settings icon
share icon
Запитання

Як мені пережити період виховання підлітка?

Відповідь


Багато батьків-християн ставлять собі це питання – як пережити період виховання підлітка? Підлітки зазвичай виявляють схожі характеристики. По-перше, на цьому життєвому етапі вони вважають, що знають усе, що їм потрібно знати, а те, чого вони не знають, – знати необов’язково. По-друге, гормони й хімічні речовини, що охоплюють їх мозок і тіло, заважають їм, часто роблячи нездатними мислити як розумні дорослі. Вони хочуть того, чого хочуть і коли хочуть, і нерідко навіть не підозрюють, що бажане може їм нашкодити. Батьки мають захищати своїх дітей від них самих, коли ті переживають цей складний етап життя.

Ісус непрямо навчає нас цього в Євангелії від Матвія 7:9-10, кажучи наступне: «Чи ж є з-поміж вас хтось такий, котрий, коли в нього син попросить хліба, подасть йому камінь? Або, якщо попросить риби, подасть йому гадюку?» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Іноді діти просять про речі, які їм подобаються, проте насправді можуть зашкодити, тому батьки зобов’язані робити те, що є кращим для їхніх дітей. Ті ж правила стосуються й усіх нас – ми можемо просити Бога про щось, що вважаємо добрим, проте якщо Він знає, що це не так, то не дасть нам цього.

Присутність Христа в нашому домі – найкращий спосіб виховання дітей. «Повчай (виховуй) юнака на початку його шляху, і він не зверне з нього, навіть коли постаріє» (Притчі 22:6). Якщо ви стали християнином, запросивши Ісуса у своє серце, то Святий Дух перебуває у вас, і Він навчить усього (Івана 14:26; 1 Івана 2:27), включаючи те, як виховувати своїх дітей. Діти вчаться на тому, що вони бачать від нас, набагато більше, ніж на тому, що ми їм кажемо, тому нам дуже важливо бути хорошим прикладом для них.

Біблія навчає нас важливості виховання й покарання. «Хто шкодує своєї різки, той ненавидить свого сина. А хто його любить, той напоумленням дбає про його виховання» (Притчі 13:24). «Виховуй свого сина, поки є надія, але не втрачай при цьому глузду, аби не довести його до смерті» (Притчі 19:18). «Виховуючи, карай свого сина, і він сприятиме твоєму спокою, – принесе задоволення твоїй душі» (Притчі 29:17). Дуже важливо встановити правила та забезпечити їх дотримання. Діти мають знати, що за неправильні вчинки буде певне покарання; але воно повинно відповідати «переступу». Наприклад, обман показує, що дитині не можна довіряти, тому, можливо, поки ця довіра не буде відновлена, її час поза домом слід значно обмежити. Вона захоче, щоб ви знову довіряли їй, тому робитиме висновки з цього. Найгірше, що ми можемо зробити, це намагатися стати друзями своїм дітям, а не батьками.

Виховання завжди має здійснюватися з урахуванням інтересів дитини. В Ефесянам 6:4 сказано, що нам не слід дратувати наших дітей своїм ставленням до них (це не означає, що не треба виховувати або карати – карати не треба в гніві), а виховувати їх за допомогою дисципліни та вчення Господа. Переконайтеся, що ви пояснюєте своїй дитині, чому певна поведінка є неправильною, чому ви не згодні з її думкою щодо чогось і що ви так реагуєте з любові до неї. Уривок в Євреям 12:5-8 повідомляє, що Бог карає всіх Своїх дітей за неправильні вчинки, бо любить нас, і нам було би гірше, якби Він цього не робив. Коли діти оскаржують своє покарання – що неминуче матиме місце – мудрі батьки відповідають: «Це моя відповідальність – карати тебе, в іншому разі мені доведеться відповідати перед Богом».

Зрештою, декілька речей мають вирішальне значення в період виховання підлітка: почуття гумору, почуття впевненості в тому, що ви чините правильно, переконаність у мудрості Господа в Його Слові, і молитва, молитва та ще раз молитва! Це не лише допоможе батькам «пережити», але й подати хороший приклад, який підлітки застосовуватимуть, коли самі стануть батьками.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Як мені пережити період виховання підлітка?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries