settings icon
share icon
Запитання

Чи може бути доведений монотеїзм?

Відповідь


Слово «монотеїзм» походить від грецьких слів «монос» (один) і «теос» (Бог). Зокрема, це – віра в єдиного істинного Бога, який є творцем, хранителем і суддею для всього творіння. Монотеїзм відрізняється від генотеїзму, вчення про існування декількох богів з одним верховним богом; також він суперечить політеїзму – переконанню в існуванні більш ніж одного бога.

Існує безліч аргументів на користь монотеїзму, в тому числі зі спеціального одкровення (Святого Письма), природного одкровення (філософії), а також історичної антропології. Ми спробуємо лише коротко викласти вищесказане, і це в жодному разі не слід вважати вичерпним описом.

Біблійні аргументи на користь монотеїзму наступні: «Це щоб ти пізнав, що Господь, твій Бог, – Він Бог, і крім Нього немає іншого бога» (Второзаконня 4:35, тут і далі сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). «Слухай, Ізраїлю! Господь, наш Бог, – Господь єдиний!» (Второзаконня 6:4). «Хіба не один Бог вас створив? Чи не один батько у вас усіх?» (Малахії 2:10). «То для нас один Бог – Отець, від Якого походить усе, і для Якого є ми, і один Господь – Ісус Христос, через Якого все, і ми через Нього» (1 Коринтянам 8:6). «Один Бог і Отець усіх, Який над усіма, і через усіх, і в усіх [нас]» (Ефесянам 4:6). «Адже один є Бог і один Посередник між Богом та людьми – Людина Ісус Христос…» (1 Тимофію 2:5). «Чи віриш ти, що один Бог? Добре робиш! Але й біси вірять і тремтять» (Якова 2:19).

Очевидним, що для багатьох людей буде недостатньо просто сказати: «є тільки один Бог, тому що Біблія так каже». Без Бога немає можливості довести, що Біблія є Його словом! Тим не менше, оскільки Біблія має найнадійніші надприродні докази, що підтверджують її вчення, то й монотеїзм може бути підтверджений на цій самій підставі. Схожим аргументом буде вчення Ісуса Христа, Який довів, що Він є Богом (або, принаймні, затвердженим Богом), за допомогою Свого чудесного народження, життя та воскресіння. Бог не може обманювати або бути обманутим, тому й слова Ісуса є правдивими. Таким чином, монотеїзм, якого навчав і в який вірив Ісус, є правдою. Цей аргумент може бути не надто переконливим для тих, хто незнайомий із надприродними підтвердженнями Письма та Христа, проте для тих, кому відома їх сила, – це хороший початок.

Історичні аргументи на користь монотеїзму. Зазвичай, аргументи про популярність не є найпереконливішими доказами, проте цікаво те, як монотеїзм вплинув на розвиток світових релігій. Популярна теорія про еволюційний розвиток релігії пов’язана з еволюційним баченням реальності в цілому, а також із припущеннями еволюційної антропології, яка вважає «примітивні» культури представниками більш ранніх етапів релігійного розвитку. Проте існує декілька проблем, пов’язаних із цією еволюційною теорією:

1. Тип розвитку, описаний нею, ніколи не спостерігався. Очевидно, що висхідного розвитку до монотеїзму не існувало в жодній культурі.

2. Визначення «примітивний» в антропологічному методі прирівнюється до технологічного розвитку, проте це навряд чи є задовільним критерієм, оскільки існує безліч унікальних аспектів, притаманних окремим культурам.

3. Стадії, що припускаються, часто відсутні або упущені.

4. І нарешті, більшість культур демонструють сліди монотеїзму на початкових етапах свого розвитку.

Ми знаходимо монотеїстичного Бога, який є особистістю чоловічого роду, проживає на небі, володіє великими знаннями і владою, створив світ, є автором моральних норм, які нам слід виконувати. Люди не підкорилися йому і були відлучені від нього, однак він пропонує шлях для возз’єднання. Перш ніж перейти до хаосу політеїзму, практично у всіх релігіях містилися вірування про такого Бога у певний момент їхньої історії. Таким чином, створюється враження, що більшість релігій починалися з монотеїзму, переходячи в політеїзм, анімізм і магію, а не навпаки. (Іслам є винятком, коли було пройдене повне коло назад – до монотеїстичного віросповідання.) Навіть при такому розвитку, політеїзм часто є моно-або генотеїстичним функціонально. Майже у кожній політеїстичній релігії ми можемо знайти одного з богів, що має верховенство над іншими – «меншими», що діють як посередники.

Філософські/теологічні аргументи на користь монотеїзму. Існує також чимало філософських аргументів на користь неможливості існування більш ніж одного Бога. Велика кількість із них багато в чому залежить від своєї метафізичної позиції щодо природи реальності. На жаль, у цій короткій статті неможливо навести докази за цими основними метафізичними позиціями і продемонструвати, на що вони вказують щодо монотеїзму. Будьте певні, ці істини базуються на ґрунтовних філософських і теологічних підставах, що сягають корінням минулих тисячоліть (і більшість з них є досить очевидними). Ось три аргументи, які можна обрати для вивчення:

1. Якби існувало більше одного Бога, то Всесвіт перебував би в безладі через численних творців і авторитетів. Але він не є в безладі – значить, існує лише один Бог.

2. Оскільки Бог є повністю досконалим, то не може бути іншого Бога, тому що вони мали би відрізнятися певним чином. У свою чергу, відрізнятися від повної досконалості, означає бути менш досконалим і не бути Богом.

3. Оскільки Бог є нескінченним у Своєму існуванні, то Він не може мати складових (тому що складові не можуть бути додані, щоб досягти безмежності). Якщо Боже існування є не просто Його складовою, тоді Він повинен існувати вічно. Таким чином, не може бути двох вічних істот, бо одна відрізнятиметься від іншої.

Можливо, хтось заперечить, що ці аргументи не виключають існування підкласу «богів». Хоча ми знаємо, що це не відповідає Біблії, теоретично, в цьому немає нічого поганого. Іншими словами, Бог міг би створити підклас «богів», але Він не зробив цього. Ці «боги» були б лише обмеженими творіннями – ймовірно, такими як ангели (див. Псалом 81). Це не суперечить монотеїзму, який не заперечує існування інших духовних істот, а лише стверджує те, що не може бути іншого Бога.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи може бути доведений монотеїзм?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries