settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie liczby 666?

Odpowiedź


Na końcu rozdziału 13 Ks. Objawienia, która opisuje bestię (Antychrysta) oraz fałszywego proroka czytamy, "Tu potrzebna jest mądrość. Kto ma rozum, niech obliczy liczbę zwierzęcia; jest to bowiem liczba człowieka. A liczba jego jest sześćset sześćdziesiąt sześć " (werset 18). Liczba 666 jest wskazówką do określenia tożsamości bestii. Ks. Objawienia 13 wspomina również o "znaku bestii" (werset 16-17), oraz powszechnie często łączy się numer 666 ze znakiem; jednak znak bestii oraz numer 666 wydają się być dwoma różnymi rzeczami. Znak bestii jest czymś, co ludzie muszą otrzymać, aby móc kupować i sprzedawać. Liczba 666 jest w pewnym sensie związana z bestią/ Antychrystem, bo jest "jego" numerem. Oczywiście, jego numer może być częścią jego znaku, ale Biblia nie wskazuje jednoznacznie na takie połączenie.

Znaczenie liczby 666 jest zagadkowe i wydaje się, że apostoł Jan, pisząc pod natchnieniem Ducha Świętego, zamierzał aby takie pozostało. Obliczanie tego, jak mówi Jan, wymaga "mądrości." Niektórzy, używając gematrii (przypisywanie wartości liczbowej każdej literze imienia lub słowa, a następnie łącząc liczby w celu uzyskania całości), zidentyfikowali Antychrysta pod postacią różnych ludzi w historii świata. Niektóre z popularnych typów wskazywały na "Cezara Nerona", "Ronalda Wilsona Reagana", "Michaiła Gorbaczowa" oraz różnych papieży w historii Kościoła Katolickiego. Wysiłki jakie niektórzy podejmują, aby uzyskać imię osoby pasującej do liczby 666, są niesamowite. Praktycznie każde imię może doprowadzić nas do liczby 666, jeśli zastosowana zostanie wystarczająca ilość gimnastyki matematycznej.

Ciekawe jest to, że niektóre starożytne, greckie rękopisy Księgi Objawienia, podają liczbę 616 zamiast 666. Rękopisy zdecydowanie popierają liczbę 666, ale alternatywne odczytanie numeru 616 powinno nas zatrzymać przed rozpoczęciem obliczeń na kalkulatorze.

Liczba 666 będzie w pewnym sensie wskazywać na bestię, ale jak dokładnie liczba 666 związana jest z bestią nie jest głównym aspektem Księgi Objawienia 13.18. Biblia często używa cyfry 7 w odniesieniu do Boga i jego doskonałości. Cyfra 6 uważana jest za liczbę człowieka, stworzonego szóstego dnia i zawsze "odchodzącego" od Boga. Bestia/ Antychryst będzie starał się być jak Bóg. Najprawdopodobniej będzie też twierdził, że jest Bogiem. I tak jak liczba 6 jest mniejsza od liczby 7, tak też bestia/ Antychryst ze swoją "trójcą" szóstek, ostatecznie nie zdoła pokonać Boga.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie liczby 666?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries