settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie Wielkanocy? Co oznacza Wielkanoc?

Odpowiedź


Wielkanoc jest corocznym świętowaniem zmartwychwstania Chrystusa po Jego ukrzyżowaniu i śmierci. Dzień ten nazywany jest również Niedzielą Zmartwychwstania.

Dla niektórych Wielkanoc ma jedynie świeckie znaczenie. Dla nich Wielkanoc to czas farbowania jajek, chowania ich i poszukiwania ich przez dzieci. To czas recytowania mitu o zajączku wielkanocnym i nawiązywania do jego ciągłych wędrówek. To czas obdarowywania się słodyczami, robienia zdjęć i biesiadowania przy rodzinnym stole. To dzień rozpoczęcia wiosny i świętowania odrodzenia natury i zazielenienia trawy. Takie obchody Wielkanocy, skupiające się jedynie na takim aspekcie, są bladym i słabym cieniem prawdziwego znaczenia Wielkanocy; są tak puste jak plastikowe jajko, tak puste jak czekoladowy zajączek wielkanocny.

Wielkanoc jest świętem chrześcijańskim, a chrześcijańskie obchody koncentrują się na prawdziwym znaczeniu Wielkanocy: zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Dwa tysiące lat temu umarł na krzyżu, został pochowany, a trzy dni później zmartwychwstał. Fakt - że ten martwy człowiek ożył ponownie i żyje wiecznie - jest powodem, dla którego obchodzimy Wielkanoc. Znaczenie Wielkanocy polega na tym, że Syn Boży zapłacił cenę za nasze grzechy i zmartwychwstał, aby pojednać nas z Bogiem (zob. Rzymian 4.25).

Wielkanoc oznacza, że nasz największy wróg, śmierć, został pokonany. Wielkanoc oznacza, że nasze grzechy zostały przebaczone i zostaliśmy pojednani z Bogiem. Wielkanoc oznacza, że Chrystus jest prawdziwym Królem i Zwycięzcą, zasiadającym "ponad wszelką nadziemską władzą i zwierzchnością, i mocą, i panowaniem, i wszelkim imieniem, jakie może być wymienione, nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym" (Efezjan 1.21; tłum. Biblia Warszawska). Znaczenie Wielkanocy polega na tym, że Jezus jest Panem nowych początków, nowych dni i nowego życia.

Wielkanoc oznacza, że niepojęta wielka moc Boga została w pełni ukazana w Ogrójcu, gdzie leżał Chrystus. Ta sama wielka moc, która wzbudziła Chrystusa z martwych, działa teraz w nas, którzy wierzymy (Efezjan 1.19). Znaczenie Wielkanocy polega na tym, że Bóg może przenosić góry, rozdzielać morza, przywracać życie i odsunąć kamień.

Wielkanoc oznacza, że ubodzy w duchu posiądą królestwo niebieskie, smutni będą pocieszeni, cisi odziedziczą ziemię, szukający sprawiedliwości będą nasyceni, miłosierni znajdą łaskę, a czystego serca ujrzą Boga (zob. Ew. Mateusza 5.3-8). Znaczenie Wielkanocy polega na tym, że obietnice Boga spełniają się w Chrystusie.

Wielkanoc oznacza, że możemy głosić dobrą nowinę ubogim, wolność więźniom i odzyskanie wzroku niewidomym. Możemy uwolnić uciśnionych i ogłosić rok łaski Pana (zob. Ew. Łukasza 4.18-19). Znaczenie Wielkanocy polega na tym, że ewangelia - Boża proklamacja wyzwolenia - ma być zwiastowana wszędzie. Dobrą nowiną należy się dzielić.

Wielkanoc oznacza, że miłość jest silniejsza niż śmierć. Miłość "jest mocna jak śmierć, namiętność twarda jak Szeol. Jej żar to żar ognia, to płomień Pana. Wielkie wody nie ugaszą miłości, a strumienie nie zaleją jej" (Pieśń nad Pieśniami 8.6-7; tłum. Biblia Warszawska). To z miłości Bóg dał swego jedynego Syna (Ew. Jana 3.16); to z miłości Chrystus umarł na krzyżu (Ew. Jana 15.13). To z miłości zmartwychwstały Pan wstawia się za swoimi dziećmi (Rzymian 8.34). Wielkanoc jest pełna miłości.

W końcu Wielkanoc oznacza dla nas nadzieję. Jak powiedział Jezus: "Ponieważ Ja żyję, i wy żyć będziecie" (Ew. Jana 14.19).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie Wielkanocy? Co oznacza Wielkanoc?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries