settings icon
share icon
سوال

آیا کتاب مقدس یک کتاب داستان تخیلی است؟

جواب


این اتهام که کتاب مقدس مجموعه ای از داستان های تخیلی و جالب است، جدید نیست. کتاب مقدس بی شک تاثیرگذارترین کتاب در تاریخ بشریت است و زندگی انسانهای بسیار زیادی را تغییر داده است. پس چرا این سوال در ذهن بسیاری از مردم شکل گرفته است؟

از کتاب پیدایش تا کتاب مکاشفه، داستان طراحی ابدی خداوند برای نجات جهان سقوط کرده را می خوانیم. کتاب مقدس نوشته خداوند، بزرگ ترین اثر ادبی جهان است و افراد بسیار زیادی طی قرنها حقیقت آن را بشارت داده اند. در واقع افراد بسیار زیادی نهایت فداکاری را کرده اند تا دیگران بتوانند نسخه هایی از این کتاب را داشته باشند. با این وجود، به هیچ کتاب دیگری در طول تاریخ به این شکل شرورانه حمله نشده است. کتاب مقدس ممنوع شده است، آتش زده شده است، مسخره و تحقیر شده است و همچنین بدنام شده است. خیلی ها فقط به دلیل داشتن کتاب مقدس کشته شده اند. اما همچنان اتهام تخیلی بودن آن پابرجاست.

شیطان، فرمانروای این دنیا، از همان ابتدای خلقت چشم انسان را بر روی حقیقت بست. کار او از زمانی شروع شد که حرف خدا را زیر سوال برد و این کار تا به امروز ادامه داشته است (پیدایش فصل 3 ایه های 1 تا 5). همه جا شاهد آموزش های دروغین هستیم – در تلویزیون، رادیو، کتاب ها، مجله ها، مدرسه ها، دانشگاه ها و حتی متاسفانه در برخی از کلیساها و کالج های مسیحی یعنی دقیقا جایی که حقیقت کلام خدا باید به شدت مورد دفاع قرار گیرد. وقتی به فرزندانمان می گوییم که اجداد ما هزاران سال پیش از اعماق اقیانوس ها بیرون آمده اند، آیا داستان آدم و حوا و خلقت را تخیلی جلوه نداده ایم؟ دقیقا مانند دانشمندان که می گویند تحقیق بر روی کشتی تخیلی نوح اتلاف وقت است.

در واقع، وقتی بسیاری در کلیساها، به منظور آشتی کردن با دنیای علمی و دانشگاهی، اجازه تفسیر مجدد کتاب پیدایش را به منظور تطبیق با افکار مدرن می دهند، پیامی که به دنیا می رسانند این است که پیام کتاب مقدس ظاهرا چیزی غیر از آنچه می گوید است. وقتی طبیعت گراها رویدادهای ماورای طبیعی کتاب مقدس را تمثیلی می نامند، پس سردرگمی درباره حقایق آن برای کسانی که هرگز آن را نخوانده اند، طبیعی است. کسانی که هرگز از حقیقت کتاب مقدس منفعت نبرده اند چگونه می توانند الاغی که حرف می زند، ماهی ای که انسانی را می بلعد و بعد کنار ساحل او را از شکم خود بیرون می اندازد یا زنی که به ستون نمک تبدیل می شود را باور کنند.

اما کتاب مقدس قطعا داستان تخیلی نیست. در واقع، کتاب مقدس کلام الهام شده خداوند است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16)، این یعنی خدا آن را نوشته است. نویسندگان کتاب مقدس انسان هایی بودند که کلام خدا را با هدایت روح القدس نوشتند (دوم پطرس فصل 1 آیه 21). گرچه شصت و شش کتاب آن را چهل نویسنده مختلف به زبانهای گوناگون طی شانزده قرن نوشته اند اما تمامی این کتاب حدود هفتصد هزار کلمه ای از اول تا آخرش هماهنگ بوده و هیچ نوع اختلافی درون آن وجود ندارد. اگر راهنمای نویسندگان آن خدا نبود، چگونه این هماهنگی در کتاب مقدس می توانست وجود داشته باشد؟ خداوند مقدس هرگز کلام اشتباه را به کسی الهام نمی کند. خداوند مهربان اگر کتابش کامل نبود این ادعا را نمی کرد، فقط خداوند قادر می توانست آن را بنویسد تا پس از طی قرنها همچنان کاربرد داشته باشد.

حیث تاریخی کتاب مقدس بارها و بارها توسط زیست شناسی، زمین شناسی و باستان شناسی تایید شده است. باستان شناسی، در قرن اخیر، حقایق ارزشمندی درباره کتاب مقدس را روشن کرده که برای قرنها مورد شک و تردید محققان بوده است، مواردی مانند طومار دریای مرده، سنگ بازالت حاوی کتیبه «خانه داوود»، دوکتیبه نقره ای کوچک که متعلق به قرن هفتم قبل از میلاد است و نام خدا و قسمتی از کتاب اعداد روی آن نوشته شده است، و سنگی که نام و لقب پیلاطوس (فرمانروای یهودا که دستور مصلوب کردن عیسی مسیح را صادر کرد) روی آن حک شده است. کتاب مقدس بدون شک مستندترین کتاب باستانی است که چیزی بیش از 24000 کتاب خطی کامل یا بخش هایی از آن وجود دارد. هیچ سند تاریخی دیگری تا این اندازه مدرک برای اثباتش ندارد.

یکی دیگر از مدارک اثبات الهی بودن کتاب مقدس، تعداد زیادی از پیشگویی های است که دقیقا به سرانجام رسیده اند. می بینیم که نویسنده مزامیر حدود هزار سال پیش از مصلوب شدن مسیح درباره آن حرف می زند (مزامیر فصل 22) زمانی که حتی شیوه اعدام با صلیب هنوز وجود نداشت. به زبان ساده، چنین پیشگویی دقیق و بی عیبی از آینده دور نمی تواند کار بشر باشد. در واقع، پذیرفتن این پیشگویی ها به عنوان چیزی غیر از کار خداوند کاملا غیر منطقی به نظر می رسد. شگفت آور این است که متخصصان علم احتمالات ریاضی می گویند احتمال این که چهل و هشت پیشگویی در مورد یک نفر (عیسی مسیح) درست ازآب درآید، یک از ده به توان 157 است.

اما بهترین مدرک و سند برای اثابت واقعی بودن کتاب مقدس زندگی افرادی می باشد که توسط آن تغییر پیدا کرده است. حقایق کتاب مقدس زندگی میلیونها گناهکار را توسط روح القدس تغییر داده و از آنها انسان هایی پاک و مقدس درست کرده است. معتادان اعتیاد خود را با کمک آن کنار گذاشته اند، همجنس گراها از بند همجنس گرایی رها شده اند، زندگی بی سرپرستان و آدمهای بی عار دگرگون شده است، جنایتکاران سنگدل اصلاح شده اند، گناهکاران متوجه خطاهای خود شده اند، و نفرت توسط آن به عشق تبدیل شده است. خواندن داستان های «سیندرلا»، یا «سفید برفی و هفت کوتوله» نمی تواند چنین تاثیری بر روی روح انسان بگذارد. کتاب مقدس دارای قدرت تغییر دهنده و پویایی است که آن را از کلام حقیقی خدا می گیرد.

حال سوال مهمتر این است که یک شخص چگونه می تواند با وجود این حقایق تاثیر گذار، قانع کننده، بی عیب و الهام شده از طرف خداوند را باور نکند؟ متاسفانه جواب بسیار ساده است. خداوند گفته است که اگر ما قلب خود را به روی او باز نکنیم، او چشمان ما را به روی حقیقت باز نخواهد کرد. عیسی مسیح قول داد که روح القدس به ما آموزش می دهد (یوحنا فصل 14 آیه 26) و ما را به سمت حقیقت راهنمایی خواهد کرد (یوحنا فصل 16 آیه 13). و حقیقت خداوند را می توان در کلام او پیدا کرد (یوحنا فصل 17 آیه 17). بنابراین، کتاب مقدس برای کسانی که به آن ایمان دارند، فقط کلام مقدس نیست بلکه خود زندگی است و برای کسانی که به آن اعتقادی ندارند کلامی پوچ و بی معنی است (اول قرنتیان فصل 2 آیه 14).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کتاب مقدس یک کتاب داستان تخیلی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries