settings icon
share icon
سوال

آیا کدهای کتاب مقدس اعتباری دارند؟

جواب


کدهای کتاب مقدس پیام های مخفی ای هستند که ادعا می شود در کتاب مقدس وجود دارند. خیلی از مردم ادعا کرده اند که توانسته اند با استفاده از الگوهای ریاضی کدهای کتاب مقدس را کشف کنند. برخی از کدها با شمارش حروف یا تخصیص مقادیر عددی به هر یک از حروف (معروف به تئوماتیکس) در متون پیدا شده اند. با استفاده از کامپیوتر کدهای پیچیده تری پیدا شده اند. برای مثال، برخی به اشعیا فصل 53 آیه 5 نگاه می کنند («برای گناهان ما بود که او مجروح شد و برای شرارت ما بود که او را زدند. او تنبیه شد تا ما سلامتی کامل داشته باشیم. از زخمهای او ما شفا یافتیم») و با استفاده از هر دوازدهمین حرف عبری جمله «مسیح نام من است» را درست کرده اند.

بنابراین به نظر می رسد کدهایی در آنجا وجود دارند که اطلاعات بامعنی و خاصی را آشکار می کنند. ما نمیتوانیم احتمال وجود پیامهای مخفی در کلام خدا را به طور کل انکار کنیم. خداوند قطعا این توانایی را دارد که کلام الهام شده خودش را به شکل پیچیده ساختاربندی کند. با این وجود، ما می دانیم که خدا از ما می خواهد کلام او را بفهمیم (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17) پس باید این سوال را بپرسیم که او چرا باید اطلاعات باارزشی را در لفافه بپیچد که فرزندانش طی هزاران سال نتوانند رمزگشایی کنند.

مشکلاتی در مورد ایده کدهای کتاب مقدس وجود دارند. اولین مورد اینکه کتاب مقدس حتی اشاره ای هم به وجود چنین کدهایی نکرده است (امثال فصل 25 آیه 2) ، بنابراین همه کدهای کتاب مقدس نتیجه ساختار و فرمول های انسانی هستند. عیسی مسیح در هیچیک از نقل های خود از متون کتاب مقدس حتی یک مرتبه هم از کد کتاب مقدس برای رساندن یک مفهوم استفاده نکرده است. پولس رسول هرگز در نقل های خودش از عهد قدیم حتی یک مرتبه هم از کد کتاب مقدس برای فراهم آوردن بینش عمیق تر استفاده نکرده است. این موضوع در مورد بقیه نویسندگان کتاب مقدس نیز صادق است.

اصولا نیازی به کدهای کتاب مقدس نیز نیست. خواندن ساده متن کتاب مقدس چیزی که باید بدانیم و به کار بریم را واضح و روشن به ما می گوید. نجات از طریق ایمان به عیسی مسیح به عنوان نجات دهنده ما از گناه حاصل می شود. پذیرش عیسی مسیح زمانی رخ می دهد که به او ایمان بیاوریم. ایمان از شنیدن کلام خدا حاصل می شود. و شنیدن زمانی اتفاق می افتد که مردم کلام خدا را به دیگران بشارت می دهند (رومیان فصل 10 آیه های 9 تا 17). ما پس از نجات از راه مطالعه و درک مطالب کتاب مقدس رشد می کنیم (مزامیر فصل 119 آیه های 9 تا 11 و 105؛ دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17؛ اول پطرس فصل 2 آیه 2). این متن ها به این مطلب اشاره می کنند که باید مطالب کتاب مقدس را بدون هیچ قید و شرطی دریافت کنیم و اصول آن را به کار ببریم. نجات و تقدیس انسان به جستجوی کدهای کتاب مقدس وابسته نیستند.

همچنین شناسایی کدهای کتاب مقدس همیشه تا حدی ذهنی است. فرایند کشف و تفسیر کدها به مقدار زیادی به دیدگاه محقق بستگی دارد. این موضوع زمانی واقعیت بیشتری پیدا می کند که کدهای مورنظر مربوط به نبوت و پیشگویی در نظر گرفته شوند.

آیا کتاب مقدس یک کتاب پیچیده است؟ بله. آیا پیچیده تر از آن است که ما می دانیم. قطعا بله. آیا این امکان وجود دارد که خداوند پیامهای مخفی در متون کتاب مقدس قرار داده باشد؟ بله وجود کدهای کتاب مقدس ممکن است. اما باز هم می گوییم که با خوانده ساده کتاب مقدس منظور آن را متوجه خواهیم شد. ما هر آن چیزی که در کتاب مقدس نیاز داریم را با خواندن ساده و مستقیم متن آن بدست خواهیم آورد (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 15؛ فصل 3 آیه های 16 تا 17) و نیازی به کارهای وقت گیری مانند شمارش تعداد حروف، جستجوی توالی ها، پیدا کردن الگوی ها خاصی در متون کتاب مقدس و تفسیرهای ذهنی نیست.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کدهای کتاب مقدس اعتباری دارند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries