settings icon
share icon
Запитання

Що таке староземельний креаціонізм?

Відповідь


Зверніть увагу, що GotQuestions.org як служіння офіційно дотримується позиції молодоземельного креаціонізму. Ми щиро й цілковито віримо, що ця теорія найкраще відповідає біблійному опису творіння. Проте ми визнаємо, що староземельний креаціонізм також є належною позицією, якої можуть дотримуватися християни. Староземельний креаціонізм у жодному разі не є єрессю, як і не можна звинувачувати його прихильників у браку віри. Ми вирішили, що буде доцільно написати статтю, яка позитивно представляє креаціонізм старої Землі, оскільки завжди корисно критично ставитися до власних поглядів, мотивуючи себе до подальшого дослідження Святого Письма, щоб упевнитися, що наші переконання відповідають йому.

Староземельний креаціонізм – це загальний термін, який використовується для опису позиції, яка заперечує, що всесвіт був створений приблизно 6000-10000 років тому протягом шести послідовних буквальних діб. Навпаки, прихильники цієї теорії вважають, що Бог створив усесвіт і його мешканців (включаючи буквальних Адама та Єву) протягом значно тривалішого періоду часу. Список відомих християнських лідерів, які щонайменше відкриті для староземельної інтерпретації, доволі великий і продовжує зростати. У ньому є такі люди, як Уолтер Кайзер, Норман Гайслер, Вільям Дембскі, Дж. Пакер, Дж. Морленд, Філіп Джонсон, Чак Колсон, Френсіс Шефер і Глісон Арчер (спеціаліст зі Старого Завіту).

Прихильники староземельного креаціонізму зазвичай погоджуються з основними науковими оцінками віку всесвіту, людства та самої Землі, водночас відхиляючи твердження сучасних еволюціоністів щодо біологічної еволюції. Староземельні креаціоністи та їхні «брати» – молодоземельні креаціоністи дотримуються наступних важливих переконань:

1. Буквальне створення всесвіту з нічого (ex nihilo) певний час тому.

2. Буквальне створення Адама із земного пороху та Єви з його ребра, а також історичність оповіді в книзі Буття.

3. Відмова від твердження дарвіністів про те, що випадкова мутація та природний добір можуть адекватно пояснити складність життя.

4. Відмова від твердження, що Бог використовував процес еволюції (теїстична еволюція). Креаціонізм як старої, так і нової Землі категорично заперечує теорію спільного пращура.

Але староземельний креаціонізм відрізняється від молодоземельного в наступному:

1. Вік усесвіту. Прихильники молодоземельного креаціонізму вважають, що Бог створив усесвіт 6000-10000 років тому. Креаціоністи старої Землі вважають, що творіння відбулося приблизно 13,7 мільярдів років тому, що більшою мірою відповідає загальноприйнятій науковій думці, принаймні щодо цього.

2. Час створення Адама та Єви. Молодоземельні креаціоністи датують творіння Адама не пізніше, ніж 10000 років тому. Креаціоністи старої Землі розходяться в думках щодо цього, дотримуючись меж – 30000-70000 років тому.

Протиріччя між двома позиціями креаціонізму залежить від тлумачення значення єврейського слова «йом», що означає «день». Молодоземельні креаціоністи наполягають на тому, що значення «йом» у контексті Буття 1-2 – це 24-годинний період часу. Прихильники староземельного креаціонізму не згодні та вважають, що слово «йом» використовується для позначення значно тривалішого періоду часу, наводячи численні біблійні аргументи, включаючи наступні:

1. «Йом» використовується в інших віршах Біблії стосовно тривалого періоду часу, зокрема в Псалмі 90:4, слова з якого згодом цитує апостол Петро: «…один день («йом») у Господа – немов тисяча років, а тисяча років – неначе один день!» (2 Петра 3:8; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

2. Тривалість сьомого «дня» – тисячі років. Буття 2:2-3 повідомляє, що Бог відпочивав сьомого «дня» («йом»). Святе Письмо навчає, що ми, безумовно, ще перебуваємо в сьомому дні – тому слово «день» може також означати тривалий період часу.

3. Слово «день» у Буття 1-2 передбачає відрізки часу, що перевершують 24 години. У Буття 2:4 сказано: «Це – опис походження неба й землі, коли вони були створені, – того дня, в який створив Господь Бог землю та небо». У цьому вірші «день» стосується перших шести днів у цілому і відтак має ширший сенс, ніж звичайний 24-годинний період.

4. Тривалість шостого «дня», напевно, також перевершує 24 години. У Буття 2:19 написано, що Адам спостерігав і потім каталогізував кожну живу істоту на землі. На перший погляд не схоже, щоб він зміг упоратися з таким монументальним завданням усього за 24 години.

Безумовно, проблеми, що розділяють креаціоністів молодої та старої Землі, є складними і вагомими. Проте цю проблему не слід використовувати для перевірки на істинність віри. Благочестиві чоловіки та жінки є по обидва боки цієї дискусії. Зрештою, біблійні креаціоністи – як молодоземельні, так і староземельні – мають багато спільного та повинні працювати разом заради захисту історичної достовірності оповіді книги Буття.



English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке староземельний креаціонізм?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries