settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest pochodzenie znaku pokoju?

Odpowiedź


Logo powszechnie rozpoznawane jako "znak pokoju" powstało w latach 50. jako logo Kampanii na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego (CND). Według CND, zostało ono zaprojektowane w 1958 roku przez angielskiego artystę/projektanta Geralda Holtoma, który ukończył Royal College of Arts. Holtom, zwolennik sprzeciwu sumienia, który wolał pracować na farmie w Norfolk podczas II wojny światowej niż przyłączyć się do konfliktu, włączył do swojego logo symbole flagi ręcznej (semafory) dla N i D, gdzie N oznacza "nuklearny", a D "rozbrojenie". W semaforze litera N jest tworzona przez osobę trzymającą dwie flagi w kształcie odwróconej litery V, a litera D jest tworzona przez trzymanie jednej flagi skierowanej prosto w górę, a drugiej skierowanej prosto w dół. Nakładając na siebie orientację flag tych dwóch liter, uzyskano paski znaku pokoju.

Holtom zaprezentował swój projekt urzędnikom z biura Peace News w Londynie oraz Komitetowi Akcji Bezpośredniej Przeciwko Wojnie Nuklearnej. DAC planował już swój pierwszy duży marsz antynuklearny z Londynu do Aldermaston, gdzie produkowano brytyjską broń jądrową. Bertrand Russell, organizator tego marszu, wybrał symbol do umieszczenia na buttonach i transparentach. "Znak pokoju" po raz pierwszy pojawił się publicznie w Wielkiej Brytanii podczas tego marszu w wielkanocny weekend 1958 roku. Holtom pierwotnie zamierzał użyć symbolu krzyża w okręgu jako logo marszu, ale różni duchowni, z którymi konsultował ten pomysł, nie byli entuzjastycznie nastawieni do użycia krzyża na banerze protestacyjnym. Holtom uważał, że skierowana w dół litera V reprezentuje również rozpacz, którą odczuwał z powodu rozprzestrzeniania broni jądrowej.

Symbol ten został przywieziony do Stanów Zjednoczonych przez Bayarda Rustina, amerykańskiego obrońcę praw obywatelskich, który uczestniczył w marszu w Aldermaston. Znak pokoju został po raz pierwszy użyty w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym samym roku, kiedy pacyfistyczny protestujący Albert Bigelow przepłynął swoją małą łodzią w pobliżu planowanego amerykańskiego poligonu nuklearnego, pokazując jednocześnie transparent CND. Znak pokoju był później używany w marszach na rzecz praw obywatelskich i pojawiał się na demonstracjach przeciwko wojnie w Wietnamie. Do dziś znak pokoju jest wykorzystywany w projektowaniu odzieży i biżuterii jako modny dodatek.

Pochodzenie symbolu zostało wyraźnie udokumentowane w listach, wywiadach i oryginalnych szkicach symbolu, które są obecnie wyświetlane w Muzeum Pokoju w Bradford w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się twierdzenia, że symbol ma komunistyczne, okultystyczne lub antychrześcijańskie znaczenia i pochodne, ale twierdzenia te pozostają bezpodstawne i zwykle nie można ich znaleźć w renomowanych źródłach.

To, czy pokój można osiągnąć poprzez rozbrojenie, jest przedmiotem ciągłych debat, ale pragnienie pokoju jest uniwersalne. Żyjemy w świecie pełnym niepokoju - i w świecie, który tragicznie poszukuje pokoju na wiele bezowocnych sposobów. Prawdziwy pokój odnajdujemy w Jezusie Chrystusie, Księciu Pokoju, który przynosi nam pokój z Bogiem (Rz 5:1) i który ostatecznie ustanowi królestwo pokoju na ziemi (Iz 11:1-10).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest pochodzenie znaku pokoju?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries