settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie tęczy?

Odpowiedź


Z biblijnego punktu widzenia tęcza jest znakiem przymierza, które Bóg zawarł z całą ziemią: nigdy więcej nie zniszczy ziemi potopem. Tęcza jest więc dosłownie skorelowana z opadami deszczu.

Bóg zawarł to przymierze, z tęczą jako znakiem, po tym, jak wody potopu ustąpiły, a Noe i jego rodzina opuścili arkę. Bóg powiedział: "I ustanawiam przymierze moje z wami, że już nigdy nie zostanie wytępione żadne ciało wodami potopu i że już nigdy nie będzie potopu, który by zniszczył ziemię. Potem rzekł Bóg: To będzie znakiem przymierza, które Ja ustanawiam między mną a między wami i między każdą istotą żyjącą, która jest z wami, po wieczne czasy; łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem przymierza między mną a ziemią. Kiedy zbiorę chmury i obłok będzie nad ziemią, a na obłoku ukaże się łuk, wspomnę na przymierze moje, które jest między mną a wami i wszelką istotą żyjącą we wszelkim ciele i już nigdy nie będzie wód potopu, które by zniszczyły wszelkie ciało" (1 Ks. Mojżeszowa 9.11-15; tłum. Biblia Warszawska).

Bóg złożył tę obietnicę, której symbolem jest tęcza, nie tylko ludzkości, ale także "wszelkimi istotami żyjącymi, które są z wami, z ptactwem, z bydłem i z wszystkimi dzikimi zwierzętami, które są z wami, z tymi wszystkimi, które wyszły z arki wraz z wszystkimi zwierzętami ziemi" (1 Ks. Mojżeszowa 9.9-10). Przymierze jest wieczne, trwa przez wszystkie pokolenia. Nigdy więcej nie będzie ogólnoświatowego potopu.

Kolory tęczy są czasami używane jako symbol "parad homoseksualistów". Zaczęło się to w 1978 roku, kiedy artysta Gilbert Baker zaprojektował i wykonał flagę dla społeczności homoseksualnej w San Francisco. Oryginalny projekt Bakera miał osiem kolorów, a każdemu z nich przypisał znaczenie: gorący róż (seksualność), czerwony (życie), pomarańczowy (uzdrowienie), żółty (słońce), zielony (natura), turkusowy (sztuka), indygo (harmonia) i fioletowy (duch). Kolejne projekty miały siedem, a następnie sześć kolorów. Tęczowe flagi i banery, używane przez społeczność LGBT+, reprezentują różnorodność, nadzieję i działania społeczne.

Istnieją również inne tęczowe flagi i transparenty, które nie mają nic wspólnego z kulturą homoseksualną. Na przykład flaga Hawaii Ko Aloha ma dziewięć kolorowych pasów reprezentujących wyspy, które były zamieszkane przed przybyciem cywilizacji zachodniej. Innym przykładem jest flaga Międzynarodowego Zakonu Tęczy dla Dziewcząt, organizacji masońskiej, której sztandar reprezentuje siedem różnych cnót.

Tęcza jest dziełem Boga. Naturalnie się nią zachwycamy. Pojawienie się tęczy po burzy budzi podziw. To dobrze i słusznie, że radujemy się tęczą jako ustanowionym przez Boga symbolem Bożej wierności i miłosierdzia. Podejmowane przez niektórych próby zaadoptowania kolorów do własnych celów nie umniejszają piękna i cudowności tego, co stworzył Bóg.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie tęczy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries