settings icon
share icon
Pytanie

Na czym polega zakładanie nowych kościołów?

Odpowiedź


Zakładanie kościołów polega na utworzeniu zorganizowanego ciała ludzi wierzących w nowym miejscu. Proces zakładania kościołów (ang. church planting) zakłada ewangelizację, uczniostwo nowo narodzonych, szkolenie przywódców kościoła oraz zarządzanie kościołem zgodnie z modelem nowotestamentowym. Zazwyczaj proces ten obejmuje również tworzenie statutu kościoła i/albo podstaw doktrynalnych oraz szukanie miejsca na zorganizowanie wspólnych spotkań lub zakup jakiejś nieruchomości lub postawienie nowego kościoła.

Zakładanie kościołów koncentruje się głównie na wzmożonej pracy misyjnej. Założyciele kościołów są misjonarzami, którzy skupiają swoje wysiłki na zwiastowaniu i nauczaniu Słowa Bożego. Inni misjonarze, którzy specjalizują się na konkretnych umiejętnościach mogą nie być oficjalnie postrzegani jako „założyciele kościołów”, ale zapewniają oni wartościową służbę dla tych, którzy to czynią. Misjonarzami wspierającymi są dziennikarze radiowi, lotnicy, wydawcy, tłumacze biblijni oraz personel medyczny.

Takim ostatecznym celem większości misjonarzy zakładających kościoły jest wywyższanie Pana we wspólnocie poprzez zakładanie autonomicznie funkcjonującego i samo rozwijającego się ciała wierzących. Gdy ten cel zostanie osiągnięty i kościół zdolny jest funkcjonować samodzielnie, założyciel kościoła zazwyczaj zmienia miejsce zamieszkania i rozpoczyna ten proces od nowa.

To skupienie na zakładaniu kościołów jest biblijnym podejściem. Podobnie jak apostoł Paweł, który podróżował po różnych miejscach, w każdym miejscu spędzał wystarczająco dużo czasu, aby w danym mieście założyć lokalne ciało ludzi wierzących i szkolić ich w przywództwie (Dzieje Apostolskie 14.21-23). Później starał się odwiedzać te kościoły, aby je utwierdzić w wierze i zachęcić do dalszego duchowego wzrostu (Dzieje Apostolskie 15.41; 1 Tesaloniczan 3.2). Kościoły, które założył później same wysyłały misjonarzy, aby to dzieło mogło dalej się rozwijać (1 Tesaloniczan 1.8).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Na czym polega zakładanie nowych kościołów?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries