settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Bóg jest Bogiem zazdrosnym?

Odpowiedź


Ważne jest, aby zrozumieć jak użyte jest słowo „zazdrosny”. To użycie z 2 Księgi Mojżeszowej 20.5 opisuje Boga w inny sposób, aniżeli grzech zazdrości opisany w Galacjan 5.20. Gdy używamy słowa „zazdrosny”, to mamy na myśli zazdrość o coś co posiada druga osoba, a czego nam brakuje. Ktoś może zazdrościć tego, że ktoś ma fajny samochód czy dom (jakąś własność). Albo jakaś osoba może być zazdrosna o kogoś, ze względu na umiejętności czy zdolności, które ona posiada (jak np. zdolności sportowe). Innym powodem czyjejś zazdrości może być uroda.

W 2 Księdze Mojżeszowej 20.5, Bóg nie jest zazdrosny ponieważ ktoś ma coś co On chciałby mieć lub czego potrzebuje. 2 Księga Mojżeszowa 20.4-5 mówi: „Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym...” Zauważ, że Bóg jest zazdrosny, gdy jakaś osoba oddaje komuś coś, co wyłącznie należy do Niego.

W tych wersetach Bóg mówi o ludziach, którzy czynią sobie jakieś przedmioty kultu (bożki), kłaniają się im i oddają im cześć, zamiast jedynemu Bogu, któremu wyłącznie się ona należy. Bóg jest zazdrosny o chwałę i oddanie, które do Niego należą. Jest to grzech (który Bóg zawarł w swoich przykazaniach), gdy czcimy lub służymy czemuś innemu aniżeli Bogu. Grzechem jest to, gdy pożądamy, lub gdy jesteśmy zazdrośni o kogoś ze względu na to, co dana osoba posiada, a czego nam brakuje. Jest to inne zastosowanie słowa „zazdrosny” od tego, gdy Bóg mówi że jest zazdrosny. To, o co jest zazdrosny, to rzeczy które należą do Niego; cześć i oddanie Jemu należą do Niego, i dla Niego wyłącznie powinniśmy to czynić.

Być może taki życiowy przykład pomoże nam zrozumieć tą różnicę. Jeśli mąż widzi innego mężczyznę flirtującego z jego żoną, to ma prawo być o nią zazdrosny, gdyż tylko on ma prawo flirtować z własną żoną. Ten typ zazdrości nie jest grzeszny. Raczej, całkowicie na miejscu. Bycie zazdrosnym o coś co Bóg mówi, że należy do Ciebie jest dobre i właściwe.

Zazdrość jest grzechem, gdy pragniesz czegoś co do Ciebie nie należy. Cześć, chwała, honor i nasze oddanie Jemu, należą wyłącznie do Boga, gdyż tylko On prawdziwie jest tego wart. Dlatego Bóg słusznie jest zazdrosny wtedy, gdy chwała, honor i cześć oddawane są bożkom. Dokładnie o tego rodzaju zazdrości mówił apostoł Paweł w 2 Koryntian 11.2: „Jestem bowiem zazdrosny o was Bożą zazdrością...”

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Bóg jest Bogiem zazdrosnym?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries