عنوان «قربانیان زنده» به خداوند تقدیم می کنیم (رومیان فصل 12 آیه 1)، او نیازهایی ما را برطرف می کند، نیازهایی که خودمان برای برطرف کردن آنها تلاش می کنیم (اول تیموتائوس فصل 6 آیه 17). گوسفندی که به دنبال شبان خوب می رود چیزی کم نخواهد داشت (مزامیر فصل 23 آیه 1).

این دنیا برای تمایلات نفسانی انسان جذاب به نظر می رسد و همواره این دروغ را به ما می گوید که تنها چیزی که ما نیاز داریم لذت بیشتر، امکانات بیشتر، سرگرمی های بیشتر و غیره است. چیزی که ما واقعا به آن نیاز داریم خداوند است. خداوند طوری ما را طراحی کرده است که بیشتر از همه چیز او را بخواهیم و در طلب او باشیم (نگاه کنید به متی فصل 4 آیه 4). بقیه چیزها باید در حد اعتدال باشند.

تنها موردی که نباید نگران آن باشیم، زیاده روی در مورد خداوند است. ما باید خدا را بدون هیچ محدودیتی دوست داشته باشیم (لوقا فصل 10 آیه 27). ما هرگز نمی توانیم بیش از اندازه او را داشته باشیم. هرچه بیشتر از او درخواست کنیم تا وجود ما را فرابگیرد و زندگی ما را سرشار از روح القدس کند، زندگی با اعتدال برای ما آسانتر خواهد شد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره اعتدال چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries