settings icon
share icon
Pytanie

Jakie były zrękowiny [zaręczynowe ustalenia rodzinne] w czasach biblijnych?

Odpowiedź


"Czasy biblijne” obejmuje szeroki wycinek czasu historii, ponieważ historia biblijna obejmuje kilka tysięcy lat i wiele kultur. Przez wszystkie te lata w tych kulturach, tradycje zrękowin były różne. Jednak niektóre elementy zaręczynowych ustaleń były spójne przez cały czas.

"Zaręczyny" w czasach biblijnych, jak te we współczesnych krajach zachodnich, były heteroseksualnymi relacjami poprzedzającymi małżeństwo. Później, podobnie jak teraz, okres zaręczynowy dawał pannie młodej czas na przygotowanie się do nowej roli, na zebranie rzeczy osobistych, na dostosowanie relacji z rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi, a w niektórych przypadkach by lepiej się poznać ze swoim narzeczonym. Pan młody wykorzystywał okres zaręczynowy na podobne kwestie, włączając w to wykończenie domu w którym miał mieszkać ze swoją (nową) rodziną.

Aranżowanie małżeństw było powszechne w czasach biblijnych, i było możliwe, że panna młoda i pan młody mogli się nawet nie znać aż do czasu ceremonii ślubnej. Jeśli rodzice zaaranżowali małżeństwo gdy panna młoda, pan młody lub oboje byli za młodzi na małżeństwo, zrękowiny trwały znacznie dłużej. To, co wydaje się dziwne dla współcześnie żyjących mieszkańców Zachodu jest fakt, że ani pociąg seksualny, ani miłość nie były uważane za konieczne preludium do zaręczyn lub małżeństwa. Rodzice, którzy aranżowali małżeństwo dla swoich dzieci zakładali, że miłość i uczucie wyrośnie z intymnej znajomości i więzi seksualnej, która naturalnie ma miejsce w małżeństwie. Ten sposób myślenia pomaga wyjaśnić dlaczego Efezjan 5.25-33 nakazuje małżonkom chrześcijańskim kochać swoje żony i chrześcijańskim żonom szanować swoich mężów. Taka miłość i szacunek rosną po ślubie i niekoniecznie były wymagane przed ślubem.

We współczesnej kulturze Zachodu istnieje wyraźne rozróżnienie pomiędzy zrękowinami/ zaręczynami a małżeństwem. W kulturze czasów biblijnych, rozróżnienie było znacznie mniej ostateczne. Zrękowiny w większości epok historii biblijnej dotyczyły formalnego kontraktu dwóch rodzin i kontrakt ten był tak wiążący jak samo małżeństwo. Zrękowiny zatem były bardziej transakcją biznesową pomiędzy dwoma rodzinami niż osobistym, romantycznym wyborem. Obejmowało to posagi lub umowy cenowe za pannę młodą, zatem zerwanie zaręczyn wymagało spłaty posagu. Po zrękowinach pozostawały tylko trzy kwestie: uroczystość weselna, przeprowadzka panny młodej do domu pana młodego i skonsumowanie małżeństwa.

Najlepiej znanym przykładem zrękowin są zrękowiny matki Jezusa- Marii i jej narzeczonego Józefa. Gdy Józef dowiedział się, że Maria jest w ciąży, zanim zrozumiał naturę tego cudu poczęcia, myślał, że Maria złamała zrękowiny, które były tak wiążące jak przymierze małżeńskie. Na początku, Józef wierzył, że jego jedynym wyjściem był rozwód z nią lub "opuszczenie". Mateusz opisuje tą relację: "Z pochodzeniem Jezusa Chrystusa było natomiast tak: Po zaręczeniu Jego Matki Marii Józefowi, przed ich zejściem się, została znaleziona w ciąży z Ducha Świętego. Józef natomiast, jej mąż, jako [człowiek] prawy, nie zamierzał jej zniesławiać, lecz chciał się z nią bez rozgłosu rozwieść" (Ew. Mateusza 1.18-19; tłum. Przekład dosłowny). Mateusz mówi, że Maria była "po zaręczeniu ... Józefowi", ale również nazywa Józefa "jej mężem." Fakt, że "rozwód" był wymagany, aby zerwać zrękowiny pokazuje, że ich kontrakt przedmałżeński był prawnie wiążący. Jeśli, podczas okresu zrękowin, Maria miałaby bliską relację seksualną z kimś innym aniżeli Józefem, byłaby winna cudzołóstwa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie były zrękowiny [zaręczynowe ustalenia rodzinne] w czasach biblijnych?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries