settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest zainaugurowana eschatologia?

Odpowiedź


Zainaugurowana eschatologia jest konkretnym schematem eschatologii- studium ostatnich dni czy czasów ostatecznych. Zainaugurowana eschatologia zasadniczo mówi, że Królestwo Boże, przepowiedziane w 35 rozdziale Ks. Izajasza, rozpoczęło się wraz z pierwszym przyjściem Jezusa i jest teraz obecne, chociaż nie zostanie w pełni ukazane aż do Jego powtórnego przyjścia. Zainaugurowana eschatologia bywa też nazywana „częściowo zrealizowaną eschatologią” i kojarzy się z koncepcją „już, ale jeszcze nie w pełni”.

Zasadniczo zainaugurowana eschatologia jest przekonaniem, że żyjemy w czasach ostatecznych (czy w dniach ostatnich), które się rozpoczęły wraz z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Wraz z królestwem Bożym rozpoczętym przez Jezusa, kościół ma dostęp do obietnic królestwa w chwili obecnej. Przeciwieństwem tego poglądu jest eschatologia dyspensacyjna, która postrzega królestwo Boże jako oddzielną, przyszłą epokę w której obietnice złożone Izraelowi zostaną dosłownie spełnione na ziemi. Dyspensacjonalizm utrzymuje rozróżnienie pomiędzy kościołem Nowego Testamentu i Izraelem Starego Testamentu (i przyszłą erą kościoła). Zainaugurowana eschatologia zaciera tę granicę.

Zgodnie z eschatologią zainaugurowaną, wszystkie obietnice królestwa mogą być spełnione w dzisiejszym kościele. Na przykład, Ks. Izajasza 35.5 składa obietnicę, że w królestwie, "otworzą się oczy ślepych, otworzą się też uszy głuchych." Tej obietnicy można się dzisiaj spodziewać, mówią zwolennicy koncepcji "już, ale jeszcze nie w pełni”, jeśli mamy wiarę, aby królestwo "przebiło się"

do naszego świata.

Rozumowanie jest takie: Jezus jest Królem na tronie w niebie, a Jego królestwo zostało już ustanowione, zatem ślepi powinni widzieć, a głusi słyszeć. Eschatologia zainaugurowana jest popularna w ruchu charyzmatycznym, bo dostarcza podstaw do twierdzeń o dzisiejszych cudach.

W sensie biblijnym, istnieje poczucie, że żyjemy w czasach ostatecznych, ponieważ powrót Chrystusa jest nieuchronny. I istnieje poczucie, że królestwo już obowiązuje. Kolosan 3.1 mówi, że wierzący zostali "wzbudzeni z Chrystusem", chociaż oczywiście, nie może być jeszcze mowy o fizycznym, cielesnym zmartwychwstaniu. Paweł musiał mówić o aspekcie duchowym. Jednym z problemów zainaugurowanej eschatologii jest to, że ma tendencję patrzenia na obecne, fizyczne spełnienie obietnic królestwa złożonego Izraelowi, gdy Jezus wyraźnie powiedział: "Królestwo moje nie jest z tego świata" (Ew. Jana 18.36).

Wcześniej w trakcie służby, Jezus powiedział, że królestwo Boże było "blisko" (Ew. Mateusza 4.17). Ale Izrael odrzucił Króla i czyniąc tak, odrzucił królestwo. Lata królestwa są teraz „zawieszone”, ponieważ Bóg działa przez kościół złożony zarówno z Żydów, jak i z pogan. Gdy era kościoła się zakończy, Bóg ponownie uczyni Izrael centrum Jego dzieła na świecie. Jezus powróci, Izrael otrzyma Swojego Mesjasza i wówczas królestwo Boże nadejdzie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest zainaugurowana eschatologia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries