settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره رفتار و برخورد چه می گوید؟

جواب


پولس از زندانی در روم درباره رفتار و برخورد یک مسیحی می نویسد و می گوید، « به ياد داشته باشيد كه همواره بايد همچون مسيحی واقعی زندگی كنيد...» (فیلیپیان فصل 1 آیه 27). «همواره» به این مطلب اشاره می کند که آنها باید همیشه چه پولس بتواند به دیدار آنها برود چه نتواند مانند یک مسیحی واقعی رفتار کنند. پولس این دستور را می دهد تا «... هميشه خبرهای خوب دربارهٔ شما به من برسد و بشنوم كه دوش به دوش يكديگر، استوار ايستاده‌ايد و هدف همگی‌تان اينست كه بدون توجه به مخالفتهای دشمن، پيغام نجاتبخش انجيل را به همه اعلام كنيد» (فیلیپیان فصل 1 آیه 27). مهم نیست که چه اختلالات، گرفتاری ها یا مشکلاتی سر راه ما قرار می گیرد، ما در هر شرایطی باید رفتاری مسیح گونه داشته باشیم. باید محکم بر روی ایمان خود بایستیم. پولس می گوید، «شما بايد همان طرز فكری را در پيش گيريد كه مسيح داشت» (فیلیپیان فصل 2 آیه 5). او درباره نشان دادن تواضع و از خودگذشتگی در روابط صحبت می کند. او در افسسیان فصل 5 آیه 1 نیز ما را تشویق می کند تا «همچنانكه يک كودک عزيز از رفتار پدرش تقليد می‌كند، شما نيز در هر امری از خدا سرمشق بگيريد.» همانطوری که کودکان دوست دارند آنچه می بینند و می شنوند را تقلید کنند، ما هم باید رفتار مسیحی را تقلید کنیم و انعکاس واضحی از او باشیم (متی فصل 5 آیه 16).

عیسی مسیح در هر شرایطی رفتار کاملی از خود نشان داد. او برای همه چیز دعا کرد و برای هیچ چیزی غصه نخورد. ما نیز باید در جستجوی راهنمایی الهی در همه ابعاد زندگی باشیم و به او اجازه دهیم تا خواست کامل خودش را محقق کند. عیسی مسیح هرگز حالت تدافعی نگرفت و ناامید نشد. هدف او خشنود کردن پدر بود نه رسیدن به برنامه های خودش (یوحنا فصل 6 آیه 38). او در سختی ها و آزمایش ها صبور، در رنج ها امیدوار و در برابر برکات متواضع بود. حتی در برابر تمسخر، اذیت ها و دشمنی ها تهدید به انتقام نمی کرد: «وقتی به او ناسزا می‌گفتند، پاسخی نمی‌داد؛ و زمانی كه او را عذاب می‌دادند، تهديد به انتقام نمی‌كرد، بلكه زندگی خود را به خدايی واگذار كرد كه داور عادل و با انصاف می‌باشد» (اول پطرس فصل 2 آیه 23).

پولس منظور خود را از اینکه باید رفتاری شبیه مسیح داشته باشیم در دو آیه خلاصه می کند و به ما می گوید که چنین رفتاری به معنی ازخودگذشتگی، تواضع و خدمت است. «خودخواه نباشيد و برای خودنمايی زندگی نكنيد. فروتن باشيد و ديگران را از خود بهتر بدانيد. فقط به فكر خودتان نباشيد، بلكه به كار و مسايل ديگران هم توجه نماييد» (فیلیپیان فصل 2 آیه های 3-4). درواقع رفتاری که یک مسیحی باید منعکس کند این است که به نیازها و منافع دیگران فکر کند. شکی نیست که ما به طور طبیعی این کار را انجام نمی دهیم. وقتی عیسی مسیح به این دنیا آمد، کاملا یک رفتار و طرز فکر جدید را در رابطه با دیگران معرفی کرد. او در واکنش به بحث شاگردان مبنی بر اینکه چه کسی در پادشاهی خداوند بزرگتر است گفت، «ولی عيسی همهٔ شاگردان را فرا خوانده، گفت: «در اين دنيا، حكمرانان بر مردم آقايی می‌كنند و رؤسا به زيردستان خود دستور می‌دهند. ولی شما چنين نباشيد. اگر كسی از شما می‌خواهد در ميان شما از همه بزرگتر باشد، بايد خدمتگزار همه باشد؛ و اگر می‌خواهد مقامش از همه بالاتر باشد، بايد غلام همه باشد. چون من كه مسيحم، نيامدم تا به من خدمت كنند؛ من آمدم تا به مردم خدمت كنم و جانم را در راه نجات بسياری فدا سازم » (متی فصل 20 آیه های 25-28). عیسی مسیح به ما می گوید که نگرانی در مورد امور شخصی به درگیری و بروز مشکلات جدید با اطرافیان ختم می شود. به جای آن، خداوند از ما می خواهد تا به طور جدی به نگرانی ها دیگران اهمیت بدهیم و به آنها کمک کنیم.

پولس درباره این رفتار مسیح گونه در نامه خود به افسسیان بیشتر توضیح می هد: «پس اكنون بايد طبيعت كهنه و گناه‌آلود خود را كه بر اثر شهوات فريبنده فاسد و فاسدتر می‌شود، از خود بيرون نماييد، فكر و ذهن شما بايد روز‌به‌روز تغيير كند و به سوی كمال پيش رود. بلی، شما بايد شخص جديد و متفاوتی شويد، شخصی مقدس و درستكار؛ و اين طبيعت نو را كه به صورت خداست، بپوشيد» (افسسیان فصل 4 آیه های 22-24). بسیاری از ادیان امروزی، که شامل فلسفه های عصر جدید نیز می شود، این دروغ قدیمی را رواج می دهند که ما خدا هستیم یا می توانیم خدا باشیم. اما حقیقت این است که ما هرگز خدا یا حتی الهه نمی شویم. قدیمی ترین دروغ شیطان این بود که به آدم و حوا قول داد اگر حرف او را گوش کنند مانند خدا می شوند (پیدایش فصل 3 آیه 5).

هر زمان که تلاش می کنیم شرایط خودمان، آینده و اطرافیان را کنترل کنیم، در واقع تمایل خود به خدا شدن را به نمایش می گذاریم. اما باید درک کنیم که ما مخلوق هستیم و هرگز خالق (خدا) نخواهیم شد. خداوند از ما نمی خواهد خدا شویم. بلکه از ما می خواهد تا شبیه او شویم، ارزش ها، ویژگی ها و شخصیت او را به نمایش بگذاریم. ما باید « فكر و ذهن شما بايد روز‌به‌روز تغيير كند و به سوی كمال پيش رود. بلی، شما بايد شخص جديد و متفاوتی شويد، شخصی مقدس و درستكار؛ و اين طبيعت نو را كه به صورت خداست، بپوشيد» (افسسیان فصل 4 آیه های 23-24).

در آخر، همیشه باید به یاد داشته باشیم که هدف نهایی خداوند برای فرزندانش آسایش و راحتی ما نیست بلکه هدف او تغییر و تحول افکار ما و تبدیل آن به رفتار الهی است. او از ما می خواهد تا ازنظر روحی رشد کنیم و شبیه مسیح شویم. این به این معنی نیست که شخصیت خود را از دست بدهیم و به یک موجود بدون فکر و بدون شخصیت تبدیل شویم. شبیه مسیح شدن یعنی اینکه افکار ما متحول شوند. پولس به ما می گوید، «رفتار و كردار و شيوهٔ زندگی مردم دنيا را تقليد نكنيد، بلكه بگذاريد خدا افكار و طرز فكرتان را دگرگون كند تا به انسانی جديد تبديل شويد. آنگاه قادر خواهيد شد ارادهٔ خدا را درک كرده، آنچه را كه خوب و كامل و مورد پسند اوست، كشف كنيد » (رومیان فصل 12 آیه 2).

خواست خدا برای ما این است که طرز فکری مانند آنچه مسیح می گوید داشته باشیم (متی فصل 5 آیه های 1-12)، میوه های روح القدس را در زندگی خود نشان دهیم (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23)، از اصول پولس درباره عشق و محبت تقلید کنیم (اول قرنتیان فصل 13) وتلاش کنیم تا از ویژگی هایی که پطرس از یک زندگی موثر و مفید توصیف می کند الگوبرداری کنیم (دوم پطرس فصل 1 آیه های 5-8).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره رفتار و برخورد چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries