settings icon
share icon
Запитання

Чи був Ісус євреєм?

Відповідь


Сьогодні варто лише ввести в інтернет-пошук ці слова, аби переконатися, що через питання, чи був Ісус із Назарету насправді євреєм, точаться запеклі суперечки. Перш ніж ми зможемо належно відповісти на це питання, нам слід поставити собі інше: хто такі євреї? Навіть це питання має свої спірні елементи, і відповідь на нього залежить від того, хто відповідає. Але одне визначення, з яким кожна з основних сект юдаїзму – ортодоксальна, консервативна та реформаторська – напевно погодиться, є наступним: «Євреєм може бути будь-яка особа, чия мати була єврейкою, або будь-яка людина, що виконала формальний процес навернення в юдаїзм».

Хоча єврейська Біблія ніде конкретно не стверджує, що має бути використана материнська лінія походження, сучасний рабинський юдаїзм навчає, що кілька уривків із Тори мають на увазі саме це – наприклад, Второзаконня 7:1-5; Левітів 24:10 і Ездри 10:2-3. Також у Святому Письмі є кілька прикладів навернення язичників до юдаїзму (наприклад, моавійка Рут, див. Рут 1:16, де вона висловлює бажання навернутися); після цього вони вважалися такими ж євреями, як і етнічні представники цієї нації.

Отже, розгляньмо ці три питання: Чи був Ісус етнічним євреєм? Чи був Ісус євреєм за релігією? І, нарешті, якщо Ісус був євреєм, то чому християни не дотримуються юдаїзму?

Чи був Ісус етнічним євреєм, і чи була Його мати єврейкою? Ісус чітко ототожнювався з євреями тих днів, Його фізичними одноплемінниками та їхньою релігією (хоча й виправляючи її помилки). Бог спеціально послав Його в Юдею: «До своїх [до євреїв] Він прийшов, та свої [євреї] Його не прийняли. А тим [євреям], які прийняли Його, дав владу стати Божими дітьми, – тим, які вірять у Його Ім’я» (Івана 1:11-12; тут і далі – Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства), і Він сказав виразно: «Ви [язичники] поклоняєтеся Тому, Кого не знаєте; ми ж [євреї] поклоняємося Тому, Кого знаємо, бо спасіння від юдеїв» (Івана 4:22).

Перший вірш Нового Завіту чітко визначає етнічну приналежність Ісуса до єврейського народу. «Книга родоводу Ісуса Христа, Сина Давидового, Сина Авраамового» (Матвія 1:1). Як видно з уривка в Євреям 7:14: «Бо ж відомо, що наш Господь походив від Юди», Ісус походив з коліна Юди, від якого ми отримали назву «юдеї». А як щодо Марії, матері Ісуса? З генеалогії в Євангелії від Луки (розділ 3) ми ясно бачимо, що Марія була прямим нащадком царя Давида, що надавало Ісусові законне право посісти на юдейському престолі, а також визначало те, що Ісус був етнічним юдеєм.

Чи був Ісус юдеєм за релігією? Обоє батьків Ісуса виконували «все за Законом Господнім» (Луки 2:39). Його тітка й дядько, Захарія та Єлизавета, також були релігійними юдеями, що дотримувалися Тори (Луки 1:6), отож ми можемо бачити, що вся сім’я дуже серйозно ставилася до юдейської віри.

У Нагірній проповіді (Матвія 5-7) Ісус постійно підтверджував авторитет Тори та пророків (Матвія 5:17), навіть у Царстві Небесному (5:19-20). Він регулярно відвідував синагогу (Луки 4:16), і Його вчення поважали інші євреї тих часів (Луки 4:15). Він навчав у єврейському храмі Єрусалиму (Луки 21:37), тому, якби Він не був євреєм, то Його би просто не впустили до тої частини храму (Дії 21:28-30).

Ісус також демонстрував зовнішні ознаки юдея, чітко дотримуючись приписів релігії. Він мав китиці на Своєму одязі (Луки 8:44; Матвія 14:36), які нагадували про заповіді (Числа 15:37-39). Він відзначав Пасху (Івана 2:13) і прийшов до Єрусалиму (Второзаконня 16:16) на це найважливіше юдейське паломницьке свято. Він відзначав Суккот, або свято Кучок (Івана 7:2, 10), і прибув до Єрусалиму (Івана 7:14), як вказано в Торі. Він також відзначав Хануку, свято вогнів (Івана 10:22) і, ймовірно, Рош Гашана, свято труб (Івана 5:1), відвідуючи Єрусалим в обох цих випадках, хоча це не було вказано у Святому Письмі. Вочевидь, Ісус вважав Себе євреєм (Івана 4:22) і Царем юдеїв (Марка 15:2). Від народження й до останнього шматка пасхального хліба (Луки 22:14-15) Ісус жив як послушний законові юдей.

Отже, якщо Ісус був євреєм, то чому християни не дотримуються юдаїзму? Закони юдаїзму були дані Мойсеєві для Ізраїлевих синів у священному та особливому завіті на Синайській горі, описаному в книзі Вихід. У цьому завіті Бог написав Свої закони на кам’яних скрижалях, і Ізраїлеві було наказано виконувати все, що було їм відкрито. Але цей прекрасний завіт був лише прообразом нового й кращого завіту, що Бог одного чудового дня збирався надати Своєму народові – і юдеям, і язичникам.

Про цей новий завіт написано в книзі пророка Єремії 31:31-34: «Ось приходять дні, – говорить Господь, – і заповім домові Ізраїля та домові Юди новий завіт. Не за завітом, який Я склав з їхніми батьками в день, коли Я взяв їх за руки, щоб вивести їх з єгипетської землі, бо вони не залишилися в Моєму завіті, і Я знехтував ними, – говорить Господь. Бо це завіт, який Я заповім домові Ізраїля після тих днів, – говорить Господь, – даючи, дам Мої закони в їхній розум і на їхніх серцях запишу їх. І буду їм за Бога, а вони будуть Мені за народ. І не навчатимуть кожний свого громадянина і кожний свого брата, кажучи: Пізнай Господа! Оскільки всі Мене пізнають від їхнього малого і аж до їхнього великого, бо буду милосердний над їхнім беззаконням і більше не згадаю їхніх гріхів».

Християни сьогодні не дотримуються юдаїзму, тому що завіт Мойсея був виконаний Ісусом Христом. Ісус сказав: «Не думайте, що Я прийшов відмінити Закон або Пророків. Я не прийшов відмінити, але сповнити» (Матвія 5:17). І автор послання до Євреїв пише: «Коли йде мова про «новий», то тим самим перший Він визнав «старим», а те, що стає давнім і старіє, близьке до зотління» (Євреям 8:13).

Будучи християнами, ми більше не зобов’язані дотримуватися попереднього завіту, бо Старий Завіт було замінено. Тепер у нас є кращий завіт, з кращою жертвою, під проводом кращого Первосвященика! «Тому, брати, маючи відвагу входити до святині через кров Ісуса – новою і живою дорогою, яку Він відкрив нам через завісу, тобто через Своє тіло, – і маючи Великого Священика в Божому домі, приступаймо зі щирим серцем, у повноті віри, очистивши серця від недоброго сумління, обмивши тіла чистою водою. Непохитно тримаймося визнання надії, адже вірний Той, Хто обіцяв» (Євреям 10:19-23).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи був Ісус євреєм?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries