settings icon
share icon
Запитання

Що таке адвентизм і в що вірять адвентисти сьомого дня (АСД)?

Відповідь


Адвентисти сьомого дня – це секта християнства, яка поміж усім іншим вважає, що богослужіння мають здійснюватися у «сьомий день» (суботу), а не в неділю. Вочевидь існують різні «ступені» адвентизму. Деякі його послідовники вірять у те ж, що й ортодоксальні християни, за винятком суботи. Проте інші значно більше заглиблюються в аберантне вчення.

Адвентизм сьомого дня бере своє коріння з руху 19-го століття, що очікував на близьке пришестя (або «адвент») Ісуса Христа. Адвентистів також називали міллеритами, оскільки їхня група була заснована Вільямом Міллером, який передбачив, що Ісус повернеться 1843 або 1844 року. Коли це пророцтво не збулося, міллерити були збентежені; ця подія стала відомою як «велике розчарування». Але потім декілька послідовників Міллера заявили про отримання видінь, які пояснювали невиконання пророцтва. Замість того, аби прийти на землю, Ісус увійшов до небесного храму – отже, як вони заявляли, Міллер зрештою був правий, за винятком того, що його пророцтво мало духовне виконання замість фізичного. Однією з провидців, які захищали Міллера, була 17-річна Еллен Гармон, що отримала перше з 2000 гаданих видінь на молитовних зборах невдовзі після того, як пророцтва Міллера не справдилися. Незабаром Еллен стала «маяком» надії для розчарованих міллеритів. Вона об’єднала групи адвентистів і стала духовним наставником нової релігійної течії.

1846 року Еллен вийшла заміж за Джеймса Уайта, адвентистського проповідника. Незабаром вони дійшли переконання, що дотримання суботи призначене для всіх християн. 1847 року в Еллен Уайт було ще одне видіння, яке підтвердило її нову віру в те, що дотримання суботи мало стати головною доктриною. Адвентисти під її впливом стали адвентистами сьомого дня. Багато її видінь і творів – вона була плідною письменницею – значною мірою сформували доктрину адвентизму сьомого дня. У наш час більшість адвентистів продовжують вважати Еллен Уайт Божою пророчицею, хоча багато її пророцтв не збулося. Фактично, адвентисти сьомого дня вважають Об’явлення 19:10 («свідчення Ісуса – це дух пророцтва») посиланням на твори Уайт.

1855 року адвентисти сьомого дня оселилися в Батл-Кріку, штат Мічиган, США, а в травні 1863 року була офіційно заснована Генеральна конференція адвентистів сьомого дня. Протягом наступних п’яти десятиліть Еллен Уайт написала майже 10 000 сторінок пророчих матеріалів. До видінь була додана доктрина «Великої боротьби», космічної війни, що точиться між Ісусом з Його ангельським військом і сатаною з його демонами. Інші видіння стосувалися здорового харчування, які місіс Уайт назвала «євангелієм здоров’я» («Свідчення для Церкви», том 6, с. 327). Адвентизм сьомого дня накладає обмеження на споживання м’яса. «М’ясна їжа шкідлива для здоров’я, і все, що вражає тіло, має відповідний вплив на розум і душу» (Служіння зцілення, розділ 24: «М’ясна їжа», с. 316). Не дивно, що вимагаючи дотримання суботи, адвентисти почали додавати до свого віровчення й інші елементи законництва.

Цікаво, що кукурудзяні пластівці Келога були винаходом адвентистів: Джон Харві Келог був лікарем-адвентистом у Батл-Кріку, що хотів створити «здорову» вегетаріанську альтернативу «нездоровим» сніданкам, які містять м’ясо. Тим часом місіс Уайт продовжувала отримувати видіння і почала викладати неортодоксальні вчення про сон душі та її цілковите знищення (що суперечить тексту в Матвія 25:46).

Інші проблемні доктрини адвентизму сьомого дня включають вчення про те, що сатана є «офірним цапом» і візьме на себе гріхи віруючих (Велика боротьба, с. 422, 485) – це суперечить словам Біблії про те, Хто взяв на Себе наші гріхи (1 Петра 2:24). Адвентизм ототожнює Ісуса з архангелом Михаїлом (Юди 1:9; «Clear Word Bible», видавництво «Рев’ю енд Геральд», 1994 р.) – що заперечує істинну природу Христа, а також навчає, що Він почав другу фазу Свого викупного служіння 22 жовтня 1844 року, як провіщав Хірам Едсон. І, звичайно, дотримання суботи як головної доктрини суперечить вченню Святого Письма щодо даного питання (див. Римлянам 14:5).

Адвентисти сьомого дня – це багатоманітний рух, і не всі групи АСД дотримуються доктрин, згаданих вище. Проте всім адвентистам слід серйозно замислитися над наступним: шанована в їхній церкві пророчиця була вчителем аберантної доктрини, і їхня церква бере свій початок із невиконаних пророцтв Вільяма Міллера.

Тож чи слід християнам відвідувати церкву адвентистів сьомого дня? Через схильність приймати небіблійне одкровення та у зв’язку зі згаданими вище доктринальними питаннями, ми рекомендуємо віруючим уникати цього. Так, людина може бути прихильником адвентизму та залишатися віруючою. Водночас існує достатньо потенційних ризиків, які застерігають нас від вступу до церкви адвентистів сьомого дня.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке адвентизм і в що вірять адвентисти сьомого дня (АСД)?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries