settings icon
share icon
سوال

آیا کتاب مقدس دارای موارد اشتباه، ضد و نقیض و یا ناهمخوانی می باشد؟

جواب


اگر ما کتاب مقدس را بدون غرض بخوانیم، بدون اینکه بخواهیم دنبال اشتباه در آن بگردیم، میبینیم که کتابی منسجم، هماهنگ و تا حدی درک آن آسان می باشد. بله، قسمتهای مشکلی هم در آن وجود دارد. بله، آیاتی هم هستند که بنظر مغایر هم می آیند. ما باید بیاد داشته باشیم که کتاب مقدس بوسیله 40 نویسنده مختلف در مدت 1500 سال نوشته شده است. هر نویسنده با روشی خاص ، از دیدی متفاوت ، برای خوانندگانی متفاوت، و به منظوری متفاوت نوشته است. بنابراین باید اختلافات کوچکی را انتظار داشت. بهر حال، اختلاف الزاما به معنی ضد و نقیض بودن نیست. و این کاملا اشتباه است اگر فکر کنیم این آیات با هم هماهنگی ندارند. حتی اگر الان برای آن جوابی نداشته باشیم، معنی آن این نیست که جوابی وجود ندارد. خیلی ها به اصطلاح اشتباهاتی در کتاب مقدس در رابطه با تاریخ و یا جغرافیا پیدا کردند که بعدها وقتی شواهد باستان شناسی بیشتری پیدا شد، معلوم گردید که کتاب مقدس درست بوده است.

ما معمولا سوالاتی مثل این دریافت می کنیم که "توضیح بدهید این آیه ها چطور می توانند ضد و نقیض نباشند!" یا "ببینید این یک اشتباه در کتاب مقدس است!" باید اعتراف کرد که جواب به بعضی از چیزهایی که مردم می پرسند مشکل است. بهر حال، ما به این نکته اعتقاد داریم که جواب درست و عاقلانه و اساسی برای هر یک از این به اصطلاح ضد و نقیض ها و اشتباهات وجود دارد. کتابها و وب سایتهایی موجودند که در آنها لیست "همه اشتباهات کتاب مقدس" نوشته شده است. بیشتر مردم سوالات خود را از این مراجع بدست می آورند و خودشان این به اصطلاح اشتباهات را پیدا نمی کنند. همچنین کتاب و وب سایتهایی در دسترس هستند که تک تک این به اصطلاح اشتباهات را رد می کنند. متاسفانه بیشتر مردمی که به کتاب مقدس حمله می کنند، واقعا دنبال جواب نیستند. خیلی از کسانی که به کتاب مقدس حمله می کنند حتی جواب را می دانند، اما کماکان به حملات سطحی و قدیمی خود ادامه می دهند.

پس وقتی کسی از ما درباره اشتباهات کتاب مقدس می پرسد، چه باید بکنیم؟ 1) با دعا کلام خدا را مطالعه کنیم و ببینیم آیا راه حل ساده ای هست. 2) با استفاده از تفاسیر درست کتاب مقدس، کتابهایی در مورد دفاع از کتاب مقدس و وب سایتهای پژوهشی کتاب مقدس، درباره آنها تحقیق کنیم. 3) از شبانان و رهبران کلیسای خود بپرسیم و ببینیم آیا آنها راه حلی دارند. 4) اگر بعد از طی قدم های اول، دوم و سوم هنوز به جواب روشنی نرسیده ایم ، فقط باید به خدا اعتماد کنیم که کلام او حقیقت می باشد و جوابی وجود دارد که هنوز کشف نشده است. (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 15، فصل 3 آیه های 16 تا 17).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کتاب مقدس دارای موارد اشتباه، ضد و نقیض و یا ناهمخوانی می باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries