settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest jinx? Co to znaczy rzucać klątwę?

Odpowiedź


Jinx to coś (lub ktoś), o czym myśli się, że przynosi pecha. Złorzeczenie czemuś oznacza sprowadzenie na to nieszczęścia. Często o jinxach mówi się w niepoważnych kontekstach; na przykład "klątwa Bambino" była jinxem rzekomo wpływającym na Red Sox w wyniku ich transferu Babe Ruth do New York Yankees w 1919 roku. Wiadomo również, że ludzie mówią "Jinx!", gdy wypowiadają to samo słowo lub frazę w tym samym czasie. Ktoś, kto wydaje się mieć pecha lub przyciągać pecha do ludzi wokół siebie, jest również czasami nazywany jinxem.

W innych kontekstach jinx jest jednak poważniejszy. Istnieje jako klątwa używana w magii okultystycznej. Istnieją ludzie, którzy próbują rzucać zaklęcia i przeklinać innych aby doświadczyli jakiegoś nieszczęścia, a Biblia nie traktuje klątw, czarów ani innych form okultyzmu jako coś śmiesznego. Król Balak z Moabu poprosił Balaama o przeklęcie Izraela (Liczb 23:7-8) i wiemy, że była to klątwa związana z praktyką wróżenia, a nie tylko pusta groźba (Liczb 23:23). Bóg powiedział Balaamowi, aby nie przeklinał Izraela, co pozwala nam przypuszczać, że gdyby Balaam ich przeklął, miałoby to jakiś duchowy skutek. W Dziejach Apostolskich apostołowie napotkali czarnoksiężnika o imieniu Szymon, który był zainteresowany cudami i znakami dokonywanymi przez apostołów i chciał nauczyć się je czynić (Dz 8:13). Mówi się, że praktykował magię w mieście, zadziwiając ludzi tak, że nazywali go "Wielkim" i "mocą Bożą" (Dz 8:9-10). Dzieła, których Szymon dokonał dzięki mocy demonów, były mylone z przejawami mocy Bożej, ale kiedy Szymon zobaczył prawdziwą moc Boga, chciał się zmienić, ponieważ widział, że moc apostołów była większa niż jego własna. Wszystko to, a zwłaszcza Boże przykazania przeciwko czarom i okultyzmowi, uwiarygodnia rzeczywistość czarów (Galacjan 5:20; Powtórzonego Prawa 18:10-12).

W wielu kulturach zaobserwowano, że ludzie, którzy chcą skrzywdzić wroga lub nagiąć wolę innej osoby do własnej, mogą używać zaklęć i klątw, aby manipulować światem duchowym, aby wykonywał ich rozkazy. W Biblii nie ma wyjaśnienia, dlaczego lub w jaki sposób to się dzieje, ani dlaczego demony miałyby wykonywać rozkazy ludzi, chyba że chodzi o oszukanie ich, aby uwierzyli, że to oni, ludzie, rządzą. Co więcej, Bóg zabrania rzucania zaklęć i klątw, co powinno być wystarczającym powodem, aby trzymać się z daleka.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest jinx? Co to znaczy rzucać klątwę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries