settings icon
share icon
Запитання

Чому Ілля має повернутися до настання останнього часу (Малахії 4:5-6)?

Відповідь


Текст в Малахії 4:5-6 містить інтригуюче пророцтво: «Ось Я пошлю вам пророка Іллю, перше ніж день Господній настане, великий і страшний! І приверне він серце батьків до синів, і серце синівське до їхніх батьків, щоб Я не прийшов, і не вразив цей Край прокляттям!». Єврейські сім'ї досі залишають порожнім стілець під час пасхального седеру, очікуючи, що Ілля повернеться, щоб звістити прихід Месії на виконання слів Малахії.

Згідно з Малахії 4:6 причиною повернення Іллі буде привернення сердець батьків та їхніх дітей одне до одного. Інакше кажучи, метою буде примирення. У Новому Завіті Ісус відкриває, що Іван Хреститель виконав пророцтво Малахії: «Усі-бо Пророки й Закон до Івана провіщували. Коли ж хочете знати, – то Ілля він, що має прийти» (Матвія 11:13-14). Про це також ідеться в Марка 1:2-4 і Луки 1:17; 7:27.

Зокрема пророцтва Малахії стосується текст у Матвія 17:10-13: «І запитали Його учні, говорячи: "Що це книжники кажуть, ніби треба Іллі перш прийти?" А Він відповів і сказав: "Ілля, правда, прийде, і все приготує. Але кажу вам, що Ілля вже прийшов був, – та його не пізнали, але з ним зробили, що тільки хотіли…". Учні тоді зрозуміли, що Він їм говорив про Івана Христителя».

«Книжниками» були єврейські релігійні вчителі, в основному фарисеї та садукеї, що коментували Писання. Петро, Яків та Іван були знайомі з їхнім ученням і спитали Ісуса про Іллю, побачивши його з Мойсеєм під час преображення (Матвія 17:1-8). Христос чітко заявив, що Ілля вже прийшов, однак, на жаль, люди відкинули його та вбили. Потім Він проголосив, що також загине від рук Своїх ворогів (17:12).

Вивчивши служіння Івана Хрестителя, ми можемо побачити, яким чином він був «Іллею». По-перше, Бог провістив, що діяльність Івана схожа на діяльність Іллі (Луки 1:17). По-друге, він був одягнений, як Ілля (2 Царів 1:8 і Матвія 3:4). По-третє, як і Ілля, Іван Хреститель проповідував у пустелі (Матвія 3:1). По-четверте, вони обидва закликали до покаяння. По-п'яте, обидва протистояли правителям свого часу та мали могутніх ворогів (1 Царів 18:16-17 і Матвія 14:3).

Дехто стверджує, що Іван Хреститель не був Іллею, бо він сам спростовував це. «І запитали його: "А хто ж [ти]? Чи Ілля?" І відказує: "Ні!" "Чи пророк?" І дав відповідь: "Ні!"» (Івана 1:21). Є два пояснення цій, на перший погляд, суперечності. По-перше, оскільки Ілля ніколи не вмирав (2 Царів 2:11), багато рабинів першого століття навчали, що він усе ще живий і має знову з'явитися перед приходом Месії. Заперечуючи те, що він був Іллею, Іван міг спростовувати ідею, що він був справжнім Іллею, який вознісся на небо на вогняній колісниці.

По-друге, слова Івана можуть вказувати на відмінності між його поглядом на самого себе та поглядом Ісуса на нього. Іван, можливо, не вважав себе виконавцем пророцтва в Малахії на відміну від Христа. У такому разі суперечностей немає; був просто скромний пророк, який чесно висловлювався про себе. Іван відкидав почесті (див. Івана 3:30), але Ісус приписував йому виконання пророцтва про повернення Іллі.

Іван як метафоричний Ілля закликав людей до покаяння та покори, готуючи своїх сучасників до приходу Ісуса Христа – Того, Хто «прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло» (Луки 19:10), і запровадити служіння примирення (2 Коринтянам 5:18).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чому Ілля має повернутися до настання останнього часу (Малахії 4:5-6)?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries