settings icon
share icon
سوال

فرقه احمدیه در اسلام چیست؟

جواب


احمدیه فرقه نسبتا کوچکی در اسلام است و حدودا یک درصد مسلمانان جهان را تشکیل می دهد. اما این گروه بسیار بانفوذتر از آن چیزی است که تعداد آنها نشان می دهد، نفوذ این فرقه کوچک سه دلیل دارد: پیروان احمدیه از جنبه صلح طلب جهاد حمایت می کنند. دوم اینکه آنها اهمیت بسیار زیادی برای دفاعیات دینی قائل هستند و همچنین دعوت به اسلام (برابر با بشارت در مسیحیت) نیز برای آنها اهمیت بالایی دارد. سومین مورد میزان آزار و اذیت شدیدی است که در سرتاسر دنیا بر آنها اعمال می شود.

احمدیه توسط یک نویسنده هندی به نام غلام احمد تاسیس شد، او در سال 1908 از دنیا رفت. او مدعی شد که مهدی موعود است. غلام احمد معتقد بود که اسلام باید به ریشه خود بازگردد. او معتقد بود که این کار باید با آرامش، گفتگو، بخشش، نه گفتن به امور دنیوی و مادیات، همدردی و شفقت انجام شود. احمد کتاب های زیادی نوشت و پیروانش ترجمه های بسیار زیادی از قرآن ارائه دادند. پیروان این فرقه بعدها در اولین ماموریت های جهانی اسلامی (سفرهای تبلیغات اسلامی) شرکت کردند.

فرقه احمدیه عملا شبیه اسلام سنی (اسلام سنتی) است. با این وجود، تقریبا همه مسلمانان آنها را بدعت گذار می نامند و دلیل آن هم دو عقیده ی فرقه احمدیه است که اسلام آنها را رد می کند. مهمترین عقیده آنها این است که احمد یک پیامبر بود. این عقیده متضاد با عقیده اسلام واقعی است که می گوید محمد آخرین پیامبر خداوند است. آنها معتقدند که پیامبران پس از محمد تابع او هستند نه برابر با او. این عقیده نیز دیدگاه متداول اسلام را رد می کند که می گوید محمد آخرین پیامبر الله برای بشر بود.

دومین موردی که کاملا در تضاد اسلام سنتی قرار دارد این عقیده فرقه احمدیه است که عیسی مسیح براستی مصلوب شد. اکثر مکاتب اسلامی این عقیده را رواج می دهند که مسیح فقط بر روی صلیب رفت اما مصلوب نشد. اما فرقه احمدیه به تئوری غش معتقد است و می گوید عیسی مسیح از روی صلیب جان سالم به در برد و بعدها به مرگ طبیعی از دنیا رفت.

فرقه احمدیه به دلیل این اختلافات اغلب مورد پیش داوری و خشونت از طرف دیگر مسلمانان قرار می گیرد. اکثر مسلمانان نام احمدی یا احمدیه را برای خود انتخاب نمی کنند برای اینکه احمد نام دیگر محمد است. مسلمانان پیروان احمدیه را اغلب قادیانی خطاب می کنند، قادیان شهر محل تولد غلام احمد است.

اسلام احمدیه نقطه مقابل دیگر گروه های اسلامی طرفدار خشونت و تروریسم قرار دارد. پیروان احمدیه اولین کسانی هستند که در تبلیغ جهانی اسلامی شرکت کردند و دیگران را به قبول ایمان آنها دعوت نمودند. آنها به ترویج دفاعیات دینی، روش ها و روابط صلح آمیز شهرت دارند. عجیب آنکه تقریبا زمانی که این فرقه ظهور کرد، سایر مسلمانان به دنبال تفسیرهای اصول گرایانه تری از اسلام بودند و به همین دلیل تفسیرهای تهاجمی و جنگ طلبانه آن را انتخاب می کردند. امروز این دیدگاه متضاد را سلفی می نامند که شامل بدنام ترین گروه های تروریستی می شود.

مشهورترین پیرو احمدیه در بین مسیحیان نبیل قریشی است. او قبل از پیوستن به مسیحیت یکی از پیروان پر و پا قرص احمدیه بود که بعدها به مدافع تند و تیز مسیحیت تبدیل شد. کتاب او با عنوان «در جستجوی الله، یافتن مسیح» جزئیات سفر او از یک مسلمان مطلع تا یک مسیحی پرشور را توضیح می دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

فرقه احمدیه در اسلام چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries