settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat zapłodnienia in vitro?

Odpowiedź


Zapłodnienie in vitro to proces łączenia plemnika i komórki jajowej poza ciałem kobiety, a następnie umieszczenie zapłodnionej komórki jajowej lub zygoty w ciele kobiety, aby mogła zajść w ciążę. Zapłodnienie in vitro jest kontrowersyjną kwestią wśród chrześcijan, a Biblia nie odnosi się do niej. Zatem staje się to kwestią naszego przekonania przez Ducha Świętego.

Dla Boga wartością jest każde życie ludzkie; On tworzy i planuje każdy oddech. Biblia mówi, "Bo Ty stworzyłeś nerki moje, ukształtowałeś mnie w łonie matki mojej [...] Żadna kość moja nie była ukryta przed tobą, choć powstawałem w ukryciu, utkany w głębiach ziemi" (Psalm 139.13, 15; tłum. Biblia Warszawsko- Praska). Ze względu na to, że zapłodniona komórka jajowa jest żywym człowiekiem, istnieją pewne aspekty moralne do rozważenia. Często, pary decydują się na pobranie większej liczby komórek jajowych, niż planują użyć, co oznacza, że niektóre zarodki zostają zniszczone lub zamrożone do późniejszego wykorzystania. Jednak, gdy para od razu zajdzie w ciążę, być może nigdy nie będą musieli używać zamrożonych embrionów, co wiąże się z ich późniejszym zniszczeniem. Biblia nie daje nam prawa niszczenia niewinnego życia ludzkiego- byłoby to morderstwem.

Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu będzie pobranie tylu komórek jajowych ile para planuje wszczepić do macicy. Istnieje oczywiście duże ryzyko, że przynajmniej niektóre z zapłodnionych komórek jajowych zostanie poronionych, ale w ten sposób byłoby to naturalne wydalenie, zamiast celowego zniszczenia. To również może znaczyć, że kobieta będzie musiała przejść dodatkowe procedury i ponieść wydatki posiadania większej ilości komórek jajowych do późniejszego wykorzystania.

Czasami ludzie, nie chcą czekać na doskonały czas od Boga, i zachodzą w ciążę przez zapłodnienie in vitro z powodu swojej niecierpliwości. Biblia mówi, że poddanie się Duchowi Świętemu da nam cierpliwość (Galacjan 5.22), dlatego musimy uważać, aby nie brać Bożego dzieła w swoje ręce, gdy On może mieć dla nas inne cele. Para nie powinna zaangażować się w procedurę zapłodnienia in vitro bez wcześniejszego rozważenia Bożej woli w modlitwie. "A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe" (Rzymian 12.2; tłum. Biblia Warszawsko- Praska).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat zapłodnienia in vitro?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries