settings icon
share icon
Запитання

Які сильні та слабкі сторони теорії про підхоплення церкви перед періодом горя, також відомої як претрібулаціонізм?

Відповідь


Які сильні та слабкі сторони теорії про підхоплення церкви перед періодом горя, також відомої як претрібулаціонізм?

Відповідь: Важливо пам’ятати, що, з точки зору есхатології, майже всі християни погоджуються за трьома наступними пунктами: 1) у майбутньому настане час горя, якого світ ніколи не бачив; 2) після періоду горя повернеться Христос, аби встановити Своє Царство на землі; 3) відбудеться підхоплення віруючих – перехід від смертності до безсмертя (Івана 14:1-3; 1 Коринтянам 15:51-52; 1 Солунянам 4:16-17). Питання в тому, коли саме відбудеться підхоплення відносно періоду горя й Другого приходу Христа?

Протягом років сформувалися три основні теорії про те, коли відбудеться підхоплення: претрібулаціонізм (підхоплення станеться перед початком періоду горя, від англ. “tribulation” – горе), мідтрібулаціонізм (підхоплення – посередині періоду горя) і посттрібулаціонізм (після періоду горя). У цій статті мова піде про теорію претрібулаціонізму.

Дана теорія навчає, що підхоплення відбудеться до настання періоду горя. Церква зустрінеться з Христом у небі, а потім, через деякий час після цього, антихрист виявить себе і почнеться період горя. Іншими словами, між підхопленням і Другим приходом Христа (для встановлення Свого Царства) пройде не менше семи років. Згідно з цим поглядом, церкві не доведеться переживати період горя.

У Святому Письмі є багато інформації, що підтримує цю теорію. Наприклад, що церква не призначена на майбутній гнів (1 Солунянам 1:9-10; 5:9) і віруючим не доведеться переживати День Господній (1 Солунянам 5:1-9). Була дана обіцянка зберегти церкву Філадельфії «від години випробування, що має прийти на Всесвіт, аби випробувати мешканців Землі» (Об’явлення 3:10; Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства). Зверніть увагу на те, що збереження обіцяне не від випробування, а в годину випробування, тобто, в період часу, коли відбуватиметься випробування.

Теорію претрібулаціонізму також підтримує те, чого ми не знаходимо у Біблії. Слово «церква» вживається дев’ятнадцять разів у перших трьох розділах Об’явлення, але – що важливо – до 22-го розділу воно більше не використовується. Інакше кажучи, в усьому цьому детальному описі періоду горя в Об’явленні відсутність слова «церква» надзвичайно помітна. Насправді, ніде в Біблії для опису періоду горя не використовується слово «церква».

Претрібулаціонізм – єдина теорія, що вказує на чітку різницю між Ізраїлем і церквою, а також на існування в Бога окремих планів щодо них. «Сімдесят тижнів» (Даниїла 9:24) було призначено чекати народу Даниїла (євреям) і святому місту Даниїла (Єрусалиму). Це пророцтво дає зрозуміти, що сімдесятий тиждень (період горя) – це час очищення й відновлення для Ізраїлю та Єрусалиму, а не для церкви.

Окрім цього, дана теорія має історичну підтримку. З Євангелія від Івана 20:19, 26 може здатися, що рання церква вважала, що повернення Христа вже близько, що Він може повернутися будь-якої миті. В іншому випадку, чутка про те, що Ісус міг повернутися ще за життя Івана, довго би не проіснувала. Близькість, на відміну від двох інших теорій про підхоплення, є ключовим принципом претрібулаціонізму.

Більше того, виглядає, що вона найбільше відповідає Божому характеру та Його бажанню зберегти праведників від суду над світом. Біблійні приклади Божого спасіння включають Ноя, що був урятований від всесвітнього потопу; Лота, який уник долі Содома (2 Петра 2:5-9), і блудницю з Єрихону.

Одним зі слабких місць теорії є її порівняно недавній розвиток як церковної доктрини – вона не була детально сформульована аж до початку 1800-х років. Інший недолік полягає в тому, що вона поділяє повернення Ісуса Христа на два «етапи» – підхоплення та Другий прихід – тоді як Біблія чітко не виділяє цих етапів.

Ще одним слабким місцем претрібулаціонізму є факт присутності святих під час періоду горя (Об’явлення 13:7; 20:9). Прихильники цієї теорії відповідають на це, поділяючи їх на святих Старого Завіту й святих періоду горя з новозавітної церкви. Віруючі, які доживуть до підхоплення, будуть спасенні до настання горя, але будуть і такі, хто прийде до Христа під час горя.

І останнім недоліком претрібулаціонізму, як і двох інших теорій, є те, що Біблія не визначає чіткої часової послідовності подій майбутнього. У Святому Письмі конкретно не підтверджується жодна з теорій, і саме тому існує розмаїття думок про останній час і деякі розбіжності щодо того, як узгоджувати відповідні пророцтва.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Які сильні та слабкі сторони теорії про підхоплення церкви перед періодом горя, також відомої як претрібулаціонізм?
© Copyright Got Questions Ministries