settings icon
share icon
سوال

آیا کتاب مقدس حاوی داستان های تمثیلی است؟

جواب


داستان تمثیلی روایتی است که در آن شخصیت ها یا رویدادها نمادی از وقایع، مفاهیم یا مردم می باشند. تمثیل همواره به عنوان ابزاری در طور تاریخ ادبی انسان برای اشاره غیر مستقیم به مفاهیم غیرمتداول یا بحث انگیز، انتقاد از سیاست و توبیخ سیاستمداران مورد استفاده قرار گرفته است (به عنوان مزرعه حیوانات اثر جورج اورول، سفرهای گالیور اثر جاناتان سویفت). تمثیل در موارد دیگر برای بیان استعاری مفاهیم خیالی یا حقایق روحانی استفاده شده است تا درک آنها را آسان تر کند ( به عنوان مثال در کتاب پیشروی زائران اثر جان بونیان، پاها بر روی مکان های بلند اثر هانا هورنارد هیندز).

کتاب مقدس در موارد زیادی از تمثیل برای توضیح حقایق روحانی و یا پیش بینی وقایع آینده استفاده کرده است. بارزترین نمونه های استفاده از تمثیل در کتاب مقدس، حکایت های عیسی مسیح است. در این مثال ها، شخصیت ها و وقایع داستان حقیقتی را در مورد پادشاهی خدا یا زندگی مسیحی بیان می کنند. به عنوان مثال، در حکایت کشاورز (متی فصل 13 آیه های 3 تا 9) دانه و انواع خاک تمثیلی از کلام خدا و واکنش های مختلف به آن است (همانطوری که عیسی مسیح در آیه های 18 تا 23 توضیح می دهد).

در داستان پسر گمشده هم از تمثیل استفاده شده است. در این داستان (لوقا فصل 15 آیه های 11 تا 32) پسر نمادی از یک فرد عادی گناهکار و خودخواه است. پدر ثروتمند نمادی از خداوند است، و زندگی لذت جوایانه پسر و سپس فقیر شدن آن نمادی از یک زندگی پوچ و غیر خداپسندانه است. بازگشت پسر پشیمان نمادی از توبه است. لطف و پذیرا بودن پدر نمادی از عشق خداوند به ما در بازگشت از گناهان و طلب بخشش از اوست.

عیسی مسیح در حکایت ها مفاهیم انتزاعی یک موضوع روحانی را آموزش می دهد ( واکنش مردم به انجیل، لطف خدا و غیره). ما به وسیله این داستان ها به درک عمیق تری از حقایق خداوند می رسیم. رویای زن و اژدها (مکاشفه فصل 12 آیه های 1 تا 6)، عقاب و تاک در حزقیال فصل 17، و بسیاری از نوشته های کتاب امثال نمونه هایی از تمثیل در کتاب مقدس هستند.

برخی از آداب و رسومی که خداوند در کتاب مقدس بنا کرده است را می توان تمثیل های غیر ادبی خواند، به این دلیل که نمادی از حقایق روحانی است. به عنوان مثل، قربانی کردن حیوانات نمادی از گناهان ما می باشد که جزای آنها مرگ است و قربانگاه نمادی از عیسی مسیح به عنوان قربانی نهایی است که برای گناهان بشر جان خود را فدا کرد. بنا نهادن رسم ازدواج نیز علاوه بر دنبال کردن اهداف کاربردی در زندگی نمادی از رابطه بین مسیح و کلیسا است (افسسیان فصل 5 آیه های 31 تا 32). بسیاری از قوانین تشریفاتی موسی (در رابطه با پوشش، غذا، چیزهای پاک و ناپاک) نشانگر واقعیت های روحانی است مانند اینکه ایمانداران در عمل و روح باید با غیرایماندارن متفاوت باشند. گرچه این مثال ها نمی توانند به تنهایی تمثیل در نظر گرفته شوند (چراکه تمثیل به چندین نماد متعدد اشاره می کند که با هم در ارتباط هستند). نظام دینی عهد قدیم (و بخشی از عهد جدید) را می توان تمثیل گسترده ای از رابطه بشر با خدا دانست.

نکته جالب این است که وقایع مهم تاریخی در نگاه اول معنای عمیقی ندارند اما بعدها با تفسیر تمثیلی از آن نکته مهمی را می توان آموزش داد. یکی از این نوع داستان ها را می توان تفسیر پولس از داستان ابراهیم، ساره و هاجر در غلاطیان فصل 4 دانست که پولس از آن به عنوان تمثیلی برای عهد قدیم و جدید استفاده می کند. «زيرا دربارهٔ ابراهيم می‌خوانيم كه او دو پسر داشت، يكی از كنيز خود و ديگری از زن آزاد. پسر كنيز به طور عادی متولد شد، اما پسر زن آزاد، بنا بر وعدهٔ مخصوص خدا تولد يافت. اين رويداد تاريخی، بيانگر دو روش است كه از طريق آنها خدا انسان را مورد عنايت قرار می‌دهد. يكی از اين دو روش، اعطای احكام و شريعت است به موسی در كوه سينا. بايد توجه داشت كه اعراب، كوه سينا را «كوه هاجر» می‌نامند. در تشبيهی كه آوردم، كنيز ابراهيم يعنی هاجر را مظهر شهر اورشليم قرار دادم؛ اين شهر همچون مادر يهوديان، و كانون روشی است كه طبق آن فقط از طريق اجرای احكام شريعت می‌توان نجات يافت؛ و يهوديان كه می‌كوشند از اين روش پيروی كنند، همچون فرزندان اين كنيز می‌باشند. اما مادر ما و وطن ما، اورشليم آسمانی است كه كنيز و بندهٔ شريعت نيست» (غلاطیان فصل 4 آیه های 22 تا 26). پولس در اینجا از افراد حقیقی در تاریخ (ابراهیم، ساره و هاجر) به عنوان نمادی از قانون شریعت موسی (عهد قدیم) و آزادی مسیح (عهد جدید) استفاده می کند. با نگاه تمثیلی پولس می توانیم به این نکته برسیم که رابطه ما با خداوند به معنای آزادی است (مانند معنایی که اسحاق برای ساره داشت) نه اسارت ( ما اسیر دست انسان نیستیم مانند اسماعیل و هاجر). پولس با کمک روح القدس قادر به درک اهمیت نمادین این واقعه تاریخی بود و از آن برای تشریح وضعیت ما به عنوان ایمانداران به مسیح استفاده کرد.

تمثیل یک روش هنری بسیار زیبا برای توضیح آسان حقایق روحانی است. خداوند با استفاده از تمثیل های کتاب مقدس به ما کمک می کند تا مفاهیم مشکل را با استفاده از مثال های قابل فهم و آسان درک کنیم. خداوند خود را یک راوی بزرگ معرفی می کند که در طول تاریخ برنامه خود را پیش برده است. ما باید خوشحال باشیم که خدا ما را به شکل ساده ای متوجه موضوعات می کند و با استفاده از نمادها و تمثیل ها خودش را به ما یادآوری می کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کتاب مقدس حاوی داستان های تمثیلی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries