settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego musimy prosić Boga, aby zbawił nas od złego?

Odpowiedź


Prośba, by Bóg "zbawił nas od złego" pochodzi z Modlitwy Pańskiej, spisanej w Ew. Mateusza 6.13. Modlitwa Pańska jest również spisana w Ew. Łukasza 11.2-4, ale nie uwzględnia tej końcowej prośby. W Grece, termin jest dosłownie przetłumaczony jako "zło." Skoro pojęcie jest specyficzny, wielu uczonych wierzy, że "zło" o którym jest mowa, to konkretne i uosobione zło, czyli odnoszące się do diabła.

"Wybaw nas od złego" jest związane z bezpośrednią prośbą stojącą przed nim "nie wódź nas na pokuszenie" (Ew. Mateusza 6.13). Prośba ta zawiera też pewną trudność. Słowo przetłumaczone jako "pokusa" może być również przetłumaczone jako "ciężka próba" i niekoniecznie odnosić się do pokusy do grzechu.

Ostatecznie, znaczenie "zbaw nas od złego" nie znajduje się w rozbiorze poszczególnych słów, ale w ogólnym przesłaniu zdania. Szatan stoi ostatecznie za wszelkim złem, zatem więc nie ma większego znaczenia, czy mamy prosić o wyzwolenie od zła w ogóle (grzechu), czy od złego w szczególności, ponieważ oba są ze sobą powiązane. Podobnie, za każdym razem "ciężka próba" jest szansą zaufania Bogu lub pójścia na kompromis i poddania się grzesznej pokusie, a tym samym do pewnego stopnia znalezienia się pod kontrolą grzechu i diabła.

Jezus nauczał swoich naśladowców by modlić się "zbaw nas od złego", ponieważ nie możemy o własnych siłach oprzeć się diabłu. Wierzący w Chrystusa został wyzwolony od kary grzechu (Rzymian 8.1), ale nadal jesteśmy w codziennej bitwie przeciwko grzechowi i złu. Musimy polegać na Duchu Świętym, aby pomógł nam oprzeć się pokusie i przezwyciężyć grzech w naszym życiu. Modlitwa "zbaw nas od złego" jest uznaniem naszych ograniczonych możliwości i sposobem proszenia Boga, aby wkroczył i nam pomógł. Chociaż możemy modlić się o pomoc w przezwyciężeniu pokus i grzechu, możemy również modlić się, abyśmy nie zostali postawieni w sytuacjach, w których moglibyśmy stawić czoła surowej pokusie. Osoba, która zmaga się z pożądaniem, powinna oczywiście unikać pewnych miejsc i czynności, ale może też modlić się o to, aby sytuacje, na które nie ma wpływu ją nie spotykały.

Modlitwa, aby Bóg wybawił nas od zła, ma swój odpowiednik w przykazaniu i obietnicy Jakuba 4.7: "przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was." To jest poprzedzone słowami "poddajcie się Bogu." Jeśli mamy zmierzyć się z diabłem z własnej mocy, bylibyśmy przytłoczeni. Możemy oprzeć się pokusie, uniknąć grzechu i bronić zła poprzez świadome poleganie na mocy Bożej. Tak jak potrzebujemy prosić o "codzienny chleb" dla naszych potrzeb fizycznych, musimy prosić o "codzienne wybawienie" dla naszych potrzeb duchowych.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego musimy prosić Boga, aby zbawił nas od złego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries