settings icon
share icon
Запитання

У чому суть космологічного аргументу на користь існування Бога?

Відповідь


Космологічний аргумент є спробою довести існування Бога за допомогою спостереження за світом навколо нас (космосом). Він виходить із того, що є найбільш очевидним у реальності: речі існують. Далі стверджується, що спричинити існування речей мала вища істота чи божество. Платон був родоначальником аргументів такого типу, і з того часу вони використовувалися багатьма знаменитими філософами й богословами. Наука «наздогнала» богословів у ХХ столітті, коли було доведено, що всесвіт повинен мати початок. Отже, сьогодні положення космологічного аргументу стали вагомими навіть для тих, хто не є філософом. Аргумент містить два основних напрямки – задля простоти розуміння назвемо їх вертикальним і горизонтальним. Ці напрямки вказують на те, що стало причиною створення. Згідно з вертикальним варіантом, все, що існує, має причину в даний момент (уявіть собі стрілку, спрямовану вгору від всесвіту до Бога). Горизонтальний же варіант полягає в тому, що творіння повинно мати початкову причину (уявіть ту ж стрілку, але націлену назад, на початкову відмітку в часі).

Горизонтальну версію трохи легше зрозуміти, тому що для цього не потрібні глибокі філософські роздуми. Головним її твердженням є те, що все, що має початок, повинно мати причину. Всесвіт має початок – отже, була і причина. Цією причиною, яка перебуває за межами всесвіту, є Бог. Хтось скаже, що деякі речі викликані іншими речами, але це не дає відповіді на основне питання. Усе тому, що ці інші речі також повинні мати причину, і так не може тривати безкінечно. Наведемо простий приклад – дерева. Усі дерева почали існувати якоїсь миті (оскільки вони не існували завжди). Кожне дерево бере початок з насіння («причина» дерева). Але кожне насіння бере початок («причину») від іншого дерева. Цей ланцюжок (дерево – насіння – дерево – насіння) не може бути нескінченним, тому що немає нескінченних ланцюжків. Усі ланцюги обмежені за визначенням. Немає такого поняття як нескінченне число, тому що навіть ланцюг чисел є обмеженим (навіть хоча й завжди можна додати ще одне число, все одно ми маємо обмежені числа). А якщо щось має обмеження, значить воно не є нескінченним. Насправді, всі ланцюжки мають два закінчення – початок і кінець (спробуйте уявити собі палицю з одним кінцем!). Але якби не було першопричини, то ланцюг причин ніколи б не почався. Отже, існує, принаймні, першопричина, що не мала початку, – Бог.

Вертикальну версію важче зрозуміти, але вона є більш глибокою, тому що демонструє не тільки те, що Бог спочатку мав привести до виникнення «ланцюга причин», але що завдяки Йому все існує і зараз. Ми знову починаємо, відзначивши існування речей. Далі, хоча ми часто схильні думати про існування як про властивість, притаманну речам (як тільки щось створюється, існування просто стає частиною цього), але це не так. Розгляньмо трикутник. Ми можемо дати визначення трикутнику як «плоскій фігурі, утвореній з’єднанням трьох крапок не по прямій, а відрізками прямих». Зверніть увагу на те, що не є складовою цього визначення – його існування.

Це визначення трикутника було би вірним, навіть якби така фігура не існувала взагалі. Отже, визначення трикутника не гарантує, що він існує (як єдинороги – ми про них чули, але це не означає, що вони насправді існують). Оскільки існування не є складовою природи трикутника, то він має бути створений кимось, хто вже існує (хтось повинен намалювати його на аркуші паперу). Поява трикутника має бути викликана чимось ще, що також повинно мати причину існування. Це не може тривати нескінченно (немає нескінченних ланцюгів). Отже, те, що не потрібно створювати, має існувати, щоб дати існування всьому іншому.

Тепер застосуйте цей приклад до цілого всесвіту. Хіба будь-яка його складова існує сама по собі? Ні. Тому всесвіт не тільки повинен мати першопричину для свого існування; потрібне щось, що дозволяє йому існувати просто зараз. Єдине, що не потребує підтримки свого існування, є те, у чиїй природі закладене існування. Воно саме є існуванням. Це щось, що існує завжди й без будь-яких причин, що не має ні початку, ні обмежень, що перебуває поза часом і є нескінченним. Це і є Бог!
English



Повернутися на стартову українську сторінку

У чому суть космологічного аргументу на користь існування Бога?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries