settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія каже про стрес?

Відповідь


Словник визначає стрес як «фізичне, розумове чи емоційне напруження». До певної міри стрес необхідний і навіть корисний – наприклад, фізичне напруження, яке ми докладаємо до своїх м’язів, аби зробити їх сильнішими. Але коли ми говоримо про «стрес», то зазвичай маємо на увазі надмірне або негативне розумове чи емоційне напруження. І хоча про «стрес» конкретно в Біблії не йдеться, вона дійсно розповідає про такі речі, як занепокоєння, тривога та хвилювання, які ми часто пов’язуємо зі стресом, і дає нам чіткі відповіді щодо того, як ми маємо з ними справлятися.

Кожна людина в той чи інший час страждає від стресу. Те, як ми з цим справляємося, багато в чому залежить від нас. У деяких людей емоційний стрес спричиняє фізичні захворювання. Інші можуть стати надпродуктивними. З іншого боку, дехто в стані стресу розумово та емоційно закривається. Звичайно ж, є й багато інших варіантів. Стрес – звичне явище для людей, особливо у світі, де потреба в нашому часі та увазі видається нескінченною. Наша робота, здоров’я, сім’я, друзі і навіть служіння можуть пригнічувати нас. Найкраще вирішення проблеми стресу – це віддати своє життя Богові й шукати Його мудрості щодо пріоритетів, а також Його здатності робити те, до чого Він нас закликає. Він завжди дає достатньо, тому ми можемо подолати стрес.

Одна з найчастіших причин стресу – фінансова. Ми переймаємося через гроші, бо, як видається, їх завжди бракує. Ми непокоїмося щодо здатності сплачувати всі наші рахунки, багато хто з нас живе від зарплати до зарплати. Або ми поглинені матеріалізмом і через це турбуємося про підтримку звичного способу життя. Дехто зазнає стресу через фінансові проблеми, оскільки не довіряє Богові в забезпеченні речами першої необхідності. Проте Ісус сказав: «Не журіться про своє життя, що будете їсти або що будете пити, ні про своє тіло, у що одягнетеся. Хіба душа не більша за їжу, а тіло – за одяг? … Хто ж із вас, турбуючись, може додати до свого росту хоч один лікоть? (Матвія 6:25, 27; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Дійсно, ми покликані правильно розпоряджатися грошима та забезпечувати свої сім’ї (1 Тимофію 5:8), проте ми ніколи не маємо забувати, що Бог є нашим годувальником. Якщо ми належимо Йому, то нам не потрібно боятися, що Він покине нас… З іншого боку, є й такі, чий стрес більше спричинений матеріалістичною жадібністю, ніж справжньою потребою. Матеріалізм неминуче призводить до стресу, бо, прагнучи світських благ, ми сподіваємося, що вони знімуть стрес і подарують щастя, задоволення та радість. Але це не так.

Ми також можемо відчувати стрес, коли стикаємося з труднощами чи випробуваннями. Текст у Якова 1:2-4 містить пораду: «Брати мої, майте велику радість, коли попадаєте в різні випробування, знаючи, що випробування вашої віри розвиває терпеливість. А терпеливість нехай має досконалу дію, щоб ви були досконалі та бездоганні й щоб нічого вам не бракувало». Зіткнувшись із труднощами, ми можемо або піддатися стресу, або ж розглядати його як засіб, за допомогою якого Бог може зміцнити нашу віру та сформувати характер (Римлянам 5:3-5; 8:28-29). Спрямовуючи свою увагу на Господа, ми знайдемо розраду у своїх печалях і силу, щоб витерпіти їх (2 Коринтянам 1:3-4; 12:9-10).

Незалежно від типу стресу в нашому житті, відправною точкою в боротьбі з ним є Ісус Христос. Він пропонує нам велике підбадьорення в Євангелії від Івана 14:1: «Хай не тривожиться ваше серце: вірте в Бога і в Мене вірте». Ми відчайдушно потребуємо Його у своєму житті. Ми потребуємо Його, бо тільки Він може дати нам сили подолати проблеми. Віра в Нього не означає, що ми матимемо безхмарне життя або не відчуватимемо себе пригніченими від стресу. Це просто означає, що життя без Ісуса Христа робить подолання стресу нездійсненним і часто виснажливим завданням.

Віра породжує довіру. У Притчі 3:5-6 написано: «Усім своїм серцем довірся Господеві, – і не покладайся на власний розум. Пам’ятай про Нього на всіх своїх дорогах, – і Він вирівняє твої стежки». Покладання «на власний розум» часто означає застосування світських способів зняття стресу – наприклад, алкоголь, наркотики або безглузді розваги. Натомість ми маємо довіряти Його Слову як нашому остаточному керівництву щодо життя без стресу. Давид каже: «Шукав я Господа, і Він відізвався. Від усіх моїх небезпек Він визволив мене» (Псалом 34:5). Давид знав, що, шукаючи Господа й ділячись із Ним своїми проблемами, він здобуде Його милість. Бог, зі Свого боку, відповів йому та заспокоїв.

Можливо, жоден уривок зі Святого Письма не описує краще того, як справлятися зі стресом, аніж Филип’янам 4:6-7: «Нічим не журіться, але в усьому молитвою та благаннями з подякою висловлюйте ваші прохання Богові. І мир Божий, який перевищує всяке розуміння, нехай береже ваші серця і ваші думки в Христі Ісусі». Господь велить нам ні про що не турбуватись, а відкривати все Йому в молитві. Покладання нашого тягаря й турбот на святого та праведного Бога щоденно пом’якшуватиме або усуватиме стрес із нашого життя. Псалом 55:23 закликає нас покласти на Нього всі свої турботи, бо Він підтримає нас і ніколи не підведе (див. також 1 Петра 5:6-7). Ісус Христос пропонує мир, якщо ми прийдемо до Нього зі своїми турботами та тривогами. «Мир залишаю вам, Мій мир Я даю вам. Не так, як світ дає, Я даю вам. Хай не тривожиться ваше серце і не лякається» (Івана 14:27).

Різноманітні види стресу є природною складовою нашого життя (Йова 5:7; 14:1; 1 Петра 4:12; 1 Коринтянам 10:13). Але як ми з цим впораємося, залежить від нас. Якщо ми вирішимо спробувати зробити це самостійно, то не здобудемо тривалого полегшення. Єдиний спосіб послідовно та успішно справлятися зі стресом – це Ісус Христос. По-перше, ми маємо вірити в Нього. По-друге, нам треба довіряти Йому та слухатись Його. Нам слід вірити, що Він усе зробить правильно, бо Його шляхи завжди є найкращими для нас. Непослух і гріх можуть спричинити стрес та позбавити нас єдиного засобу щодо миру й радості. Дотримуючись Його заповідей, ми пожинаємо благословення істинного задоволення від Бога, Який любить нас. Зрештою нам треба щоденно шукати Його миру, наповняючи свій розум Його Словом, підносячи все Йому в молитві та залишаючись біля Його ніг з трепетом і благоговінням. Тільки за допомогою Його благодаті, милості й любові можна впоратися зі стресом у нашому житті.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія каже про стрес?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries