settings icon
share icon
Запитання

Які різні імена має Бог і що вони означають?

Відповідь


Кожне з багатьох імен Бога описує різні аспекти Його багатогранного характеру. Найбільш відомими іменами Бога в Біблії є наступні:

ЕЛ, ЕЛОАХ: «Бог Всемогутній» (Буття 17:1; Ісаї 9:5) – етимологічно, слово «Ел», очевидно, означає «влада, сила, спроможність», як наприклад: «Я маю в руці своїй силу, щоб учинити з вами зле» (Буття 31:29). «Ел» пов’язане з іншими рисами, такими як цілісність (Числа 23:19), заздрість (ревність) (Повторення Закону 5:9) і милосердя (Неемії 9:31), але основним значенням є могутність.

ЕЛОХІМ: «Бог Володар, Потужний і Сильний» (Єремії 30:21) – форма множини «Елоах», що підтверджує доктрину про Трійцю. Чудова природа Божої сили стає очевидною з першого речення Біблії, коли Бог (Елохім) створює світ (Буття 1:1).

ЕЛ ШАДДАЙ: «Бог Сильний Якова, Твердиня» (Буття 49:24; Псалом 131:2, 5) – говорить про цілковиту владу Бога над усім.

АДОНАЙ: «Господь» (Буття 15:2; Суддів 6:15) – використовується замість «ЯХВЕ», яке євреї вважали занадто священним, щоб його вимовляли грішні люди. У Старому Завіті «ЯХВЕ» частіше використовується під час спілкування Бога з Його народом, тоді як «Адонай», – коли Він мав справу з язичниками.

ЯХВЕ / ЄГОВА: «Господь» (Повторення Закону 6:4; Даниїла 9:14) – точніше кажучи, єдине справжнє ім’я Бога. В деяких перекладах Біблії написано «ГОСПОДЬ» (усі літери великі), щоб відрізнити від «Адонай» – «Господь». Відкриття щодо імені вперше було дано Мойсеєві: «Я Той, що є» (Вихід 3:14). Це ім’я визначає безпосередність, присутність. «ЯХВЕ» присутній, доступний і знаходиться поруч з тими, хто благає Його про визволення (Псалом 106:13), прощення (Псалом 24:11) та керівництво (Псалом 30:4).

ЯХВЕ-ІРЕ: «Господь нагледить» (Буття 22:14) – ім’я, увічнене Авраамом, коли він приніс у жертву Богові барана замість Ісаака.

ЯХВЕ-РАФА: «Господь, Який оздоровлює» (Вихід 15:26) – «Я – Господь, Лікар твій!». Він є Цілителем тіла й душі. Тіла – зберігаючи та зцілюючи від захворювань; душі – прощаючи беззаконня.

ЯХВЕ-НІССІ: «Господь – прапор» (Вихід 17:15), де «прапор» означає місце збору. Це ім’я в пам’ять про перемогу над Амаликом у пустелі (Вихід 17).

ЯХВЕ-М’КАДДЕШ: «Господь – джерело святості» (Левит 20:8; Єзекіїля 37:28) – Бог дає зрозуміти, що лише Він, а не закон, може очистити Свій народ і зробити його святим.

ЯХВЕ-ШАЛОМ: «Господь – мир» (Суддів 6:24) – назва, дана Гедеоном жертовнику, збудованому ним після того, як Ангел Господній запевнив його, що той не помре, як він вважав, коли побачить Його.

ЯХВЕ-ЕЛОХІМ: «Господь Бог» (Буття 2:4; Псалом 59:6) – поєднання унікального імені Бога «Яхве» і загального «Господь», яке означає, що Він – Господь пануючих.

ЯХВЕ-ЦІДКЕНУ: «Господь – наша правда!» (Єремії 33:16) – як і з «Яхве-М’каддеш», лише Бог надає праведність людині через Свого Сина, Ісуса Христа, Якого «Він учинив за нас гріхом, щоб стали ми Божою правдою в Нім!» (2 Коринтянам 5:21).

ЯХВЕ-РОХІ: «Господь – Пастир» (Псалом 22:1) – після того, як Давид роздумував над тим, що він є пастирем для своїх овець, він зрозумів, що саме такі стосунки Бог має з ним і сказав: «Господь – то мій Пастир, тому в недостатку не буду».

ЯХВЕ-ШАММА: «Тут Господь» (Єзекіїля 48:35) – назва, що має відношення до Єрусалима та храму, яка відзначає, що слава Господня, яка колись їх покинула (Єзекіїля 8-11), – повернулася (Єзекіїля 44:1-4).

ЯХВЕ-САВАОТ: «Господь військ (воїнств), сил небесних» (Ісаї 1:24; Псалом 46:8) – слово «воїнство» означає «орда, натовп, полчище» як ангелів, так і людей. Він – Господь воїнства небесного та жителів Землі, юдеїв і язичників, багатих і бідних, панів і рабів. Це ім’я виражає велич, силу й владу Бога та вказує, що Він здатний зробити те, що вирішив зробити.

ЕЛ-ЕЛІОН: «Всевишній» (Псалом 91:9) – походить від єврейського кореня слів «вгору» або «підніматися», тому означає, що Він є найвищим. «Ел-Еліон» означає «піднесений» і говорить про Його цілковите право на панування.

ЕЛ-РОЇ: «Той, Хто бачить» (Буття 16:13) – ім’я, яке дала Богу Агар, блукаючи в пустелі та будучи в розпачі після того, як Сара її вигнала (Буття 16:1-14). Коли Агар зустріла Господнього ангела, то зрозуміла, що бачила самого Бога. Вона також зрозуміла, що «Ел-Рої» побачив її лихо й показав, що Він – Бог Живий і бачить усе.

ЕЛ-ОЛАМ: «Вічний Бог» (Псалом 89:1-3) – Божа природа не має ні початку, ні кінця, є вільною від усіх часових обмежень, адже Він спричинив появу самого часу. «Відвіку й довіку – Ти Бог!».

ЕЛ-ГІБХОР: «Бог міцний (сильний)» (Ісаї 9:5-6) – ім’я, що характеризує Месію, Ісуса Христа в пророчій частині Біблії – книзі Ісаї. Будучи сильним і могутнім воїном, Месія – Бог міцний – знищить Божих ворогів і правитиме за допомогою залізного жезла (Об’явлення 19:15).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Які різні імена має Бог і що вони означають?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries