settings icon
share icon
Pytanie

Jakie przesłanie ma 1 Ks. Mojżeszowa 2,18 w odniesieniu do związku żony z mężem?

Odpowiedź


1 Ks. Mojżeszowa 2.18 (tłum. Biblia Warszawska) mówi, "Potem rzekł Pan Bóg: Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego." Co to znaczy?

Warto zauważyć, że jedyną częścią Bożego stworzenia uznaną za „niedobrą” był samotny stan Adama. Bóg stwierdził, że niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam (1 Ks. Mojżeszowa 2.18). Człowiek jest z natury istotą społeczną; Bóg stworzył nas z potrzebą towarzystwa. I oczywiście jeden człowiek nie może się rozmnażać. Sam Adam był niekompletny. Dlatego Bóg stworzył Ewę jako właściwą „pomoc”: aby dopełnić Adama, zapewnić mu społeczność i umożliwić mu płodzenie dzieci. Ewa była dokładnie tym, czego potrzebował Adam — odpowiednią dla niego pomocą.

Czy to oznacza, że każdy mężczyzna musi mieć żonę, pomocnicę, która go uzupełni? Nie. W rzeczywistości, apostoł Paweł powiedział, że życie w pojedynkę/ celibat jest dobrą rzeczą dla sługi Bożego (1 Koryntian 7.7-9). Czy to oznacza, że każda kobieta musi być żoną i dopełnieniem mężczyzny? Nie. Nie każda kobieta chce wyjść za mąż lub jest prowadzona do małżeństwa. Jednak, 1 Ks. Mojżeszowa ustanawia standard dla większości ludzi w większości kontekstów. Żona jest pomocą odpowiednią dla swojego męża.

Zatem, co dokładnie oznacza odpowiednia pomoc? Kluczem jest słowo odpowiednia. Odpowiednia żona współgra ze swoim mężem w wielu aspektach- fizycznie, mentalnie, emocjonalnie i duchowo. Nie oznacza to, że mąż i żona są tacy sami we wszystkim, a jedynie to, że pasują do siebie harmonijnie. Uzupełniają się wzajemnie. Klawisz B na fortepianie nie jest tym samym co G, ale razem tworzą harmonijny akord. Podobnie, odpowiednią pomocą dla męża jest żona, która jest odmienna od niego, ale dopasowana do niego, taka która go dopełnia pod każdym względem i wnosi do związku harmonię, a nie niezgodę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie przesłanie ma 1 Ks. Mojżeszowa 2,18 w odniesieniu do związku żony z mężem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries