settings icon
share icon
Запитання

Що означає, що Ісус виконав, а не відмінив закон?

Відповідь


У викладі Матвія того, що зазвичай називається Нагірною проповіддю, записані наступні слова Ісуса: «Не думайте, що Я прийшов відмінити Закон або Пророків. Я не прийшов відмінити, але сповнити. Запевняю вас: доки будуть існувати небо й земля, жодна йота, жодна риска із Закону не зникне, – усе збудеться» (Матвія 5:17–18, сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Часто висловлюються твердження – якщо Ісус не «скасував» Закон, тоді він усе ще є обов’язковим до виконання. Відповідно, такі аспекти, як дотримання суботнього дня, мають діяти досі, можливо разом із іншими численними елементами закону Мойсея. Це припущення ґрунтується на нерозумінні слів і призначення цього уривка. Христос тут не мав на увазі, що обов’язковість закону Мойсея назавжди залишиться в силі. Така думка суперечить усьому, що ми дізнаємося з Нового Завіту (Римлянам 10:4; Галатам 3:23–25; Ефесянам 2:15).

Особливе значення в нашому дослідженні має слово, перекладене як «відмінити». Це – переклад грецького «каталуо», що буквально означає «послаблювати». Це слово зустрічається в Новому Завіті сімнадцять разів. Воно використовується, наприклад, коли згадується про знищення єврейського храму римлянами (Матвія 26:61; 27:40; Дії 6:14) або про розкладання людського тіла після смерті (2 Коринтянам 5:1). Цей термін може нести додаткове значення «повалити», тобто «зробити непотрібним, позбавляти успіху». У класичній грецькій мові він використовувався у зв’язку з інститутами, законами тощо для передачі ідеї «про визнання недійсним».

Особливо важливо відзначити те, як це слово вживається в Євангелії від Матвія 5:17. У контексті слово «відмінити» перебуває в опозиції до «сповнити». Христос «не прийшов відмінити, але сповнити». Ісус не прийшов на цю землю як противник закону. Його мета не полягала в тому, щоб завадити його виконанню. Він, швидше, шанував його, любив, підкорявся та виконував його. Він виконав пророчі вказівки закону щодо самого Себе (Луки 24:44). Христос виконав вимоги закону Мойсея, які закликали до беззаперечної покори під загрозою прокляття (див. Галатам 3:10, 13). У цьому розумінні Божественний задум щодо закону назавжди залишиться незмінним. Він завжди служитиме цілі, для якої був створений.

Якщо, тим не менше, закон Мойсея так само стосується сучасних людей, у плані його обов’язкового статусу, то він не був виконаний і Ісус не досяг успіху в тому, для чого Він прийшов. З іншого боку, якщо Господь досяг своєї мети, то закон був сповнений і сьогодні не є обов’язковим для виконання. Крім того, якщо закон Мойсея не був виконаний Христом – і, таким чином, залишається обов’язковим сьогодні – то він не може бути обов’язковим лише частково. Це, швидше, цілковито зобов’язуюча система. Ісус ясно сказав, що «жодна йота, жодна риска із Закону не зникне», поки все не збудеться. Отже, ніщо із закону не могло бути скасоване, поки він би повністю не виконав своє призначення. Ісус сповнив закон. Він сповнив увесь закон. Ми не можемо стверджувати, що Ісус виконав систему жертвоприношень, але не виконав інших аспектів закону. Ісус або сповнив увесь закон, або ні. Те, що Ісуса було принесено в жертву, також стосується виконання інших аспектів закону.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що означає, що Ісус виконав, а не відмінив закон?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries