settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest zasmucanie/ gaszenie Ducha Świętego?

Odpowiedź


Gdy w Piśmie Świętym użyte jest słowo “gaszenie”, to mowa jest o tłumieniu ognia. Gdy wierzący przywdziewają tarczę wiarę, jako element ich duchowej zbroi (Efezjan 6.16), to mogą gasić ogniste pociski szatana. Chrystus opisał piekło jako miejsce w którym ogień nie “gaśnie” (Ew. Marka 9.44,46,48). Podobnie też Duch Święty zapieczętowany w każdym wierzącym. On chce przejawiać się w Swoich działaniach i postawach. Gdy wierzący nie pozwalają Duchowi manifestować swojej obecności, gdy czynimy to co wiemy że jest złe, wówczas tłumimy lub gasimy Ducha. Nie pozwalamy Duchowi przejawiać się w taki sposób jaki On pragnie.

By zrozumieć czym jest zasmucanie Ducha, musimy najpierw uświadomić sobie, że to wskazuje iż Duch posiada osobowość. Jedynie osoba może być zasmucona, dlatego Duch musi być osobą boską aby charakteryzować się tym uczuciem. Rozumiejąc to lepiej pojmujemy, to że może On być zasmucony, ponieważ my także doświadczamy zasmucenia. Efezjan 4.30 mówi nam, że nie powinniśmy zasmucać Ducha. Czynimy tak, gdy prowadzimy życie jak poganie (4.17-19), gdy kłamiemy (4.25), gdy się gniewamy (4.26-27), gdy kradniemy (4.28), gdy przeklinamy (4.29), gdy gorzkniemy (4.31), gdy nie przebaczamy (4.32) i gdy oddajemy się rozpuście (5.3-5). Zasmucanie Ducha polega na czynieniu tych wszystkich rzeczy, które pochodzą z naszej grzesznej natury, zarówno gdy o nich tylko myślimy, jak i wtedy gdy myślimy i dopuszczamy się ich.

Zarówno gaszenie jak i zasmucanie Ducha przynoszą podobne skutki. Oba oddalają nas od prowadzenia Bożego stylu życia. Oba dzieją się wtedy, gdy wierzący grzeszy wobec Boga i podąża własną ścieżką ziemskich pragnień. Jedyną słuszna drogą jest podążanie drogą, która przybliża wierzącego do Boga i uświęcenia, a oddala od świata i grzechu. Tak jak my nie lubimy być zasmuceni I tak jak my nie chcemy gasić tego co dobre, tak też nie powinniśmy zasmucać czy gasić Ducha Świętego przez zapieranie się Jego drogi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest zasmucanie/ gaszenie Ducha Świętego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries