settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس تا چه اندازه بر روی جامعه تاثیر می گذارد؟

جواب


کتاب مقدس همیشه بر روی جامعه تاثیر گذاشته است. در تسالونیکیه قرن اول، مسیحیان را فریادزنان به این طرف و آن طرف می کشاندند و می گفتند: «پولس و سيلاس دنيا را به هم ريخته‌اند و حالا به اينجا آمده‌اند تا آرامش شهر ما را نيز بر هم زنند» (اعمال رسولان فصل 17 آیه 6). اگر کتاب مقدس بر روی افراد جامعه تاثیر می گذارد، پس بر روی کل جامعه نیز تاثیر خواهد گذاشت.

خداوند خالق جهان هستی و همه انسان ها است (پیدایش فصل 1). خداوند جهان و انسان را از همان ابتدای آفرینش برای هدفی آفرید. وقتی جامعه از اصول و قوانین خداوند در کتاب مقدس پیروی نمی کند، زندگی نیز روند طبیعی خود را طی نخواهد کرد. خداوند تنها کسی است که از روند زندگی به نفع ما آگاهی دارد و حکمتش را با ما در کتابش به اشتراک گذاشته است. عبرانیان فصل 4 آیه 12 در توضیح کتاب مقدس می گوید: «كلام خدا زنده و بانفوذ است». به این معنی که کتاب مقدس درست مانند روز های اول نگارشش امروز هم به کار می آید.

یک جامعه با احترام به خدا در واقع به همه مخلوقات او احترام می گذارد. وقتی به خداوند احترام گذاشته نشود به مخلوقات نیز احترام گذاشته نخواهد شد و در نتیجه همه مردم رنج خواهند برد.

انسان از همان آغاز آفرینش حق انتخاب بین پیروی و یا نافرمانی از دستور خدا را داشت. انتخاب ها همیشه نتایج وعواقب خاص خود را دارند. عهد قدیم (تاریخ اسرائیل) قوانین اجتماعی و مذهبی ای که خداوند برای آنها وضع کرده بود را ثبت کرده است. جامعه اسرائیل وقتی به قوانین خدا احترام می گذاشت به خوبی رو به جلو پیش می رفت اما زمانی که از قوانین الهی دور می شد به قهقرا کشیده می شد. تلاش های امروزی بشر مغرور سعی بر حذف تاثیر کتاب مقدس بر جامعه و به حاشیه کشاندن جهان بینی کتاب مقدسی دارد و همواره می گوید: «ما بهتر و بیشتر از خالق خود می دانیم»

البته این گفته ها به این معنی نیست که جامعه امروزی هم باید مانند جامعه باستانی اسرائیل دین سالار باشد. هدف خدا برای آن نوع حاکمیت فقط برای زمان و مکان مشخصی بود. دوری از جنایت، طلاق، تن پروری و حس کمک به همنوع، در نتیجه درک صحیص کتاب مقدس در جامعه به وجود می آید. جان آدامز، دومین رئیس جمهور ایالات متحده، می گوید: «فرض کنید یک قوم در مکانی دوردست باید کتاب مقدس را به عنوان تنها کتاب قانون خود داشته باشند و همه اعضای آن جامعه ملزم به پیروی از آن باشند! در این صورت همه اعضای آن جامعه ملزم به وجدان، خویشتن داری، صرفه جویی، سخت کوشی، عدالت، مهربانی، کمک به همنوع، پرهیزکاری، عشق و احترام به خداوند می شوند... چه مدینه فاضله ای! چه بهشتی می شد این نوع جامعه». کتاب مقدس می گوید: «خوشا به حال قومی كه خداوند، خدای ايشان است! خوشا به حال مردمی كه خداوند، ايشان را برای خود برگزيده است» (مزامیر فصل 33 آیه 12).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس تا چه اندازه بر روی جامعه تاثیر می گذارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries