settings icon
share icon
Pytanie

W jaki sposób podzielona została ziemia w czasach Pelega?

Odpowiedź


W 1 Ks. Kronik 1.19 odnotowano, że ziemia została podzielona za dni Pelega: "Eberowi urodzili się dwaj synowie, z których jeden miał na imię Peleg, gdyż za jego czasów podzielono ziemię, brat zaś jego miał na imię Joktan" (tłum. Biblia Warszawska- zobacz też werset 25). Szczegół, że "podzielono ziemię" spowodował, że niektórzy spekulują na temat dokładnej natury tego podziału.

Pierwsza wzmianka o Pelegu znajduje się w 1 Ks. Mojżeszowej 10.25, która brzmi tak samo jak w 1 Ks. Kronik 1.19. Zaraz po tym, w 1 Ks. Mojżeszowej w rozdziale 11, znajduje się wydarzenie, które opisuje wspomniany podział ziemi: Wieża Babel.

Podczas budowy wieży Babel, Pan był niezadowolony z działań ludzi, którzy próbowali zbudować wieżę do nieba i "uczynić sobie imię" (1 Ks. Mojżeszowa 11.4). W osądzie Bóg pomieszał ich języki, tak że nie mogli się już wzajemnie zrozumieć. Relacja kończy się takim podsumowaniem: "Dlatego nazwano je Babel, bo tam pomieszał Pan język całej ziemi i rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi" (1 Ks. Mojżeszowa 11.9; tłum. Biblia Warszawska).

Historia rodziny Pelega jest odnotowana jeszcze raz po wydarzeniach związanych z Wieżą Babel (1 Ks. Mojżeszowa 11.16- 19). Fakt, że Peleg jest wspomniany przed i zaraz po relacji z Wieżą Babel, pomaga wyjaśnić, że jest to kluczowe wydarzenie, które podzieliło ziemię. Wydaje się, że ziemia nie została podzielona geologicznie, ale jej mieszkańcy zostali podzieleni na różne grupy językowe.

Obecnie na świecie istnieje ponad 7000 języków. Chociaż wiele z tych języków powstało już po wydarzeniach związanych z Wieżą Babel, to jednak ich korzenie językowe są różne. Istniejące dziś języki nadal służą jako punkt podziału w kulturze. Podziały te istniały od czasów Wieży Babel w czasach Pelega.

Co ciekawe, ostatnią wzmiankę o Pelegu znajdujemy w Nowym Testamencie. W Ew. Łukasza 3.35 Peleg jest wymieniony w genealogii Jezusa. W czasach Pelega Bóg podzielił ziemię za pomocą języków. Jednak przez cały czas miał plan - który obejmował Pelega - posłać Jezusa Chrystusa, Tego, który może pojednać wszelkie podziały.

EnglishPowrót na polską stronę główną

W jaki sposób podzielona została ziemia w czasach Pelega?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries