settings icon
share icon
Запитання

Хто такий Ваал?

Відповідь


Ваал (або Баал) – це ім'я верховного бога, якому поклонялися в стародавньому Ханаані та Фінікії. Практика поклоніння Ваалу проникла до єврейського релігійного життя за часів суддів (Суддів 3:7), широко поширилася в Ізраїлі при правлінні Ахава (1 Царів 16:31-33), а також уразила Юдею (2 Хронік 28:1-2). Слово «баал» означає «пан». Взагалі, Ваал був богом родючості, який, згідно з віруваннями деяких народів, дозволяв землі плодоносити, а людям – продовжувати рід. Різні регіони поклонялися Ваалу по-різному, і він виявився богом, який з легкістю пристосовувався до різноманітних культур. У різних місцевостях звеличували ту чи іншу його властивість і розвивали окремі «деномінації» ваалізму. Пеорський Ваал (Числа 25:3) і Ваал-Берит (Суддів 8:33) є двома прикладами таких локалізованих божеств.

За ханаанською міфологією Ваал був сином Еля, одного з верховних богів, і Ашери, богині моря. Він вважався наймогутнішим з усіх богів, що перевершив навіть Еля, який порівняно з ним уже вважався досить слабким і неефективним. У різних битвах Ваал переміг Яма, бога моря, і Мота, бога смерті та підземного світу. Його сестрами/дружинами були Ашторет, богиня родючості, пов'язана із зірками, і Анат, богиня кохання та війни. Ханаанці поклонялися Ваалові як богу сонця і шторму – зазвичай він був зображений із блискавкою в руці, за допомогою якої перемагав ворогів і давав урожай. Вони також поклонялися йому як богу плодючості, що дає дітей. Поклоніння ґрунтувалося на хтивості та включало ритуальну храмову проституцію. Час від часу для умиротворення божества була потрібна людська жертва – зазвичай первісток того, хто приносив жертву (Єремії 19:5). Жерці Ваала зверталися до свого бога через несамовиті обряди, що включали гучний, екстатичний галас і нанесення собі тілесних ушкоджень (1 Царів 18:28).

Перш ніж євреї увійшли до Обіцяної землі, Господь застеріг їх від поклоніння богам Ханаану (Повторення Закону 6:14-15), однак Ізраїль все одно впав в ідолопоклонство. Під час правління Ахава та Єзавелі, в період апогею поклоніння Ваалу в Ізраїлі, Бог безпосередньо виступив проти ідолопоклонства через Свого пророка Іллю. По-перше, Господь продемонстрував, що Він, а не Ваал, контролює дощ, наславши посуху, що тривала протягом трьох з половиною років (1 Царів 17:1). Потім Ілля закликав до вирішального поєдинку на горі Кармел, аби довести остаточно, хто був істинним Богом. Протягом усього дня 450 пророків Ваала закликали свого бога послати вогонь з небес – без сумніву, просте завдання для того, хто керує блискавкою, «та не було ані голосу, ані відповіді, ані слуху» (1 Царів 18:29). Після того, як пророків Ваала спіткала невдача, Ілля звернувся до Господа із простою молитвою, і Він негайно відповів вогнем з небес. Свідчення було приголомшливим і люди попадали «на обличчя свої й говорили: "Господь, – Він Бог, Господь, – Він Бог!"» (в. 39).

У Матвія 12:27 Ісус називає сатану «Вельзевулом», пов'язуючи диявола з цим филистимським божеством (2 Царів 1:2). Ваали Старого Завіту були не більш ніж демонами, що маскувалися під божества, і все ідолопоклонство зрештою є поклонінням дияволу (1 Коринтянам 10:20).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Хто такий Ваал?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries