settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره تکبر (خودپسندی) چه می گوید؟

جواب


تقریبا در همه مواردی که کتاب مقدس درباره تکبر، خودپسندی و غرور صحبت کرده است به بیزاری و نفرت خداوند از این رفتارها اشاره شده است. کتاب مقدس به ما می گوید خدا از کسانی که متکبر هستند و قلب خودپسندی دارند، بیزار است: «خداوند از اشخاص متكبر نفرت دارد و هرگز اجازه نخواهد داد آنها از مجازات فرار كنند» (امثال فصل 16 آیه 5). «نگاه متکبرانه» در اول فهرست مواردی قرار دارد که خداوند از آنها متنفر می باشد (امثال فصل 6 آیه های 16-19). عیسی مسیح می گوید، « آنچه انسان را نجس می‌سازد، افكاری است كه از وجود او تراوش می‌كند. چون از وجود و قلب انسان است كه فكرهای نادرست بيرون می‌آيند، و منجر به اعمال نادرست می‌شوند، اعمالی نظير: دزدی، آدمکشی، زناكاری، طمع به مال ديگران، شرارت، فريب و تقلب، شهوت، حسادت، بدگويی و غيبت، خودپسندی و هرگونه حماقت ديگرتمام اين چيزهای شرم‌آور از وجود و قلب انسان سرچشمه می‌گيرد و انسان را نجس ساخته، از خدا دور می‌كند» (مرقس فصل 7 آیه های 20-23).

دو شکل یونانی از کلمه تکبر در عهد جدید وجود دارد که اساسا مترادف می باشند. هوپروگکوس به معنی خودنما و ولخرج (دوم پطرس فصل 2 آیه 18، یهودا فصل 1 آیه 16) و کلمه دیگر «فسیوسیس» است که به معنی خودنمایی و غرور می باشد (دوم قرنتیان فصل 12 آیه 20). ایمانداران باید بدانند که رفتار خودپسندانه و مغرورانه بر خلاف رفتار خداپسندانه است(دوم پطرس فصل 1 آیه های 5-7). تکبر چیزی بیشتر از به نمایش گذاشتن خودبینی و خودپسندی یک شخص نیست (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 2). طرز فکر خودبینانه به این معنی است که بگوییم دنیا دور من می چرخد (امثال فصل 21 آیه 24).

کتاب مقدس درست برعکس تکبر را به ما آموزش می دهد. اول قرنتیان فصل 13 آیه 4 می گوید، «كسی كه محبت دارد، صبور است و مهربان؛ حسود نيست و به كسی رشک نمی‌برد؛ مغرور نيست و هيچگاه خودستايی نمی‌كند.» از مسیحیان خواسته شده تا به دیگران محبت کنند، تکبر مخالف این طرز فکر است. رومیان فصل 12 آیه 3 می گوید، «به عنوان پيام‌آور خدا، از جانب او شما را نصيحت می‌كنم كه خود را بزرگتر از آنچه كه هستيد به حساب نياوريد، بلكه دربارهٔ خود درست قضاوت كنيد و خود را با آن مقدار ايمانی بسنجيد كه خدا به شما عطا كرده است.» ما نمی توانیم فروتنی الهی داشته باشیم و در عین حال متکبر باشیم.

خودبینی و طرز فکر «من از تو بهتر هستم» بوی ارعاب و تهدید می دهد و روابط ما با دیگران را نابود می کند. عیسی مسیح به ما می گوید، باید دیگران را بهتر از خود بدانیم: «ولی در ميان شما نبايد چنين باشد. بلكه برعكس، هر كه می‌خواهد در ميان شما بزرگ باشد، بايد خدمتگزار همه باشد. و هر كه می‌خواهد از ديگران بزرگتر باشد، بايد غلام همه باشد. من نيز كه مسيح هستم، نيامده‌ام تا كسی به من خدمت كند، بلكه آمده‌ام تا به ديگران كمک كنم و جانم را در راه آزادی ديگران فدا سازم» (مرقس فصل 10 آیه های 43-45). با رفتار و شخصیت متکبرانه نمی توان به دیگران خدمت کرد.

پولس در نامه خود به فیلیپیان همین احساس را منتقل می کند: «خودخواه نباشيد و برای خودنمايی زندگی نكنيد. فروتن باشيد و ديگران را از خود بهتر بدانيد» (فیلیپیان فصل 2 آیه 3). این طرز فکر تضاد بسیار زیادی با طبیعت رقابتی دنیای امروز ما دارد و هیچ جایی برای تکبر و خودپسندی باقی نمی گذارد. دنیا به ما می گوید که بدون توجه به هیچ هزینه ای به بالاترین جای ممکن برسیم و برای آن جایگاه به خود ببالیم، اما عیسی مسیح دستور متفاوتی به ما می دهد: «زيرا هر كه بكوشد خود را بزرگ جلوه دهد، خوار خواهد شد، اما كسی كه خود را فروتن سازد، سربلند خواهد گرديد» (لوقا فصل 14 آیه 11؛ نگاه نید به یعقوب فصل 4 آیه 6). هدف اصلی ما در هر جایگاهی که هستیم، جلال خداوند است (کولسیان فصل 3 آیه 17، 23).

خداوند در رابطه با برخورد ما با او و دیگران دو قول به ما می دهد: اول اینکه، شخص خودپسند مجازات خواهد شد (امثال فصل 16 آیه 5؛ اشعیا فصل 13 آیه 11). دوم اینکه، «خوشا به حال آنان كه نياز خود را به خدا احساس می‌كنند، زيرا ملكوت آسمان از آن ايشان است» (متی فصل 5 آیه 3). خداوند «فروتنان را مورد عنايت خاص خود قرار می‌دهد، اما مخالف متكبران و مغروران می‌باشد» (اول پطرس فصل 5 آیه 5؛ نگاه کنید به امثال فصل 3 آیه 34).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره تکبر (خودپسندی) چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries