settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره دانشن آموز خوب بودن چه می گوید؟

جواب


فراخوان کلی کتاب مقدس برای یک زندگی مقدس و پاک علاوه بر همه مسیحیان برای شاگردان نیز کاربرد دارد. گرچه کولسیان فصل 3 آیه 23 خطاب به غلامان نوشته شده است، اما این اصل در مورد دانش آموزان و هر شخص دیگری که وظیفه ای دارد به کار برده می شود: «هر كاری را از جان و دل انجام دهيد، درست مانند اينكه برای مسيح كار می‌كنيد، نه برای اربابتان»

عیسی مسیح الگویی از شاگرد خوب است. لوقا کودکی او را در یک آیه خلاصه می کند: «عيسی در حكمت و قامت رشد می‌كرد و مورد پسند خدا و مردم بود» (لوقا فصل 2 آیه 52). او در هر آموزشی که دریافت کرد رشد خوبی داشت. او یاد گرفت که رشد و یادگیری هدف اصلی هر دانش آموزی است.

کتاب مقدس اشاره های خاصی به دانش آموزان دارد و ما باید از این نکات درس بگیریم. عیسی مسیح در متی فصل 10 آیه 24 می گوید، «شاگرد از استاد خود والاتر نيست.» عیسی مسیح این حرف را برای هشدار به شاگردان درباره آزار و اذیت گفت؛ عیسی مسیح اذیت شد و این اتفاق برای شاگردان نیز می افتاد. نکته ای که در اینجا یاد می گیریم این است که یک شاگرد خوب جایگاه استاد خود را می داند. دانش آموزانی که احترام کمی به استاد خود می گذارند و این طرز فکر را دارند که «قوانین در مورد من به کار نمی روند» به توانایی خود برای یادگیری آسیب می زنند.

عیسی مسیح در جای دیگری می گوید، «چگونه ممكن است كه شاگرد داناتر از استاد خود باشد؟ شاگرد اگر زياد تلاش كند، شايد مانند استاد خود شود» (لوقا فصل 6 آیه 40). عیسی مسیح درباره قضاوت دیگران و کوری عصاکش کور دیگر شدن سخن می گفت. در نتیجه، دانش آموزان باید در انتخاب معلم خود به دقت عمل کنند، برای اینکه آنها به طور طبیعی از معلم خود تقلید می کنند.

یک اصل دیگر برای دانش آموز خوب بودن انضباط شخصی است. کتاب امثال به ما می گوید که باید رفتار و کارهای خود در فرایند یادگیری را تحت کنترل داشته باشیم. در امثال فصل دوم، ما به عنوان دانش آموزان حکمت باید طالب یادگیری باشیم (آیه های 2-3)، ارزش حکمت را بدانیم (آیه 4)، از خدا کمک بخواهیم (آیه های 6-8) و آگاه و بینا باشیم (آیه های12-15).

دانش آموزان تمام وقت، اساسا کارمند معلمان خود هستند، آنها می توانند به تحصیل به چشم شغل خود نگاه کنند. دانش آموزان به جای دریافت دستمزد، مهارت و دانش دریافت می کنند. در تحصیل به این روش، یک دانش آموز باید اصول الهی حاکم بر کار را پروش دهد: یک دانش آموز خوب از خودش مسئولیت، قابلیت اعتماد، آمادگی، سخت کوشی، استقامت، ابتکار و غیره نشان می هد.

البته گاهی بین دانش آموز خوب بودن و کسب نمرات خوب فرق وجود دارد، کارنامه یک دانش آموز همیشه نشان دهنده میزان دانش او نیست. دانش آموزان خوبی وجود دارند که متاسفانه نمرات پایینی دارند، و دانشن آموزان ضعیفی نیز وجود دارند که راه دریافت نمره خوب را بلد هستند. دانش آموز خوب بودن بیشتر به مطیع بودن، منظم بودن، داشتن اخلاق کاری الهی، کسب خرد مربوط است. این کار روش یک زندگی حکیمانه و مقدس را به وجود می آورد که خدا در آن جلال داده می شود.

همه ما باید دانش آموزان خوب کلام خدا باشیم، «در واقع تمام قسمتهای كتاب‌مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را به سوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16)، به حافظه سپردن کلام خدا و به کار بردن آن ما را از گناه دور نگه می دارد (مزامیر فصل 119 آیه های 7،11).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره دانشن آموز خوب بودن چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries