settings icon
share icon
Pytanie

Czy będziemy w stanie zobaczyć wszystkie osoby Trójcy Świętej w Niebie?

Odpowiedź


Zanim zastanowimy się, czy rzeczywiście będziemy w stanie zobaczyć Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, musimy ustalić, że są to trzy Osoby. Nie zagłębiając się zbytnio w doktrynę Trójcy, musimy zrozumieć, że Ojciec nie jest tą samą Osobą co Syn, Syn nie jest tą samą Osobą co Duch Święty, a Duch Święty nie jest tą samą Osobą co Ojciec. Nie są oni trzema Bogami. Są trzema odrębnymi Osobami, ale wszyscy są jednym Bogiem. Każdy z nich ma wolę, może mówić, kochać itd. i są to przejawy osobowości. Są w absolutnej doskonałej harmonii składającej się z jednej substancji. Są współwieczni, współrówni i współmocni. Gdyby którykolwiek z nich został usunięty, nie byłoby Boga.

Tak więc w niebie są trzy Osoby. Ale czy będziemy w stanie je zobaczyć? Objawienie 4:3-6 daje nam opis nieba i tronu zajmowanego przez Boga i Baranka: "a Ten, który na nim siedział, podobny był z wyglądu do kamienia jaspisowego i karneolowego, a wokoło tronu tęcza, podobna z wyglądu do szmaragdu. ... A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych. Przed tronem także jakby morze szkliste podobne do kryształu ...". Ponieważ Bóg mieszka w "światłości niedostępnej" i jest tym, "którego nikt nie widział ani widzieć nie może" (1 Tymoteusza 6:16), Bóg jest opisywany w kategoriach odbitego blasku kamieni szlachetnych. Pierwszy List do Koryntian 2:9 mówi: "Czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, i co do serca ludzkiego nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy go miłują". Ze względu na świętość Boga może się zdarzyć, że nigdy nie będziemy w stanie spojrzeć na Jego oblicze, ale znowu są to spekulacje.

Objawienie 5:6 mówi nam, że w niebie Baranek stoi pośrodku tronu i są opisy Jego przyobleczenia w olśniewającą biel. Ponieważ Baranek reprezentuje Chrystusa Jezusa i wiemy, że ludzkie oczy ujrzały Go po Jego zmartwychwstaniu i uwielbieniu, rozsądny wydaje się wniosek, że w niebie będziemy mogli patrzeć na naszego Pana i Zbawiciela.

Duch Święty, z samej natury swojej istoty, jest w stanie poruszać się według własnej woli i przybierać różne formy. Kiedy Jezus został ochrzczony, Duch Święty zstąpił na Niego w postaci gołębicy (Mt 3:13-17). W dniu Pięćdziesiątnicy Duchowi Świętemu towarzyszył głośny szum i był widoczny jako języki ognia (Dz 2:1-4). Może nie być możliwe zobaczenie Ducha Świętego, chyba że zdecyduje się On zamanifestować w jakiejś formie, ale to są spekulacje.

Zwykli śmiertelnicy nie są w stanie pojąć cudów nieba - jest to całkowicie poza naszym zrozumieniem. Bez względu na to, jak będzie wyglądało niebo, znacznie przekroczy ono nasze najśmielsze wyobrażenia! Wiemy tylko, że będziemy wielbić naszego wielkiego Boga i dziwić się, że umarł, by zbawić grzeszników.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy będziemy w stanie zobaczyć wszystkie osoby Trójcy Świętej w Niebie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries