settings icon
share icon
Pytanie

Czym są grzechy zarozumiałości?

Odpowiedź


Jakaś forma słowa zarozumiały pojawia się osiem razy w King James Version (KJV). Słowo to wskazuje na umyślność i zuchwałość w buncie. Grzech zuchwalstwa może być popełniony przez pojedynczą osobę (Wj 21:14; Liczb 15:30; Powtórzonego Prawa 17:12; 18:22; Psalm 19:13), wiele osób (2 Piotra 2:10) lub cały naród izraelski (Powtórzonego Prawa 1:43; 17:13).

Wyrażenie aroganckie grzechy występuje tylko raz w KJV. Większość starszych tłumaczeń używa słowa zarozumiały, podczas gdy nowsze tłumaczenia używają zamiast tego słów rozmyślny, umyślny, arogancki, zuchwały, rażący lub podobnych. Oto fragment w poprawionej wersji standardowej, w tym poprzedni werset dla kontekstu: "Któż może rozeznać jego błędy? Oczyść mnie z ukrytych błędów. Powstrzymaj też sługę Twego od zuchwałych grzechów, niech nie panują nade mną. Wtedy będę nienaganny i niewinny wielkiego przestępstwa" (Psalm 19:12-13).

Autor Psalmu 19, król Dawid, przedstawia dwa rodzaje grzechu: ukryty (niezamierzony, przypadkowy, tajny, niewidoczny dla grzesznika) i zuchwały (umyślny, zamierzony). Wszyscy wiemy, że nasze umyślne grzechy wymagają Bożego przebaczenia (Wj 32:33; Mk 3:29). Ale doskonałe prawo Boże wymaga również, aby nasze nieumyślne grzechy zostały odkupione (Kpł 4; 5:17; Liczb 15:22-29). Tak więc Dawid pokornie modli się do Boga o ochronę i przebaczenie obu rodzajów grzechu, znając swoją ludzką słabość i bezsilność wobec tego wroga, tej choroby duszy, tego obcego najeźdźcy we wszystkich ludziach (1 Jana 1:8).

Grzechy zuchwałe są rozmyślne. Są popełniane z pełną świadomością, że są grzechami i w pełnym świetle tego, co powiedział Bóg. Grzechy zuchwałe są popełniane z premedytacją. Istnieje zamiar popełnienia grzechu i czas na zastanowienie się przed jego popełnieniem. Grzechy zuchwałe mogą być popełniane jedynie wbrew sumieniu i na przekór jego apelom. Ci, którzy grzeszą zuchwale, mówią: "Zrobię to i nic mnie nie powstrzyma. Wiem, co Bóg mówi na ten temat i nie obchodzi mnie, że jest to złe. I tak to zrobię".

Zuchwałe grzechy - grzechy popełnione w umyślnym sprzeciwie wobec Boga - są poważnym wykroczeniem. W rzeczywistości, w Księdze Liczb 15:30-31, prawo Starego Testamentu określało, że ktoś winny umyślnego, zuchwałego grzechu miał być "wyłączony spośród ludu" (Biblia Tysiąclecia). Charles Spurgeon zauważył: "Wszystkie grzechy są wielkimi grzechami, ale niektóre grzechy są większe od innych. . . . Chociaż każde przestępstwo jest bardzo ciężkim grzechem, to jednak są pewne przestępstwa, które mają głębszy odcień czerni i bardziej szkarłatny odcień przestępczości niż inne" (z kazania 135, New Park Street Pulpit, tom 3). Rozmyślny grzech z pewnością miałby "głębszy odcień".

Grzech rozmyślny jest popełniany w bezpośredniej sprzeczności z tym, co dana osoba wie, że jest prawdą. Możemy wiedzieć, że coś jest złe - wypowiadaliśmy się przeciwko temu i radziliśmy innym, aby tego unikali - ale mając okazję, pokusę i chwilę słabości, możemy ulec grzechowi, którego byliśmy pewni, że nigdy nie popełnimy. Wiedzieliśmy, że to było złe, nawet gdy to robiliśmy, ale ta wiedza nie powstrzymała nas przed świadomym brnięciem w grzech. Jest to prawie niewytłumaczalne, dopóki nie przypomnimy sobie natury ludzkiego serca.

Popełnienie rozmyślneco grzechu wyrządza wielką szkodę relacji z Panem. Ale w Chrystusie dostępne jest przebaczenie. Bóg jest miłosierny dla skruszonych: "Niech bezbożny porzuci swoją drogę, a przestępca swoje zamysły i niech się nawróci do Pana, aby się nad nim zlitował, do naszego Boga, gdyż jest hojny w odpuszczaniu!" (Izajasza 55:7). Piotr, który trzykrotnie ciężko zaparł się Pana, został odnowiony, a Boży plan wobec niego był kontynuowany. Dawid, który zamordował człowieka i wziął jego żonę, otrzymał przebaczenie i został przywrócony do miejsca błogosławieństwa. Bóg może przebaczyć każdy grzech w Chrystusie (1 Jana 1:7-9).

Jan Kalwin napisał: "Jeśli Bóg nas nie powstrzyma, nasze serca gwałtownie zagotują się z dumnej i bezczelnej pogardy dla Boga" (Komentarz do Psalmów, przypis do Psalmu 19:13). Dlatego Dawid modlił się: "kto jednak dostrzega swoje błędy? Oczyść mnie od tych, które są skryte przede mną. (14) Także od pychy broń swojego sługę, niech nie panuje nade mną! Wtedy będę bez skazy i wolny od wielkiego występku". (Psalm 19:13, Biblia Tysiąclecia). Niech Bóg będzie naszym obrońcą przed pokusami i obdarzy nas mądrością, byśmy potrafili rozpoznać w sobie zuchwałość i siłę, by się jej oprzeć. Niech zachowa nas od zuchwałości rozmyślnych grzechów.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są grzechy zarozumiałości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries