settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія каже про лицемірство?

Відповідь


Фактично, лицемірство – це коли людина стверджує, що вірить у щось, а діє по-іншому. Відповідне слово у Біблії походить від грецького слова «актор» – буквально «той, хто носить маску» – інакше кажучи, той, хто прикидається тим, ким він не є.

Біблія називає лицемірство гріхом. Є дві форми лицемірства: сповідувати віру в щось, а потім виявляти дії, що суперечать цим переконанням; погляд звисока на інших, коли ми самі помиляємось.

Пророк Ісая засуджував лицемірство своїх часів: «Мій Владика сказав: Цей народ наближається до Мене своїми устами, і своїм язиком вшановує Мене, тоді як своїм серцем далекий від Мене. Їхня пошана щодо Мене – це завчений людський припис» (Ісаї 29:13; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Через століття Ісус процитував цей вірш, адресуючи таке ж засудження релігійним лідерам Його часу (Матвія 15:8-9). Іван Хреститель називав нещирі натовпи, що приходили до нього за хрещенням, «родом гадючим» і закликав лицемірів доводити щирість свого покаяння ділами (див. Луки 3:7-9). Ісус дотримувався такої ж рішучої позиції проти показного благочестя – Він називав лицемірів вовками в овечих шкурах (Матвія 7:15), побіленими гробами (Матвія 23:27) та зміями (Матвія 23:33).

Ми не можемо стверджувати, що любимо Бога, якщо не любимо своїх братів (1 Івана 2:9). Любов має бути щирою (Римлянам 12:9). Лицемір може виглядати зовні праведним, проте це лише фасад. Справжня праведність походить від внутрішнього перетворення Святого Духа, а не від зовнішньої відповідності низці правил (Матвія 23:5).

Ісус торкнувся іншої форми лицемірства в Нагірній проповіді: «Чому ж бачиш скалку, що в оці твого брата, а колоди, яка в твоєму оці, не відчуваєш? Або, як скажеш своєму братові: Дай, витягну скалку з твого ока, коли ось колода в твоєму оці? Лицеміре, спочатку вийми колоду зі свого ока, а тоді побачиш, як вийняти скалку з ока брата твого» (Матвія 7:3-5). Ісус не мав нічого проти допомоги іншим перемогти гріх; навпаки, Він закликає не бути настільки гордими й переконаними у своїй праведності, щоб критикувати інших з позиції самовдоволення. Перш ніж розпочати пошуки «скалок» в оточуючих, ми повинні спочатку зробити певний самоаналіз і виправити власні недоліки (пор. з Римлянам 2:1).

Під час земного служіння Ісуса, в Нього було чимало конфліктів з релігійними лідерами того часу, фарисеями. Ці люди добре знали Святе Письмо й ревно дотримувалися кожного припису Закону (Дії 26:5). Але дотримуючись букви Закону, вони активно шукали лазівок, які дозволили б їм порушити дух Закону. Окрім того, вони виявляли брак співчуття до ближніх і часто надмірно демонстрували свою показну духовність, аби заслужити похвали (Матвія 23:5-7; Луки 18:11). Ісус недвозначно засудив їхню поведінку, вказавши, що «суд, милосердя та віра» є важливішими за прагнення до досконалості, засноване на неправдивих стандартах (Матвія 23:23). Він чітко дав зрозуміти, що проблема не в Законі, а в тому, як його застосовували фарисеї (Матвія 23:2-3). Сьогодні слово «фарисей» стало синонімом лицеміра.

Слід зазначити, що лицемірство – це не те саме, що викриття гріха. Наприклад, не буде лицемірством повчати, що пияцтво – це гріх, навіть якщо ми самі страждаємо від алкогольної залежності. Християни ніколи не будуть досконалими – ми продовжуватимемо грішити. Недотримання біблійних стандартів – це не лицемірство, проте є лицемірством казати, що ми віримо в Бога й хочемо коритися Йому, а потім не намагатися це зробити. Буде лицемірством навчати про шкоду пияцтва й попри це напиватися кожних вихідних. Також буде лицемірством діяти так, ніби – оскільки ми не схильні до гріха пияцтва – ми менше потребуємо Божої благодаті, ніж ті, хто бореться з цим гріхом.

Як діти Божі ми покликані прагнути святості (1 Петра 1:16). Ми повинні «ненавидіти зло» й «шукати добра» (Римлянам 12:9). Ми ніколи не маємо допускати прийняття гріха, особливо у своєму власному житті. Все, що ми робимо, має відповідати тому, в що ми віримо і ким ми є у Христі. Акторське мистецтво призначене для сцени, а не для реального життя.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія каже про лицемірство?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries