settings icon
share icon
Запитання

Чому Бог робив закам’янілим серце фараона?

Відповідь


У книзі Вихід 7:3–4 написано: «Я ж зроблю серце фараона закам’янілим і вчиню Мої численні ознаки й чудеса в Єгипетській землі. Та фараон не послухає вас. Тож Я накладу Свою руку на Єгипет і з Моїми полками виведу Мій народ, Ізраїльських синів, з Єгипетської землі – з великою відплатою» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Видається несправедливим, що Бог робив серце фараона закам’янілим, а потім карав його та єгипетський народ за рішення, прийняті ним. Невже Бог змушував фараона упиратися лише для того, щоб мати можливість засудити Єгипет жорстокіше, за допомогою додаткових покарань?

По-перше, фараон не був безневинною чи благочестивою людиною. Він був жорстоким диктатором, відповідальним за жахливе насильство та пригнічення ізраїльтян, яких у той час нараховувалося понад 1,5 мільйона. Єгипетські фараони поневолювали ізраїльтян протягом 400 років. Попередній фараон – а можливо, навіть той же – наказав убивати ізраїльських немовлят чоловічої статі при народженні (Вихід 1:16). Фараон, серце якого Бог робив запеклим, був злою людиною, і народ, яким він правив, погоджувався або, принаймні, не заперечував його вчинків.

По-друге, перед першими кількома карами фараон сам виявив своє закам’яніле серце, не відпустивши ізраїльтян. «Серце фараона було непохитним…» (Вихід 7:13, 22; 8:19). «Та фараонове серце закам’яніло, – він не послухав їх, як і сказав Господь» (Вихід 8:15). «Та фараон і цим разом зробив нечуйним своє серце…» (Вихід 8:28). Фараон міг урятувати Єгипет від усіх напастей, якби сам не опирався. Бог давав фараонові дедалі серйозніші попередження про суди, що очікували його народ. Правитель вирішив прийняти суди на себе та свій народ, опираючись Божим наказам.

У результаті цього Бог зробив фараона ще запеклішим, що призвело до останніх кількох кар (Вихід 9:12; 10:20, 27). Фараон та Єгипет накликали на себе ці суди за 400 років поневолення й масових убивств. Оскільки відплата за гріх – смерть (Римлянам 6:23), а фараон та Єгипет жахливо згрішили проти Бога, то це би дорівнювало тому, якби Бог просто повністю знищив Єгипет. Отож, той факт, що Бог робив серце фараона закам’янілим, не є несправедливим, як і факт додаткових покарань на Єгипет. Вони, з усім їхнім жахом, насправді демонстрували Боже милосердя, яке виявилося в тому, що Він не знищив єгиптян цілковито, хоча це було б абсолютно справедливим покаранням.

У посланні до Римлян 9:17–18 написано: «Бо Писання каже фараонові: Власне, на те Я і поставив тебе, аби показати на тобі Свою силу, щоби прославилося Моє Ім’я на всій землі! Отже, кого хоче, Він милує, а кого хоче, робить черствим». З людського погляду здається неправильним, що Бог робить черствою людину, аби потім її покарати. Тим не менше, з біблійної позиції – ми всі згрішили проти Нього (Римлянам 3:23) і справедливим покаранням за це є тільки смерть (Римлянам 6:23). Отже, закам’яніле серце та покарання людини Богом не є несправедливими – це насправді милосердно в порівнянні з тим, що людина заслуговує.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чому Бог робив закам’янілим серце фараона?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries