settings icon
share icon
Pytanie

Czy zawsze-dziewictwo Marii jest biblijne?

Odpowiedź


Oficjalną pozycją kościoła Rzymsko-Katolickiego jest to, że matka Jezusa, Maria pozostałą dziewicą przez resztę swojego życia. Czy ten koncept jest biblijny? Przed tym jak przejdziemy do konkretnych fragmentów Pisma, ważne jest by zrozumieć dlaczego Kościół Rzymsko-Katolicki wierzy w zawsze-dziewictwo Marii. Kościół Rzymsko-Katolicki widzi Marię jako „Matkę Boga” i „Królową Niebios”. Katolicy wierzą, że Maria ma wywyższone miejsce w Niebie, z najbliższym dostępem do Jezusa i Boga Ojca. Taki koncept nie jest nigdzie nauczany w Piśmie. Ponadto nawet jeśliby Maria posiadała takie wywyższone miejsce, to współżycie seksualne nie odebrałoby jej takiego miejsca. Seks w małżeństwie nie jest grzeszny. Cały koncept zawsze-dziewictwa Marii pochodzi z niebiblijnego nauczania, że Maria jest Królową Niebios oraz z niebiblijnego zrozumienia seksu.

Więc, co Biblia mówi o zawsze-dziewictwie Marii? Używając Biblii Tysiąclecia, która jest katolickim przekładem Biblii, możemy zobaczyć, że zawsze-dziewictwo Marii nie jest nauczane w Biblii. Mateusza 1:25 w Biblii Tysiąclecia mówi: „Ale nie obcował z nią, DOPÓKI nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus”. Znaczenie tego fragmentu jest całkowicie jasne. Józef i Marii nie mieli relacji seksualnych dopóki Jezus się nie urodził. Mateusza 13:55-56 w Biblii Tysiąclecia mówi: “Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam [Maryja], a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas?”. Katolicy prawidłowo twierdzą, że greckie słowa na “bracia” I “siostry” w tych wersetach mogłyby odnosić się do męskich i żeńskich bliskich, niekoniecznie rodzonych braci I sióstr. Jednakże, zamierzone znaczenie jest jasne: Jezus uważany był za syna Józefa, za syna Marii i bratem Jakuba, Józefa, Szymona i Judy oraz bratem nieokreślonej liczny sióstr. Ojciec, matka, brat, siostra. Trzeba bardzo naginać ten tekst żeby zinterpretować „braci i siostry” jako „kuzyni” albo „bliscy” widząc, że wymienieni zostali również matka i ojciec Jezusa.

Mateusza 12:66 mówi: “Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i [Jego] bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić” (BT). Zobacz także Marka 3:31-34; Łukasza 8:19-21; Jana 2:12; i Dzieje 1:14. Wszystkie te fragmenty wspominają o matce Jezusa i o Jego braciach. Jeśli byliby oni Jego kuzynami, albo synami Józefa z jego wcześniejszego małżeństwa, to dlaczego byliby tak często wymieniani razem z Marią? Zawsze-dziewictwo Marii nie ma uzasadnienia w Piśmie. Musi być ono wycedzone z Pisma, zaprzeczając temu co Pismo jasno mówi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy zawsze-dziewictwo Marii jest biblijne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries