settings icon
share icon
Запитання

Що таке заступницька молитва?

Відповідь


Загалом, заступницька молитва є актом молитви про інших людей. Роль заступника, захисника згадується у багатьох місцях Старого Завіту у випадках із Авраамом, Мойсеєм, Давидом, Самуїлом, Єзекією, Іллею, Єремією, Єзекіїлом і Даниїлом. Христос описується у Новому Завіті як найвищий Заступник, тому всі християнські молитви стають заступницькими, оскільки вони звернені до Бога через Христа та за Його допомогою. Ісус відновив зв’язок між нами та Богом, померши на хресті. Тепер, завдяки Його посередництву, ми можемо в молитві заступатися за інших християн та втрачені душі, благаючи Бога відповісти на їхні прохання, якщо це відповідатиме Його волі. «Адже один є Бог і один Посередник між Богом та людьми – Людина Ісус Христос» (1 Тимофію 2:5). «А хто судитиме? Ісус Христос, Який помер і воскрес, Який по правиці Бога, – Він і заступається за нас!» (Римлянам 8:34).

Прекрасний зразок заступницької молитви ми знаходимо у книзі Даниїла, розділ 9. Вона містить усі елементи істинної заступницької молитви. Вона перебуває в згоді зі Словом Божим (вірш 2); характеризується посвяченням, самозреченням і ототожненням із Божим народом (в. 3–5); посилена розкаянням (в. 5–15); показує залежність від Божественного характеру (в. 4, 7, 9, 15); її мета – прославлення Бога (в. 16–19). Як і Даниїл, християни мають приходити до Бога від імені інших зі смиренним і розкаяним серцем, визнаючи власну негідність та зрікаючись самого себе. Даниїл не говорить: «Я маю право вимагати цього від Тебе, Боже, оскільки є одним із Твоїх особливих, обраних заступників». Ні, він говорить: «Я – грішник, отже я не маю права вимагати що-небудь». Справжня заступницька молитва прагне пізнання Божої волі та її виконання, незалежно від того, принесе вона користь нам чи ні, або від того, чого це нам коштуватиме. Справжня заступницька молитва прагне до прославлення Бога, а не до власного прославлення.

Наступне є лише частковим переліком того, за що ми маємо підносити заступницьку молитву: за владу (1 Тимофію 2:2); служителів (Филип’янам 1:19); церкву (Псалом 122); друзів (Йова 42:8); співвітчизників (Римлянам 10:1); хворих (Якова 5:14); ворогів (Єремії 29:7); наших переслідувачів (Матвія 5:44); людей, які зрадили нас (2 Тимофію 4:16), і за все людство загалом (1 Тимофію 2:1).

У сучасному християнстві побутує хибна ідея про те, що звершувати заступницьку молитву можуть лише представники особливого класу «надхристиян», покликаних Богом до заступницького служіння. Тим не менше, Біблія чітко повідомляє, що ВСІ християни покликані бути заступниками. У серці кожного християнина перебуває Святий Дух і, так як Він заступається за нас згідно з Божою волею (Римлянам 8:26–27), нам також слід заступатися один за одного. Це не є привілеєм обмеженої групи християнської еліти – це покликання для всіх. Фактично, ухилення від заступництва за інших людей є гріхом. «І я жодним чином не згрішу перед Господом, щоб перестати молитися за вас» (1 Самуїла 12:23).

Без сумніву, апостоли Петро та Павло, просячи інших молитися за них, не обмежувалися лише тими віруючими, що мають особливе покликання. «Отже, Петра стерегли у в’язниці. А ревна молитва за нього підіймалася від Церкви до Бога» (Дії 12:5). Зверніть увагу – за нього молилася церква, а не лише ті, хто мав дар заступництва. В Ефесянам 6:16–18 Павло напучує віруючих, всіх віруючих: на основі християнського життя, що включає заступництво, «постійно моліться духом усякою молитвою і проханням». Очевидно, що заступницька молитва є частиною християнського життя всіх віруючих.

Далі Павло просить молитися за нього всіх римських віруючих у Посланні до Римлян 15:30. Він також просить про це в Колосянам 4:2–3. Ніде серед біблійних прохань про заступництво не вказується, що лише певна група людей могла бути заступниками. Навпаки, той, хто потребує заступництва, може використовувати будь-яку допомогу в цьому! Ідея про заступництво як привілей та покликання лише деяких християн не має біблійного підґрунтя. Більше того – це шкідлива ідея, яка часто призводить до гордині і почуття власної переваги.

Бог закликає всіх християн бути заступниками. Він бажає, щоб кожний віруючий брав активну участь у заступницькій молитві. Який чудовий і благородний привілей нам дається в можливості сміливо поставати перед троном Всемогутнього Бога з нашими молитвами та проханнями! English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке заступницька молитва?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries