settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o zombie?

Odpowiedź


Zombie to współczesny, fikcyjny element fabuły wykorzystywany w różnych książkach, filmach i programach telewizyjnych. Zombie to wyimaginowane stworzenia, które można opisać jako w pełni martwe zwłoki, które zostały "ożywione"; to znaczy zachowują się tak, jakby żyły, kontynuując naturalny proces rozkładu.

Jednak chodzące trupy nie są jedynie pomysłem XXI wieku. Praktykujący Voodoo na Haiti i w Afryce od dawna wierzą, że czarownicy są odpowiedzialni za ożywianie i kontrolowanie zwłok. Ponadto mitologie i legendy obfitują w odniesienia do zmarłych powracających do "życia", gdy wciąż są martwi. Frankenstein Mary Shelley odnosi się do tej samej koncepcji. Ale to wszystko są fikcyjne opowieści. Co prowadzi nas do pytania: Czy Biblia, która jest absolutną prawdą Boga, dowodzi istnienia lub pojawienia się zombie w rzeczywistości?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Biblia nie wspomina o nieboszczykach będących ożywionymi i pozostających w ciągłym stanie rozkładu fizycznego. Ks. Zachariasza 14.12 jest często przywoływana jako przepowiednia zbliżającej się apokalipsy zombie: "A taka będzie plaga, jaką Pan dotknie wszystkie ludy, które wystąpiły zbrojnie przeciwko Jeruzalemowi: ciało każdego, kto stoi jeszcze na nogach, będzie gnić, jego oczy będą gnić w oczodołach, a język zgnije w jego ustach" (tłum. Biblia Warszawska). Słowo plaga, przetłumaczone z hebrajskiego słowa maggephah, dosłownie oznacza "zarazę" - chorobę. Biorąc pod uwagę dzisiejszą taktykę wojenną, jest całkowicie prawdopodobne, że werset ten opisuje wojnę biologiczną lub może to być specjalna plaga przygotowana przez Boga specjalnie na tę okoliczność. Jakkolwiek by nie było, kara, która powoduje gnicie żywego ciała i wyciek płynu z gałek ocznych, jest przerażająca, ale nie oznacza apokalipsy zombie.

Zmartwychwstanie jest jednak czymś zupełnie innym. Zmartwychwstać to powrócić w pełni do życia po śmierci; zmartwychwstanie skutkuje żywym, funkcjonalnym ciałem. Historia biblijna mówi o wielu ludziach, którzy zostali przywróceni do normalnego życia fizycznego po śmierci ze starości, choroby lub ran. Są to przypadki zmartwychwstania, a nie reanimacji. Po zmartwychwstaniu ludzie ci żyli dalej, aby dokończyć swoje naturalne życie. Nie błąkali się po okolicy, atakując ludzi w pogoni za materiałem na czaszkę. Bóg pozwolił tym osobom powstać z martwych, aby pokazać swoją moc i uwielbić swojego Syna, Jezusa. Niektóre ze wskrzeszeń odnotowanych w Piśmie Świętym znajdują się w 1 Ks. Królewskiej 17.12-24; Ew. Mateusza 9.18-26; i Ew. Jana 11.38-44.

Każdy, kto został wskrzeszony z martwych w Biblii, ostatecznie umarł śmiercią naturalną pod koniec swojego życia - z wyjątkiem Jezusa.

Jezus został ukrzyżowany na krzyżu i uznany za zmarłego przez żołnierza, który przebił Jego bok włócznią. Józef i Nikodem zabrali ciało i złożyli je w pobliskim grobie (Ew. Jana 19.34-42). Chociaż większość ludzi myślała, że ciało mogło zostać skradzione, szybko dowiedzieli się prawdy: Jezus żył - zmartwychwstał - po tym, jak sam pokonał śmierć. Jezus ukazał się osobiście wielu świadkom, pozwalając im nawet dotknąć blizn w miejscach, w których Jego ciało zostało przebite (Ew. Jana 20.26-29).

Opisy zmartwychwstania Jezusa w Biblii mają na celu pomóc nam zrozumieć i uwierzyć, że Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym, i że wierząc możemy mieć życie w Jego imieniu. Jezus nie powrócił jako rozkładające się zwłoki; był i jest w pełni żywy i będzie na wieki wieków. To nie jest fikcja. Jest to prawda pochodząca ze Słowa Bożego.

Rzymian 6.9 mówi: "wiedząc, że zmartwychwzbudzony Chrystus już nie umiera, śmierć nad nim już nie panuje."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o zombie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries