settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره تلخی چه می گوید؟

جواب


تلخی به بدبینی آزاردهنده ای گفته می شود که در نهایت به ضدیت و خصومت شدید با دیگران منجر خواهد شد. کتاب مقدس به ما می گوید، «هر نوع تلخی، خشم، غضب، درشت‌خويی، ناسزاگويی و نفرت را از خود دور كنيد.» سپس به ما راه مقابله با تلخی و نتایج آن را می گوید، «نسبت به هم مهربان و دلسوز باشيد و يكديگر را ببخشيد، همانطور كه خدا نيز شما را به خاطر مسيح بخشيده است» (افسسیان فصل 4 آیه های 31-32).

کلمه تلخی به عنوان یک صفت (از نظر دستور زبان) به معنی «برنده مانند تیر، مزه تند، زننده، ناخوشایند و زهرآلود» است. مفهوم آب زهرآلودی که به زن زناکار (اعداد فصل 5 آیه 18) داده شد، « كوزهٔ آب تلخ لعنت را در دست دارد »؛ در شکل استعاری خودش به حس تلخی ای اشاره می کند که می فرساید و از بین می برد. تلخی می تواند روی کسی که غم عمیقی را تجربه می کند مانند زهر تمامی بدن او را تحت تاثیر خود قرار دهد. تلخی به وضعیت ذهنی و فکری گفته می شود که حس عصبانیت، حساسیت بیش از اندازه، خشم را در ذهن یک فرد تولید می کند.

خطر نهایی و جدی تسلیم شدن در برابر تلخی و اجازه دادن به آن برای فرمانروایی بر قلب ما این است که روح ما هر نوع آشتی و صلحی را رد خواهد کرد. بنابراین، تلخی منجر به خشم می شود و در نتیجه این حس درونی منفجر شده و صورت ظاهری پیدا می کند. چنین خشم و عصبانیت افسارگسیخته ای به دعوا و نزاعی درونی و بیرونی تبدیل می شود که نتیجه آن یک فرد با خوادخواهی وقیحانه ای خواهد بود که همه را مجبور می کند تا به شکایت های او گوش دهند. تهمت زدن یکی دیگر از محصولات تلخی است. همانطوری که در افسسیان فصل 4 گفته شده است، تهمت، کفر علیه خدا یا فقط افترا زدن به انسان ها نیست بلکه به هر نوع گفتاری از روی خشم و به منظور آزار و آسیب به دیگران است.

همه این موارد در نهایت به کینه توزی و بدخواهی منتهی می شود که نشان دهنده ذهن پلید یا احساس نفرت عمیق است. چنین نگرش و طرز برخوردی کاملا جسمانی است و تاثیرات شیطانی دارد. کینه توزی تلاش عمدی برای آسیب رساندن به یک شخص است. بنابراین هر نوع کینه توزی و بدخواهی را باید از خود دور کنیم (افسسیان فصل 4 آیه 31).

آدم تلخ در اکثر مواقع ناراضی، بدبین، خشن، سرد و بی رحم است و حس ناخوشایندی به اطرافیان خود می دهد. این ویژگی ها گناه بر ضد خدا هستند، اینها ویژگی های جسمانی هستند و به روح القدس تعلق ندارند (غلاطیان فصل 5 آیه های 19-21). عبرانیان فصل 12 آیه 15 به ما هشدار می دهد، «مواظب باشيد مبادا كسی از شما از خدا دور شود. دقت كنيد تلخی در ميان شما ريشه ندواند، زيرا باعث اضطراب شده، به زندگی روحانی بسياری لطمه خواهد زد.» ما باید همیشه مراقب باشیم که مبادا تلخی در قلب ما ریشه بزند، چنین ریشه هایی باعث می شوند تا نتوانیم به مهربانی و لطف خدا دست پیدا کنیم . خداوند از فرزندانش می خواهد همراه با عشق، شادی، آرامش و پاکی زندگی کنند نه در تلخی. بنابراین ایمانداران باید نهایت تلاش خود را برای مقاومت در برابر تلخی به کار بگیرند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره تلخی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries