settings icon
share icon
Запитання

Які сильні та слабкі сторони мідтрібулаціонізму – теорії про підхоплення церкви посередині періоду горя?

Відповідь


Які сильні та слабкі сторони мідтрібулаціонізму – теорії про підхоплення церкви посередині періоду горя?

Відповідь: З точки зору есхатології, важливо пам’ятати, що майже всі християни погоджуються між собою за трьома пунктами: 1) у майбутньому настане час горя, якого світ ніколи не бачив; 2) Другий прихід Ісуса Христа; 3) перехід від смертності до безсмертя для віруючих, загальновідомий як підхоплення (Івана 14:1-3; 1 Коринтянам 15:51-52; 1 Солунянам 4:16-17). Питання в тому, коли, відносно періоду горя та Другого приходу, відбудеться підхоплення? Існує три основні теорії стосовно цього: 1) претрібулаціонізм (підхоплення відбудеться до настання періоду горя, від англ. “tribulation” – горе); 2) мідтрібулаціонізм (підхоплення – посередині періоду горя); 3) посттрібулаціонізм (підхоплення – наприкінці горя). У цій статті мова піде безпосередньо про теорію мідтрібулаціонізму.

Прихильники даної теорії навчають, що підхоплення відбудеться посередині періоду горя. Засурмить сьомий ангел (Об’явлення 11:15) і церква зустрінеться з Христом над землею, а потім чаші Божого гніву виллються на неї (Об’явлення 15-16). Цей час відомий як «велике горе». Інакше кажучи, між підхопленням і Другим приходом Христа (встановленням Його царства) мине три з половиною роки. Згідно з цим поглядом, церкву буде забрано посередині періоду горя, щоб уникнути його найгірших виявів, які припадуть на останні три з половиною роки. Дуже близькою до мідтрібулаціонізму є теорія про підхоплення перед злиттям Господнього гніву, тобто, переконання, що церква буде забрана на небо до того, як настане «великий день Його гніву» (Об’явлення 6:17).

На підтримку своєї позиції мідтрібулаціоністи посилаються на хронологію, наведену в 2 Солунянам 2:1-3, де порядок подій виглядає наступним чином: 1) відступлення; 2) виявлення антихриста; 3) Господній день. Вони навчають, що антихрист не виявить себе до появи «гидоти спустошення» (Матвія 24:15), що матиме місце посередині періоду горя (Даниїла 9:27). Крім цього, прихильники цієї позиції витлумачують «Господній день» як підхоплення; отже, церква не буде підхоплена на небеса, поки не з’явиться антихрист.

Іншою підставою для вчення мідтрібулаціонізму є те, що сурма з 1 Коринтянам 15:52 згадується і в Об’явленні 11:15. Сурма в Об’явленні 11 звучить останньою з декількох сурм, тому здається, що це – «остання сурма» з 1 Коринтянам 15. Однак ця логіка хибна, враховуючи призначення цих сурм. Сурма, що звучить при підхопленні, є «Божою сурмою» (1 Солунянам 4:16), а сурма в Об’явленні 11 є передвісницею суду. Одна з них є благодатним звуком для обраних Богом, а інша проголошує загибель безбожним. Крім того, сьома сурма з Об’явлення не є «останньою» за хронологічним порядком – у Матвія 24:31 говориться про пізнішу сурму, що прозвучить, коли настане Царство Христа.

У 1 Солунянам 5:9 церкві сказано, що «Бог призначив нас не на гнів, а на ... спасіння». Здавалося би, що це означає, що віруючі не переживатимуть період горя. Проте прихильники обговорюваної теорії вважають, що слово «гнів» стосується лише другої половини періоду горя – зокрема, чаш, сповнених Божого гніву. Однак таке обмеження виглядає необґрунтованим. Без сумніву, жахливі покарання, що слідуватимуть за печатями та сурмами, серед яких – голод, отруєні ріки, затемнення місяця, кровопролиття, землетруси й муки – також можуть розглядатися як гнів Божий.

Мідтрібулаціоністи вважають, що підхоплення, описане в Об’явленні 11, відбудеться до початку «великого горя». Існує дві проблеми з такою позицією у хронології Об’явлення. По-перше, єдину згадку про термін «велика скорбота (горе)» ми знаходимо в Об’явленні 7:14. По-друге, «великий день гніву» згадується в Об’явленні 6:17. Обидві ці згадки припадають набагато раніше за підхоплення мідтрібулаціоністів.

Останній недолік теорії мідтрібулаціонізму стосується і двох інших теорій: Біблія не надає чіткої часової послідовності подій у майбутньому. Святе Письмо конкретно не підтримує будь-яку зі згаданих теорій, тому й існують різноманітні думки щодо останнього часу і деякі розбіжності стосовно того, як мають узгоджуватися відповідні пророцтва.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Які сильні та слабкі сторони мідтрібулаціонізму – теорії про підхоплення церкви посередині періоду горя?
© Copyright Got Questions Ministries